Trwa ładowanie...

Omamy nocne

Problemy ze snem to dość powszechne zjawisko. Stres, przemęczenie, niezdrowy tryb życia – to wszystko może wpłynąć negatywnie na nocny odpoczynek. Niepokojącym sygnałem jest nie tylko bezsenność, ale i urojenia, zwane także omamami. Mogą pojawić się na skutek przyjmowania niektórych leków lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny i objawy tego problemu ze snem?

1. Co to są omamy nocne?

Urojenia to percepcje różnego typu doświadczeń bez zewnętrznego stymulanta, które wydają się być prawdziwe. Osoba, która ma problemy ze snem, może wyraźnie czuć, słyszeć lub widzieć różne nieobecne w rzeczywistości rzeczy. Większość osób doświadcza audiowizualnych omamów. Urojenia są często traktowane jako sen lub koszmar nocny. Jednak kiedy nieprzyjemne doświadczenie było tylko snem, dana osoba budzi się z poczuciem strachu, będąc przy tym świadoma na przykład tego, która jest godzina. Z kolei osoba, która przeżywa urojenia, nie wie, czy śpi czy nie. Omamy pojawiają się zwykle tuż po zaśnięciu lub na chwilę przed obudzeniem.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

2. Przyczyny omamów nocnych

Powody wystąpienia urojeń są różne. Najczęstsze to:

  • bezsenność – problemy z zasypianiem mają zwykle podłoże nerwowe,
  • zaburzenia snu i silne zmęczenie organizmu,
  • przyjmowanie niektórych substancji, na przykład LSD, ecstasy, marihuany,
  • niektóre choroby, na przykład syndrom Charlesa Bonneta, rak mózgu, obrażenia głowy, mogą powodować urojenia nocne u osób starszych,
  • etap rozwoju – omamy nocne u dzieci są uważane za naturalny element dorastania,
  • demencja starcza.

Omamy nocne to poważna dolegliwość, której nie warto lekceważyć. Osoba, która doświadcza urojeń podczas snu, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ bez interwencji lekarskiej omamy mogą stawać się coraz bardziej poważne. Wówczas stan psychiczny pacjenta może znacznie się pogorszyć. Zdrowy sen bywa często niedoceniany, a stanowi podstawę dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeśli męczą cię urojenia, wypróbuj również techniki relaksacyjne. Jeśli podejrzewasz, że przyjmowane przez ciebie leki lub inne substancje utrudniają prawidłowy sen, skonsultuj z lekarzem ich odstawienie. Cokolwiek zrobisz w celu pozbycia się omamów nocnych, będzie to bardziej korzystne niż pasywne czekanie, aż urojenia same miną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

dr n.med. Ewa Schaeffer
Następny artykuł: Paraliż senny
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza