Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Relaks przed snem

Avatar placeholder
03.07.2015 13:07
Relaks przed snem
Relaks przed snem

Relaks przed snem znacznie poprawia jakość snu. Zdolność wyciszenia się i ukojenia nerwów to jedna z zasad higieny snu, której przestrzeganie umożliwia sprawniejszą i efektywniejszą regenerację sił. Człowiek, wstając rano z łóżka, czuje się bardziej wypoczęty i ma więcej energii, by mierzyć się z wyzwaniami rozpoczynającego się dnia. Co robić, by zrelaksować się przed snem? Co sprzyja wieczornemu relaksowi? Masaż, seks, a może ćwiczenia fizyczne? Jak radzić sobie z całodniowym napięciem i stresami?

1. Sposoby na dobry sen

Dobry sen powoduje, że rano człowiek budzi się rześki, pełen sił witalnych i z entuzjazmem patrzy na obowiązki, które go czekają. Niestety, duży procent ludzi cierpi na rozmaite kłopoty ze snem, np. budzi się kilkakrotnie w nocy albo nie może długo zasnąć. Jeszcze inni cierpią niemalże na chroniczną bezsenność. Na jakość snu ma wpływ wiele czynników, między innymi dieta, relaks przed snem, temperatura w sypialni, sposób aranżacji miejsca, w którym się śpi, wygodne lub mniej wygodne łóżko, regularność godzin snu, styl życia, problemy psychiczne (depresja, nerwica, lęki, zaburzenia psychotyczne, stres itp.) oraz choroby somatyczne, którym towarzyszy ból i nieprzyjemne dolegliwości. To wszystko decyduje o tym, jak śpimy i czy się wysypiamy.

Człowiek potrzebuje snu, by zregenerować swoje siły. Sen spowalnia proces starzenia się i umożliwia odbudowywanie się komórek. Zbyt krótki sen skutkuje zaburzeniami koncentracji uwagi w ciągu dnia, złym samopoczuciem, zdenerwowaniem, brakiem energii, irytacją, rozdrażnieniem, poczuciem ciągłego zmęczenia, małą efektywnością w pracy i problemami zdrowotnymi z powodu spadku odporności. Z kolei zdrowy sen sprzyja odpowiedniej pracy mózgu i pozytywnie nastraja człowieka, by miał motywację do radzenia sobie z przeciwnościami losu. Ludzie stosują wiele metod, by poprawić jakość snu. Niektórzy pomagają sobie, łykając masę tabletek nasennych. Inni wybierają mniej ingerujące w zdrowie środki w postaci przestrzegania zasad higieny snu.

Zobacz film: "Bezsenność a wiek"

Kiedy idą spać, wyłączają telewizor i wszelkie odbiorniki, które mogłyby zakłócać rytm snu. Ograniczają stopniowo wieczorne zajęcia, niejako spowalniają obroty, na których pracowali w ciągu dnia, zapalają świece, puszczają ulubioną, spokojną muzykę, nakładają piżamę i wykonują kilka rozluźniających ćwiczeń. Wieczorny relaks przed snem może rozpocząć się w łazience, np. kojącą kąpielą z aromatycznymi olejkami albo hydromasażem pleców. Inni, by zapewnić sobie spokojny sen, używają specjalnych kosmetyków do pielęgnacji ciała, które wpływają na komfort snu. Najważniejsze dla jakości snu jest pięć ostatnich minut przed zaśnięciem. Należy wówczas przestać myśleć o troskach i stresach, a skoncentrować myśli na czymś przyjemnym, miłym i uspokajającym.

2. Wieczorny relaks

Sposobów na wieczorny relaks jest tyle, ile ludzi na świecie. Każdy musi znaleźć indywidualny sposób na ukojenie zmysłów przed położeniem się spać. Co można zrobić, by się zrelaksować przed snem?

  • Regularnie ćwicz. Aktywność fizyczna wspaniale wpływa na sylwetkę, umożliwia spalenie zbędnych kilogramów, daje energię na cały dzień. Pamiętaj, by nie ćwiczyć jednak zbyt intensywnie bezpośrednio przed spaniem. Zamiast się wyciszyć, możesz dodatkowo pobudzić organizm intensywnym treningiem.
  • Przed snem zrób to, co lubisz najbardziej. Niektórych uspokaja czytanie książki, innych – słuchanie muzyki klasycznej, a jeszcze innych – seks albo wieczorny spacer.
  • Przed snem nie myśl o tym, co cię czeka następnego dnia, co musisz załatwić, jakie rachunki zapłacić. Nie myśl o niczym ważnym.
  • Zadbaj o odpowiedni nastrój, sprzyjający spaniu w twojej sypialni, np. wyłącz światła, gdyż ciemność sprzyja produkcji hormonu snu, zadbaj o wygodny materac i wywietrz pokój.
  • Przed snem zafunduj sobie relaks dla ciała i umysłu, np. w postaci sauny, wonnej kąpieli albo hydromasażu. Możecie także z partnerem zrobić sobie wzajemnie masaż pleców i karku, co pozwoli rozluźnić napięte mięśnie.
  • Zasypiając, skoncentruj się na oddechu. Wyobrażaj sobie, jak powietrze przepływa przez nos, płuca, aż do brzucha. Możesz wizualizować sobie, jak rozluźniają się poszczególne partie mięśni i części ciała – nogi, ręce, głowa itd.
  • Możesz skorzystać z profesjonalnych treningów relaksacji, np. nauczyć się treningu autogennego Schultza albo metody Jacobsona.

Warto zadbać o to, by zrelaksować się przed snem, gdyż zwiększa się komfort spania i jakość funkcjonowania następnego dnia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Sposoby na bezsenność
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze