Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Inez Mayer

Medytacja na problemy ze snem

Avatar placeholder
19.07.2019 14:53

Często odczuwasz zmęczenie i masz problemy ze snem? W przypadku, gdy stosowane leki na bezsenność nie przynoszą rezultatów, warto sięgnąć po inne - naturalne sposoby na poprawę snu. Według specjalistów pomocne w zwalczaniu zaburzeń snu mogą okazać się odpowiednie techniki medytacyjne.

spis treści

1. Kiedy "liczenie owiec" nie wystarcza...

Problemy ze snem dotyczą coraz większej liczby osób. Dotychczasowe badania wskazują, że może się na nie skarżyć prawie 50 proc. osób powyżej 55. roku życia. Wiele z nich bagatelizuje ten problem, który może znacznie obniżyć jakość ich dotychczasowego życia, powodując chroniczne zmęczenie, pogorszenie nastroju, trudności z koncentracją itp.

Zobacz film: "Duże zaskoczenie. Krótszy sen powoduje, że lepiej się uczymy"

Dotychczas stosowane metody leczenia zaburzeń snu często nie przynoszą widocznych efektów. Pacjenci obawiają się sięgania po farmakologiczne środki nasenne ze względu na skutki uboczne. Zdaniem naukowców jednym ze sposobów, który może znacznie polepszyć jakość snu przede wszystkim u osób starszych, jest tzw. "medytacja uważności''.

2. Techniki medytacyjne lekiem na sen?

Badania naukowców z University of Southern California w Los Angeles dotyczyły skuteczności medytacji w leczeniu zaburzeń snu. W badaniach wzięło udział 49 osób, które cierpiały na umiarkowane problemy ze snem. Średnia wieku wynosiła 66 lat.

Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich przez okres 6 tygodni uczęszczała na zajęcia z medytacji mindfulness, czyli naukę skupienia swoich myśli na tym, co dzieje się w danym momencie. Pozostali z kolei brali udział w zajęciach na temat higieny snu.

Skalę zaburzeń snu oceniano przy użyciu standardowej ankiety. Wyniki badań wykazały, że jakość snu u osób, które praktykowały medytację, znacznie się poprawiła. U wielu z nich ustąpiły objawy bezsenności, nadmierne zmęczenie oraz depresja. Według specjalistów medytacja mindfulness może być skutecznym środkiem w walce z zaburzeniami snu, polepszając tym samym aktywność pacjentów w różnych sferach życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposoby na szybkie zasypianie
Medytacja na problemy ze snem
Medytacja na problemy ze snem (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza