Implant dla chrapiących

Mały implant, nie większy od pudełka zapałek, może przynieść ulgę osobom chrapiącym i może okazać się wybawieniem dla tych, którym przyszło dzielić łóżko z głośnym „współśpiącym”. Niewielkich rozmiarów aparat wszczepia się w klatkę piersiową. Zadaniem wynalazku jest stymulowanie mięśni podniebienia odpowiedzialnych za chrapanie. Implant jest tak skonstruowany, że można go zaprogramować, aby działał tylko na czas snu i samoczynnie wyłączał się nad ranem. Chrapiący pacjenci, decydując się w przyszłości na wszczepienie implantu, dostaną też pilota, dzięki któremu sami będą mogli programować czas pracy „antychrapacza”.

Zobacz film

Implant dla chrapiących

Dużo ludzi nie przyznaje się zwykle do tego, że ma problem z chrapaniem, a jak się okazuje taka przypadłość dotyczy nawet 30% kobiet. Tak przynajmniej...

Na czym polega zjawisko chrapania?

Chrapanie kobiet nosi nazwę Apnex i nadal jest testowany przez amerykańskich naukowców. Jego wynalazcy są przekonani, że urządzenie przyniesie ulgę milionom ludzi cierpiących na chrapanie i, co ważniejsze, na obstrukcyjny bezdech senny, który może być niebezpieczny dla zdrowia.

Chrapanie jest wynikiem drgania wiotkich części podniebienia i języczka. Podczas snu mięśnie podniebienia się rozluźniają, usta się otwierają i zwęża się kanał gardła. Właśnie to zwężenie przyczynia się do tego, że powietrze ma utrudnione dojście do płuc, zaczyna wirować i wywoływać efekty dźwiękowe. Chrapanie może mieć nawet natężenie 70 decybeli. Jest to głośność zbliżona do dźwięków wydawanych przez młot pneumatyczny!

Przyczyny chrapania

Szacuje się, że chrapie 8 milionów dorosłych Polaków. Na świecie natomiast chrapie 2 miliardy osób i tylko w nielicznych przypadkach można znaleźć przyczyny chrapania, np.:

Jednak u większości chrapanie nie ma określonej przyczyny. Często dotyczy mężczyzn w średnim wieku z dodatkowymi kilogramami. Tłuszcz nagromadzony wokół szyi podczas snu naciska na przełyk, co powoduje, że powietrze, chcąc dostać się do płuc, musi się przeciskać. W tym przypadku chrapanie może być alarmem, że należy pozbyć się zbędnych kilogramów. U osób chrapiących regularnie może dochodzić do bezdechu i to już alarm, że chrapania nie wolno lekceważyć. W tym celu powstał Apnex, który docelowo ma zapobiegać bezdechom podczas snu.

Wszczepianie implantu dla chrapiących

Pacjenci decydujący się na wszczepienie implantu zostaną poddani znieczuleniu i urządzenie monitorujące oddychanie zostanie wszczepione po prawej stronie klatki piersiowej. W Stanach Zjednoczonych i Australii naukowcy przymierzają się do pierwszych prób wszczepienia implantów. Prawdopodobnie za trzy lata Apnex będzie dostępny w Europie.

Jednak nie wszyscy lekarze są entuzjastycznie nastawieni do wynalazku. Oksfordzki profesor John Stradling przyznaje, że działanie Apnexu z medycznego punku widzenia brzmi bardzo wiarygodnie, jednak obawia się, że niewiele osób zdecyduje się na zabieg wszczepiania implantu, który przebiega dokładnie pod taką samą narkozą, jak podczas operacji. Profesor Stradling uważa, że nawet jeśli Apnex zostanie wprowadzony do użytku, to nie będzie cieszył się wielką popularnością i wszczepianie implantów nie będzie rutynowym zabiegiem. Przynajmniej na przestrzeni następnych kilku lat.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomóżcie

~Samotna 57853 • ostatni post 2 godziny temu

8

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Omamy nocne

lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny (...) są różne. Najczęstsze to: bezsenność...

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Ile powinno się spać?

Ile powinno się spać?

domowymi sposobami, należy wybrać się do lekarza. W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu: Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum (...) Kliniczne AMG, Gdańsk 80-211,...