Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Tomasz Furgalski

Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz?

Avatar placeholder
24.11.2018 17:41
Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz?
Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Ogromnymi szczęśliwcami są ci, którzy zasypiają zaraz po przyłożeniu głowy do poduszki. Większość z nas, zanim pogrąży się we śnie, szuka najwygodniejszej dla siebie pozycji, przewracając się z boku na bok. Eksperci postanowili bliżej przyjrzeć się temu procesowi – udało im się ustalić, że pomiędzy ulubionym ułożeniem ciała a typem osobowości zachodzi interesujący związek.

spis treści
10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Czy używasz przed snem urządzeń emitujących niebieskie światło? Okazuje się, że mogą one utrudniać zasypianie.

zobacz galerię

1. Pozycja na boku

Wrażliwi i skryci – takie w opinii specjalistów są osoby, które najczęściej zasypiają na boku
Wrażliwi i skryci – takie w opinii specjalistów są osoby, które najczęściej zasypiają na boku
Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Jak dowodzą specjaliści, spanie w pozycji na boku, co nazywane jest boczną pozycją embrionalną, charakterystyczne jest przede wszystkim dla osób wykazujących tendencję do zamartwiania się często niepotrzebnymi drobnostkami. To także typowe ułożenie twardzieli, którzy pod płaszczykiem niezłomności kryją prawdziwie gołębie usposobienie, choć często ciężko jest im odrzucić tę zewnętrzną skorupę. Pozycja ta zapewnia poczucie bezpieczeństwa, którego może brakować w codziennym życiu. Wyciągnięte przed siebie ręce to natomiast oznaka otwartości, a jednocześnie skrywanej głęboko potrzeby dokonania w życiu rewolucyjnej zmiany.

A jak na taką pozycję reaguje nasze ciało? Okazuje się, że zasypiając w ten sposób, narażamy się na kompresję nerwów kończyn górnych i dolnych, co może doprowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych. To także wyzwanie dla naszego układu pokarmowego – zdaniem specjalistów pozycja boczna może zwiększać ryzyko wystąpienia refluksu żołądkowego.

2. Pozycja na brzuchu

Zdaniem ekspertów na brzuchu sypiają najczęściej osoby chaotyczne, z obniżonym poczuciem własnej wartości
Zdaniem ekspertów na brzuchu sypiają najczęściej osoby chaotyczne, z obniżonym poczuciem własnej wartości

Leżenie twarzą w dół z ramionami wyciągniętymi przed siebie określane jest jako pozycja spadania. To ponoć ulubione ułożenie osób, które nie do końca potrafią zapanować nad własnym życiem, co wywołuje w nich uczucie niepokoju i obawy przed przyszłością. Równocześnie nie są zbyt odporne na krytykę, co ukrywają pod maską arogancji. Chociaż uchodzą za duszę towarzystwa, lepiej ich nie drażnić – ugodzenie w poczucie ich wartości siebie może wywołać dość agresywną reakcję.

Wśród potencjalnych zdrowotnych nieszczęść, które czekają na nas w takiej sytuacji, eksperci wymieniają problemy związane z kręgosłupem, zwłaszcza odcinkiem szyjnym, który pozostaje nieustannie napięty, co może prowadzić do skurczów mięśni i bólu. Dodatkowo narażamy się na problemy ze swobodnym oddychaniem, dlatego bezpieczniej jest ułożyć się na plecach lub na boku.

3. Pozycja na plecach

Na plecach najczęściej zasypiają osoby o żołnierskim charakterze – powściągliwe, wymagające wobec siebie i innych oraz uparte
Na plecach najczęściej zasypiają osoby o żołnierskim charakterze – powściągliwe, wymagające wobec siebie i innych oraz uparte

Ciało ułożone po żołniersku, prosto, z rękami spoczywającymi wzdłuż tułowia to, zdaniem ekspertów, pozycja typowa dla osób powściągliwych i mało elastycznych, które ponadto bardzo często cechuje upór noszący znamiona apodyktyczności. Jednocześnie osoby te cenią ład i porządek i tego samego wymagają od innych.

Biegunowo odmienny typ osobowości prezentują natomiast osoby, które leżąc na plecach, układają ręce ponad głową. Okazuje się, że są one najczęściej idealnymi słuchaczami, zawsze gotowymi, by wyciągnąć pomocną dłoń.

A co na to nasze zdrowie? Spanie na plecach to idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z bólem rożnych partii kręgosłupa. Zwiększa jednak ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, a także uporczywego chrapania, co z pewnością nie spodoba się naszemu partnerowi. Rozwiązaniem może być ułożenie dodatkowej poduszki pod głową.

Źródło: yahoo.com

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dziwne sny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze