Przejdź na WP

Sny - znaczenie, naukowe podejście, jakość

Wiele osób po przebudzeniu nie pamięta swoich snów, inni mogą bardzo dokładnie opowiedzieć wszystko, co się śniło. Sny mogą nas poruszać, dziwić, ale najczęściej nie zastanawiamy się nad znaczeniem snów zbyt długo. Naukowcy postanowili jednak dokładnie zająć się tematem znaczenia snów. W jakim celu? O tym w dalszej części artykułu.

Zobacz film: "Sny [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Sny - znaczenie

Ludzie od wieków doszukują się w snach ukrytego znaczenia. Niestety, nie zawsze pamiętamy nasze sny, ale niektórzy to tłumaczą tym, że skoro nie pamiętamy naszego snu, to nie mieliśmy go zapamietać. Sny mają istotne znaczenie w naszym życiu, ponieważ według wielu sny są pomocne w złapaniu perspektywy i refleksji nad wydarzeniami w naszym życiu.

Na pewno każdy z nas pamięta jeszcze z dzieciństwa przesądy związane ze snami. Jeśli śniły nam się zęby, to oznaczały one zbliżającą się chorobę, a nawet śmierć. Podobnie dzieci w naszych snach - one również symbolizują nieszczęście. Pożar we śnie miał ostrzegać przed złodziejem. Jeśli zaś śniła nam się woda, topienie kogoś bądź odchody, to zapowiadały one poprawienie sytuacji finansowej.

Pamiętajmy jednak, by rozsądnie podchodzić do sennych przesądów. W sennikach znajdziemy wyjaśnienie niemal każdej rzeczy, która się nam przyśniła. Senniki jednak nie są dobrym miejscem, aby szukać pomocy w rozwiązywaniu życiowych dylematów, czy przewidywać przyszłe wydarzenia.

10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego...

zobacz galerię

Jednak w historii możemy znaleźć interesujące przykłady świadczące o tym, że to, co nam się śni, ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Znaczenie snów było nie do przecenienia dla wielu. Dymitrowi Mendelejewowi udało się ułożyć tablicę z pierwiastkami właśnie w trakcie snu. Najwięksi muzycy, m.in. Beethoven i Wagner, śnili o muzyce i nierzadko ze snów czerpali natchnienie do tworzenia utworów. Sny miały również istotne znaczenie w Biblii, przypomnijmy sobie chociażby historię Józefa Egipskiego czy Józefa z Nazaretu.

2. Sny - naukowe podejście

Snami zajmowało się wielu psychologów oraz psychiatrów, m.in. Jung oraz Freud. Freud zmienił podejście wielu ludzi do znaczenia snu. Przed nim znaczenie snów było traktowane z przymróżeniem oka i nie poświęcano zagadnieniu znaczenia snów odpowiedniej uwagi. Freud wypracował podstawy naukowego zrozumienia snów. Choć koncepcje snów Freuda są już odrobinę przestarzałe, to zwiększyły świadomość ludzi na temat roli snów.

ZOBACZ TAKŻE:

Z kolei Jung stowrzył bardzo trudną i usystematyzowaną teorię snów. teoria znaczenia snów Junga była niezrozumiała dla większość ludzi, nawet ze środowiska naukowego. Znaczeniem snów zajął się również Erich Fromm, który uprościł teorie snów. Ci trzej naukowcy przybliżyli ludziom tematykę snów i ich znaczenia.

Temat snu interesował również wielu naukowców. W ostatnim czasie badania nad snami przeprowadził zespół japońskich naukowców z Computational Neuroscience Laboratories w Kyoto. Przeprowadzili oni eksperyment na grupie ochotników. Zostali oni poddani badaniu rezonansem magnetycznym. Po przebudzeniu badani opowiadali o swoich snach. Na podstawie uzyskanych wyników oraz rozmów, badacze starali się odnaleźć pewne zależności. W  jakim celu? Okazuje się, że badania te mają ułatwić zbudowanie sprzętu, jakim jest urządzenie do czytania snów.

Zazwyczaj po przebudzeniu nie pamiętamy swoich snów
Zazwyczaj po przebudzeniu nie pamiętamy swoich snów (Grafika / Shutterstock)

3. Sny - jakość

Badania nad znaczeniem snów rozwijają się – z pewnością dowiemy się dzięki temu czegoś więcej na temat aktywności naszego mózgu. Pamiętajmy jednak, że zastanawianie się nad znaczeniem snów nie jest tak ważne jak dobra jakość snu. Postarajmy się każdego dnia przespać kilka godzin.

Jakie są sprawdzone sposoby na dobry sen? Przed położeniem się do łóżka warto wziąć ciepłą (nie gorącą!), relaksującą kąpiel i zrobić sobie domowe SPA. Na spokojny sen nie pijmy zbyt dużo płynów i nie przejadajmy się. Jeśli mamy problem z wyciszeniem się, to warto włączyć spokojną melodię i zrobić sobie terapię muzyką. Dzięki temu zapewnimy sobie spokojny i zdrowy sen.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy