NewsyNie żyje Aleksandra Wiederek. Od lat walczyła z nowotworem

Nie żyje Aleksandra Wiederek. Od lat walczyła z nowotworem

Nie żyje Aleksandra Wiederek, znana w sieci jako "Boska Mama". 38-latka walczyła z rakiem piersi i wspierała innych pacjentów onkologicznych. - Kiedy lekarze mówią, że nie masz powodu do obaw, a potem słyszysz, że masz do czynienia z grubym kalibrem, to ścina cię z nóg - przyznała w rozmowie z WP abcZdrowie.

Aleksandra Wiederek zmarła po 8 latach walki z rakiem piersi
Aleksandra Wiederek zmarła po 8 latach walki z rakiem piersi
Źródło zdjęć: © Instagram
Katarzyna Prus

Nie żyje onkoinfluencerka

Aleksandra Wiederek 8 lat walczyła z rakiem piersi, pokazując wyjątkową siłę w starciu z nierównym przeciwnikiem. Nieustannie wspierała też innych chorych, była ambasadorką kampanii społecznych dotyczących profilaktyki antynowotworowej i raka piersi. Współpracowała z wieloma fundacjami onkologicznymi, m.in. Fundacją Rak and Roll i Onkocafe.

"Dzisiaj w nocy odeszła od nas nasza Najukochańsza Oleńka.Trudno wyrazić żal i smutek, jaki nas w tej chwili ogarnia, jest nie do opisania. Uczyła nas jak cieszyć się z każdego promienia słońca, cieszyć się z małych rzeczy, nawet tych najmniejszych, pokazywała jak być wdzięcznym za każdy dzień" - napisali najbliżsi we wzruszającym pożegnaniu opublikowanym na Instagramie.

- Na co dzień zakochana w życiu i swoim synku mama, miłośniczka książek, jogi i spacerów ze swoim psem o imieniu Fado - tak mówiła o sobie w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Przede wszystkim jednak Ola Wiederek miała misję - przełamać stereotyp pacjenta onkologicznego.

5 sygnałów ostrzegawczych przed rakiem piersi

- Ja nie walczę, tylko żyję. Zajmuję się dzieckiem, domem i sobą, nie budzę się rano z myślą: "Jestem chora". Używając tego słowa, ściszam głos, by nie zapisało się w mojej podświadomości, że funkcjonuję tylko jako pacjentka. Tak było na początku mojej drogi, ale na przestrzeni lat to się zmieniło - podkreślała w rozmowie z WP abcZdrowie.

"Chcę się 'nażyć na zapas"

Aleksandra Wiederek dowiedziała się o raku, kiedy miała zaledwie 29 lat, niedługo po urodzeniu synka. Usłyszała, że ma nowotwór piersi, HER2 dodatni, który należy do rzadszych, ale bardzo agresywnych nowotworów. Przeszła kilka operacji, w tym mastektomię i usunięcie guza przerzutowego z mózgu, a także wiele cykli chemioterapii.

Ola Wiederek aktywnie działała w social mediach, walcząc z mitem pacjenta onkologicznego
Ola Wiederek aktywnie działała w social mediach, walcząc z mitem pacjenta onkologicznego© Instagram

- Chcę się "nażyć" na zapas. Nie robię niczego nadzwyczajnego, ja po prostu przyjęłam jedną z dwóch postaw dostępnych dla pacjentów onkologicznych. Można żyć tu i teraz, chłonąc każdy dzień albo leżeć w łóżku i czekać na to, co ostateczne - podkreślała onkoinfluencerka.

Pierwsze objawy zauważyła podczas karmienia piersią. To było zgrubienie, ale na początku pomyślała, że to zastój pokarmu. Lekarka również ją uspokajała, że jest młoda i to na pewno nic takiego, choć na badaniu USG widoczne były dwa guzki.

Wykonała biopsję cienkoigłową, ale dopiero gruboigłowa, zrobiona po miesiącu, dała pełen obraz sytuacji.

- Kiedy lekarze mówią, że nie masz powodu do obaw, a potem słyszysz, że masz do czynienia z grubym kalibrem, to ścina cię z nóg - przyznała w rozmowie z WP abcZdrowie.

Rak piersi. 20 tys. diagnoz rocznie

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Każdego roku około 20 tysięcy Polek otrzymuje diagnozę raka piersi, a obecnie z tą chorobą żyje około 140 tysięcy kobiet w kraju.

Do objawów, które mogą sugerować obecność nowotworu piersi, należą:

  • guzek lub zgrubienie w piersi,

  • zmiany w kształcie lub wielkości piersi,

  • zmiany w wyglądzie skóry piersi, takie jak zaczerwienienie, marszczenie czy wgłębienia,

  • wydzielina z brodawki sutkowej, szczególnie krwista lub przezroczysta,

  • ból w okolicy piersi lub pachy,

  • powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachy.

Regularne samobadanie piersi oraz okresowe badania obrazowe, takie jak mammografia czy ultrasonografia, są kluczowe w wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełne wyleczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Instagram
  2. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie