Trwa ładowanie...

Skala senności Epworth

Skala senności Epworth (ang. Epworth Sleepiness Scale, ESS) jest używana do określenia poziomu senności w ciągu dnia, do oceny zaburzeń snu i w diagnozie między innymi zespołu bezdechu sennego. Skala służy do samobadania, by określić prawdopodobieństwo zaśnięcia w określonych codziennych sytuacjach. Respondent musi ustosunkować się do ośmiu stwierdzeń w zakresie od 0 („nigdy nie zasnę”) do 3 („na pewno zasnę”). Zanim pójdziesz na konsultację lekarską z powodu zaburzeń snu, możesz wykonać test Epworth, który znajduje się poniżej.

spis treści

1. Test do samobadania poziomu senności

Niżej znajdują się stwierdzenia, co do których musisz się określić, w jakim stopniu, czyli z jaką łatwością, zasnąłbyś lub zapadł w drzemkę. Ustosunkuj się do nich w odniesieniu do sytuacji, jakie miały miejsce w ostatnim miesiącu.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"
Skala senności Epworth
Skala senności Epworth

Sen jest potrzebny każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Spokojny i odpowiednio długi

zobacz galerię

Nie myl senności z uczuciem zmęczenia. Jeżeli dana sytuacja nie wystąpiła w ogóle, wówczas postaraj się wyobrazić sobie prawdopodobieństwo jej zajścia.

Punktacja:

0 – nigdy nie drzemiesz i nie zasypiasz,

1 – niewielkie szanse na drzemkę lub sen,

2 – umiarkowana możliwość drzemki lub snu,

3 – duża możliwość drzemki lub snu.

Z jaką łatwością zapadłbyś w drzemkę lub zasnął w następujących sytuacjach?

LISTA SYTUACJIPUNKTACJA
1. Podczas siedzenia i czytania.
2. Podczas oglądania telewizji.
3. Podczas siedzenia w miejscu publicznym, np. w kościele lub w teatrze.
4. Podczas godzinnej, monotonnej jazdy samochodem, autobusem, pociągiem jako pasażer.
5. Podczas leżenia w godzinach popołudniowych.
6. Podczas rozmowy z kimś, siedząc.
7. Po obiedzie (bez alkoholu), siedząc w cichym miejscu.
8. Podczas kilkuminutowego oczekiwania w korku, prowadząc samochód.

2. Obliczanie poziomu senności na podstawie skali Epworth i interpretacja wyniku

Jeśli przyporządkujesz powyższym czynnościom liczby znajdujące się w skali, będziesz mógł zobaczyć, jak często w ciągu dnia zdarza ci się być sennym. Skala senności Epworth to kwestionariusz rutynowo stosowany do oceny stopnia indywidualnej senności – często jako badanie przesiewowe w przebiegu patologicznej senności lub do monitorowania leczenia. Łączny wynik może wahać się od 0 do 24, a wysokie wyniki są skorelowane ze wzmożoną sennością.

Średni wynik wśród zdrowych osób dorosłych wynosi 6. Na ogół wyniki wyższe niż 8 punktów mogą wskazywać na nadmierną senność. Podwyższone wyniki mogą wystąpić u pacjentów cierpiących na takie zaburzenia snu, jak narkolepsja lub bezdech senny.

Poziom senności w skali Epworth wyznacza suma punktów przyznana wszystkim ośmiu stwierdzeniom. Wynik wynoszący 10 lub więcej punktów oznacza, że bywasz senny w ciągu dnia. Powinieneś wówczas postarać przesypiać przez dwa tygodnie co najmniej 8 godzin i powtórzyć test. Jeśli wynik znowu będzie wyższy niż 10 punktów, musisz skonsultować się z lekarzem. Wynik równy 18 lub więcej oznacza, że bywasz bardzo senny, co może sugerować patologię snu.

Jeśli wynik testu będzie równy 10 lub więcej, należy rozważyć, czy jakość twojego snu jest odpowiednia i jakie kroki możesz podjąć, aby poprawić efektywność spania. Kwestie te powinny zostać dokładnie omówione z lekarzem, np. w poradni zaburzeń snu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Strach przed snem
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza