Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Piotr Bochański

Sny - co oznaczają i co na to nauka

Zazwyczaj po przebudzeniu nie pamiętamy swoich snów
Zazwyczaj po przebudzeniu nie pamiętamy swoich snów (Grafika / Shutterstock)

Nasz mózg to bardzo niezwykła i tajemnicza jednostka. Sny sa nocnym wytworem naszej wyobraźni i towarzyszą nam przez całe życie. Wiele osób po przebudzeniu nie pamięta swoich snów, inni mogą bardzo dokładnie opowiedzieć wszystko, co się śniło. Sny mogą nas poruszać, dziwić, ale najczęściej nie zastanawiamy się nad znaczeniem snów zbyt długo. Naukowcy postanowili jednak dokładnie zająć się tematem znaczenia snów. W jakim celu i co z tego wynika?

spis treści

1. Istota snów

Sny są najczęściej odzwierciedleniem naszej obecnej sytuacji. Bardzo często związane są z wydarzeniami i emocjami, które towarzyszą nam w chwili bieżącej. Jeśli stresujemy się nadchodzącym egzaminem, może nam się przyśnić, że wchodzimy na salę całkiem nago lub że wypadają nam ściągi z kieszeni. Jeśli czeka nas urlop, już kilka tygodni wcześniej może przyśnić nam się słoneczna plaża i koktaile owocowe.

Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie jasno określić, dlaczego dany sen się pojawił i to tak naprawdę jest najbardziej niezłykłe i przyciąga kolejnych naukowców.

Zobacz film: "Sny [Wirtualna Poradnia]"

Sny różnią się w zależności od naszego wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia. Dzieci doświadczają bardziej abstrakcyjnych marzeń sennych, częściej też muszą mierzyć się z koszmarami. O kobietach w ciąży zaś mówi się, że ich sny są barwne i pełne kolorów.

Zwykle nie pojawiają się przez całą noc, choć wydaje nam się często, że rys fabularny trwał kilka godzin. Sny najczęściej pojawiają się tuż nad ranem lub po zaśnięciu. Wówczas nasz mózg jest poza fazą głęboką i może czuwać, wysyłając i odbierając wiele sygnałów z zewnątrz. To właśnie dlatego często rano, kiedy rozbrzmiewa nasz budzik, śnimy o tym, że ktoś do nas dzwoni. Nierzadko wykonujemy nawet ruch ręka, aby ten telefon odebrać.

Podobna sytuacja może zdarzyć się, kiedy zasypiając, słyszymy czyjąś rozmowę, film w telewizji lub sami próbujemy podtrzymać konwersację. Często skutek jest taki, że zaczynamy mówić przez sen, a jeśli w pokoju z nami jest ktoś jeszcze, może nieświadomie podjąć z nami rozmowę.

2. Znaczenie snów

Ludzie od wieków doszukują się w snach ukrytego znaczenia. Niestety, nie zawsze pamiętamy nasze sny, ale niektórzy to tłumaczą tym, że skoro nie pamiętamy naszego snu, to nie mieliśmy go zapamietać. Istnieje naewet teoria, że spojrzenie w okno po przebudzeniu działa na naszą pamięć w tej kwestii destrukcyjnie. Nie ma ku temu podstaw medycznych ani psychologicznych, jednak często tak właśnie się dzieje. Sny mają istotne znaczenie w naszym życiu, ponieważ według wielu są pomocne w złapaniu perspektywy i refleksji nad wydarzeniami w naszym życiu. Pomagają także interpretować rzeczywistość.

Na pewno każdy z nas pamięta jeszcze z dzieciństwa przesądy związane ze snami i mnóstwo dostępnych w księgarniach senników. Jeśli śniły nam się zęby (zwłaszcza wypadające), to oznaczały one zbliżającą się chorobę, a nawet śmierć. Podobnie dzieci w naszych snach - one również symbolizują nieszczęście. Pożar we śnie miał ostrzegać przed złodziejem. Jeśli zaś śniła nam się woda, topienie kogoś bądź odchody, to zapowiadały one poprawienie sytuacji finansowej.

W praktyce jednak nie ma to aż takiej metafizycznej formy. Sny nie potrafią przepowiadać naszej przyszłości, choć faktycznie istnieją pewne zależności między tym, co nam się śni, a tym, co spotyka naszych bliskich. W tej sytuacji chodzi jednak o więź, jaka łączy ludzi - widać to na przykładzie bliźniaków lub osób, które są bardzo blisko ze sobą.

Pamiętajmy, by rozsądnie podchodzić do sennych przesądów. W sennikach znajdziemy wyjaśnienie niemal każdej rzeczy, która się nam przyśniła. Senniki jednak nie są dobrym miejscem, aby szukać pomocy w rozwiązywaniu życiowych dylematów, czy przewidywać przyszłe wydarzenia.

10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Czy używasz przed snem urządzeń emitujących niebieskie światło? Okazuje się, że mogą one utrudniać zasypianie.

zobacz galerię

Jednak w historii możemy znaleźć interesujące przykłady świadczące o tym, że to, co nam się śni, ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Znaczenie snów było nie do przecenienia dla wielu. Dymitrowi Mendelejewowi udało się ułożyć tablicę z pierwiastkami właśnie w trakcie snu. Najwięksi muzycy, m.in. Beethoven i Wagner, śnili o muzyce i nierzadko ze snów czerpali natchnienie do tworzenia utworów. Sny miały również istotne znaczenie w Biblii, przypomnijmy sobie chociażby historię Józefa Egipskiego czy Józefa z Nazaretu.

3. Naukowe podejście do snów

Snami zajmowało się wielu psychologów oraz psychiatrów, m.in. Jung oraz Freud. Freud zmienił podejście wielu ludzi do znaczenia snu. Wcześniej znaczenie marzeń nocnych było traktowane z przymróżeniem oka i nie poświęcano zagadnieniu znaczenia snów odpowiedniej uwagi. Freud wypracował podstawy naukowego zrozumienia snów. Choć koncepcje snów Freuda są już odrobinę przestarzałe, to zwiększyły świadomość ludzi na temat roli snów.

ZOBACZ TAKŻE:

Z kolei Jung stowrzył bardzo trudną i usystematyzowaną teorię snów. Teoria znaczenia snów Junga była niezrozumiała dla większość ludzi, nawet ze środowiska naukowego. Znaczeniem snów zajął się również Erich Fromm, który uprościł teorie snów. Ci trzej naukowcy przybliżyli ludziom tematykę snów i ich znaczenia.

Temat snu interesował również wielu naukowców. W ostatnim czasie badania nad snami przeprowadził zespół japońskich naukowców z Computational Neuroscience Laboratories w Kioto. Przeprowadzili oni eksperyment na grupie ochotników. Zostali oni poddani badaniu rezonansem magnetycznym. Po przebudzeniu badani opowiadali o swoich snach. Na podstawie uzyskanych wyników oraz rozmów, badacze starali się odnaleźć pewne zależności. W jakim celu? Okazuje się, że badania te mają ułatwić zbudowanie sprzętu, jakim jest urządzenie do czytania snów.

4. Jakość snu a piękne marzenia nocne

Badania nad znaczeniem snów rozwijają się – z pewnością dowiemy się dzięki temu czegoś więcej na temat aktywności naszego mózgu. Pamiętajmy jednak, że zastanawianie się nad znaczeniem snów nie jest tak ważne jak dobra jakość snu. Postarajmy się każdego dnia przespać kilka godzin.

Jakie są sprawdzone sposoby na dobry sen? Przed położeniem się do łóżka warto wziąć ciepłą (nie gorącą!), relaksującą kąpiel i zrobić sobie domowe SPA. Na spokojny sen nie pijmy zbyt dużo płynów i nie przejadajmy się. Jeśli mamy problem z wyciszeniem się, to warto włączyć spokojną melodię i zrobić sobie terapię muzyką. Dzięki temu zapewnimy sobie spokojny i zdrowy sen.

5. Czy sny zawsze są bezpieczne?

Sny, choć często piękne, mogą być przyczyną problemów zdrowotnych. Dotyczy to w szczególności koszmarów. Jeśli często śni nam się, że spadamy, toniemy lub umieramy w inny sposób, w skrajnych przypadkach może to skutkować zaburzeniami rytmu serca, a nawet zawałem.

Bardziej prawdopodobne i groźne są jednak kłopoty psychonerwicowe. Wraz z wiekiem powinna spadać ilość koszmarów sennych. Jeśli mimo tego, że jesteśmy już dorośli, kilka razy w tygodniu nękają nas złe sny i często się wybudzamy, może to nieśc przykre konsekwencje.

Najczęściej odczuwamy wówczas lęk przed snem, co może przyczynić się do bezsenności. Czasem zdarza się, że nawracające koszmary mogą być jednym z pierwszych objawów zaburzeń i chorób psychicznych - depresji, nerwicy czy nieco poważnieszych, takich jak schizofrenia czy paranoja.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze