Trwa ładowanie...

Przyczyny koszmarów sennych

Strata ukochanej osoby, walka z potworami, brak możliwości ucieczki, spóźnienie się na ważne spotkanie – to tematy koszmarów nocnych. Dla niektórych z nas zły sen skutecznie zakłóca jakość snu, inni przyznają, że nic im się nie śni i nigdy w życiu nie mieli koszmarów. Naukowcy od dawna próbują wytłumaczyć znaczenie i oddziaływanie na nasze dzienne życie koszmarów nocnych. Co, oprócz koszmarów sennych, przyczynia się do problemów ze snem? Jak pokonać kłopoty ze snem albo problemy z zasypianiem? Jakie koszmary senne śnią się ludziom najczęściej? Jak sobie radzić z bezsennością?

Zobacz film: "Sny [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Najczęstsze koszmary senne

Gdy sen nie przychodzi
Gdy sen nie przychodzi

Problemy ze snem to problem wielu osób w każdym wieku. Kłopoty ze snem mogą mieć podłoże psychologiczne...

zobacz galerię

Koszmary nocne zazwyczaj swoją treścią nie nawiązują do codziennego życia i związanych z nim problemów. Jednak mają wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Pięć najczęściej trapiących nas koszmarów podczas snu, to: spadanie z wysokości, udział w pogoni, bycie sparaliżowanym, spóźnienie na bardzo ważne spotkanie, śmierć ukochanej osoby.

Utrata włosów i zębów, zdawanie egzaminu to kolejne popularne tematy naszych snów, które trapią zarówno młodych ludzi, jak i tych starszych, mimo że wszystkie egzaminy już dawno mają za sobą.

Niemieckim naukowcom udało się dowieść, że sny kobiet różnią się od snów mężczyzn. Kobietom częściej przytrafiają się sny o żałobie, osieroceniu i o nadużyciach seksualnych. Mężczyźni natomiast częściej śnią o przemocy i o tym, że zostają bez ostrzeżenia wyrzuceni z pracy. Raport na temat koszmarów nocnych został opublikowany w naukowym magazynie „European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience”.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Badania naukowe nad koszmarami sennymi

W największym do tej pory eksperymencie na temat kobiecych i męskich koszmarów wzięło udział 2 tysiące mężczyzn i 2 tysiące kobiet. 48% ankietowanych uznało, że nigdy nie miewają koszmarów. Jedna na 10 osób przyznała się, że kilka razy w roku ma przerażające sny, a jedna na 20 osób uważała, że miewa senne koszmary raz na dwa tygodnie. Osoby przyznające się do koszmarów zostały również poproszone o opisanie treści swoich niepokojących snów. Na podstawie ich życiowych doświadczeń i opisanych snów dr Michael Schredl z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów na Snami doszedł do wniosków, że sny o spadaniu z wysokości, pogoni, paraliżu nie mają odzwierciedlenia w codziennym życiu. Śnienie o ucieczce przed potworem może natomiast odzwierciedlać nasz strach przed wykonaniem jakiegoś zadania, którego chcielibyśmy uniknąć. Sny o utracie zębów i włosów zdarzają się częściej kobietom. Naukowcy zakładają, że są one wynikiem strachu niewiast przed utratą urody.

Brytyjka, ekspert od snów Davina Mackail, uważa, że koszmary zdarzają się nam wtedy, kiedy mamy w życiu niezamknięte sprawy i nierozwiązane problemy. Według niej, koszmary są wynikiem rozdrażnienia, niepokoju i stresów. Mackail uważa również, że ze względu na wahania hormonalne kobietom częściej niż mężczyznom przytrafiają się senne koszmary i tak np. przed zbliżającą się menstruacją kobiety miewają koszmary o przemocy.

Zobacz także:

3. Przyczyny bezsenności

Niewątpliwie przerażające marzenia senne mogą wpływać na gorszą jakość snu, jednak to niejedyny powód problemów dotyczących bezsenności. Dlaczego nie można skutecznie zasnąć, a nawet kiedy się już wpadnie w objęcia Morfeusza, to za chwilę znowu zaczyna się gehenna w związku z niemożnością zaśnięcia – przekręcamy się z boku na bok i wszystko na nic? Trudności w zasypianiu mogą czerpać swoje źródło m.in. w:

  • przeżywaniu silnych emocji w ciągu dnia;
  • permanentnym napięciu emocjonalnym i stresie;
  • problemach osobistych, w pracy czy szkole;
  • używkach – alkoholu, nikotynie, narkotykach, kofeinie, środkach psychoaktywnych;
  • lekach – moczopędnych, pobudzających, rozszerzających oskrzela;
  • depresji, nerwicy, zaburzeniach lękowych;
  • trybie zmianowym w pracy;
  • bólu i przewlekłych chorobach.

Jeżeli kłopoty ze snem się przedłużają albo męczą cię niepokojące sny, warto - oprócz stosowania preparatów ziołowych dostępnych w aptece - udać się do poradni zaburzeń snu i zasięgnąć opinii specjalisty. Pamiętaj – nie bagatelizuj objawów bezsenności. Osoby, które się nie wysypiają, nie regenerują sił organizmu, nie mogą skoncentrować się w ciągu dnia, mają opóźniony refleks, stąd większa wypadkowość, np. w pracy lub podczas prowadzenia auta. Chroń siebie i dbaj o bezpieczeństwo innych!

Następny artykuł: Rytm okołodobowy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.