Skala senności Epworth

Skala senności Epworth (ang. Epworth Sleepiness Scale, ESS) jest używana do określenia poziomu senności w ciągu dnia, do oceny zaburzeń snu i w diagnozie między innymi zespołu bezdechu sennego. Skala służy do samobadania, by określić prawdopodobieństwo zaśnięcia w określonych codziennych sytuacjach. Respondent musi ustosunkować się do ośmiu stwierdzeń w zakresie od 0 („nigdy nie zasnę”) do 3 („na pewno zasnę”). Zanim pójdziesz na konsultację lekarską z powodu zaburzeń snu, możesz wykonać test Epworth, który znajduje się poniżej.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Test do samobadania poziomu senności

Niżej znajdują się stwierdzenia, co do których musisz się określić, w jakim stopniu, czyli z jaką łatwością, zasnąłbyś lub zapadł w drzemkę. Ustosunkuj się do nich w odniesieniu do sytuacji, jakie miały miejsce w ostatnim miesiącu.

Skala senności Epworth

Sen jest potrzebny każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Spokojny i odpowiednio długi sen pozwala odpocząć po ciężkim dniu, zrelaksować ciało...

Nie myl senności z uczuciem zmęczenia. Jeżeli dana sytuacja nie wystąpiła w ogóle, wówczas postaraj się wyobrazić sobie prawdopodobieństwo jej zajścia.

Punktacja:

0 – nigdy nie drzemiesz i nie zasypiasz,

1 – niewielkie szanse na drzemkę lub sen,

2 – umiarkowana możliwość drzemki lub snu,

3 – duża możliwość drzemki lub snu.

Z jaką łatwością zapadłbyś w drzemkę lub zasnął w następujących sytuacjach?

LISTA SYTUACJI PUNKTACJA
1. Podczas siedzenia i czytania.
2. Podczas oglądania telewizji.
3. Podczas siedzenia w miejscu publicznym, np. w kościele lub w teatrze.
4. Podczas godzinnej, monotonnej jazdy samochodem, autobusem, pociągiem jako pasażer.
5. Podczas leżenia w godzinach popołudniowych.
6. Podczas rozmowy z kimś, siedząc.
7. Po obiedzie (bez alkoholu), siedząc w cichym miejscu.
8. Podczas kilkuminutowego oczekiwania w korku, prowadząc samochód.

Obliczanie poziomu senności na podstawie skali Epworth i interpretacja wyniku

Jeśli przyporządkujesz powyższym czynnościom liczby znajdujące się w skali, będziesz mógł zobaczyć, jak często w ciągu dnia zdarza ci się być sennym. Skala senności Epworth to kwestionariusz rutynowo stosowany do oceny stopnia indywidualnej senności – często jako badanie przesiewowe w przebiegu patologicznej senności lub do monitorowania leczenia. Łączny wynik może wahać się od 0 do 24, a wysokie wyniki są skorelowane ze wzmożoną sennością.

Średni wynik wśród zdrowych osób dorosłych wynosi 6. Na ogół wyniki wyższe niż 8 punktów mogą wskazywać na nadmierną senność. Podwyższone wyniki mogą wystąpić u pacjentów cierpiących na takie zaburzenia snu, jak narkolepsja lub bezdech senny.

Poziom senności w skali Epworth wyznacza suma punktów przyznana wszystkim ośmiu stwierdzeniom. Wynik wynoszący 10 lub więcej punktów oznacza, że bywasz senny w ciągu dnia. Powinieneś wówczas postarać przesypiać przez dwa tygodnie co najmniej 8 godzin i powtórzyć test. Jeśli wynik znowu będzie wyższy niż 10 punktów, musisz skonsultować się z lekarzem. Wynik równy 18 lub więcej oznacza, że bywasz bardzo senny, co może sugerować patologię snu.

Jeśli wynik testu będzie równy 10 lub więcej, należy rozważyć, czy jakość twojego snu jest odpowiednia i jakie kroki możesz podjąć, aby poprawić efektywność spania. Kwestie te powinny zostać dokładnie omówione z lekarzem, np. w poradni zaburzeń snu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Omamy nocne

lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny (...) są różne. Najczęstsze to: bezsenność...

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Ile powinno się spać?

Ile powinno się spać?

domowymi sposobami, należy wybrać się do lekarza. W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu: Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum (...) Kliniczne AMG, Gdańsk 80-211,...