Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Górkiewicz-Kot

Ciągłe uczucie zimna - poznaj możliwe przyczyny

 Sylwia Stachura
03.12.2020 11:09
Ciągłe uczucie zimna towarzyszy wielu osobom
Ciągłe uczucie zimna towarzyszy wielu osobom (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Twoje dłonie i stopy często zamieniają się w lód? Nie ruszasz się z domu bez swetra i szalika? Nawet podczas upałów skarżysz się na uczucie zimna? To prawda, że każdy z nas ma inną tolerancję na temperatury – jedni wyśmienicie znoszą afrykański żar, a inni uwielbiają mroźne zimy. Jednak ciągłe uczucie zimna, nawet gdy na zewnątrz jest ponad 25 stopni, powinno cię zaniepokoić. Poznaj 10 możliwych przyczyn tej dolegliwości.

spis treści

1. Skąd się bierze ciągłe uczucie zimna?

Zastanawiasz się jak to możliwe, że koleżanka przyszła do pracy w eleganckim cienkim płaszczyku i sukience, a ty masz na sobie 4 warstwy ubrań, puchową kurtkę, szalik, czapkę i wciąż trzęsiesz się jak osika?

Wiele osób boryka się z ciągłym poczuciem zimna. Może to być objaw choroby. Sprawdź, co ci może dolegać. Odpowiednio szybka wizyta u lekarza może pomóc Ci uporać się z dolegliwościami i odzyskać komfort życia.

Zobacz film: "Gorąca czekolada rozgrzeje każdego"

Zobacz także: Naukowcy stworzyli mapę ludzkich uczuć

2. Anemia, niedowaga, niskie BMI

Niska waga i BMI poniżej 18 może być jedną z przyczyn ciągłego odczuwania zimna. Osoby z niedowagą mają mniej tkanki tłuszczowej, która izoluje organizm, przez co mogą być bardziej warażliwe na chłód. Poza tym niedowaga nie bierze się znikąd – bardzo szczupłe osoby zwykle mało jedzą. Im mniej kalorii trafia do organizmu, tym mniej ciepła on wytwarza.

Rozwiązaniem twoich problemów z zimnymi dłońmi może się więc okazać przytycie. Zwiększ porcje posiłków, jedz regularnie i staraj się zdrowo komponować menu. Nie eliminuj żadnej grupy składników odżywczych – każdy posiłek powinien składać się z produktów bogatych w białko, węglowodany i tłuszcze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Anemia jest to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych (erytrocytów). Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest deficyt żelaza.

Najczęstsze objawy anemii to:

  • uczucie zimna,
  • osłabienie,
  • senność,
  • obniżenie koncentracji,
  • bóle i zawroty głowy,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • bladość skóry.

Niedowaga może być tak samo szkodliwa dla zdrowia jak otyłość. W niektórych przypadkach, na przykład w przebiegu anoreksji, przybranie na wadze może być tak samo trudne, jak dla zrzucenie zbędnych kilogramów w walce z otyłością.

3. Niedoczynność tarczycy

Ciągłe uczucie zimna może być jedną z oznak, że twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo. Osoby skarżące się na niską tolerancję chłodu często cierpią na jej niedoczynność. Schorzenie to sprawia, że metabolizm zwalnia, a tym samym organizm nie wytwarza ciepła. Inne sygnały, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, to ciągłe zmęczenie, suchość skóry oraz łamliwość włosów.

Ciągle narzekasz na chłód? Być może powinnaś skonsultować się z endokrynologiem, który oceni, czy masz problemy z tarczycą
Ciągle narzekasz na chłód? Być może powinnaś skonsultować się z endokrynologiem, który oceni, czy masz problemy z tarczycą

Objawy niedoczynności tarczycy to także:

  • męczliwość,
  • osłabienie,
  • senność,
  • zaburzenia gospodarki termicznej (zimno nawet w ciepłe dni),
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • przybieranie na wadze,
  • chrypka,
  • problemy z pamięcią, skupieniem uwagi,
  • obrzęk szyi,
  • obniżenie nastroju i myśli depresyjne,
  • zatrzymywanie wody w organizmie,
  • pogrubienie rysów twarzy,
  • łamliwe włosy,
  • sucha skóra.

Najlepiej zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie badania krwi i będzie mógł potwierdzić, czy masz chorą tarczycę. Przy tej dolegliwości konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków.

4. Niedobór żelaza lub ferrytyny

Chroniczne odczuwanie chłodu może wynikać z niedoboru żelaza. Dlaczego? Jest ono potrzebne czerwonym krwinkom, aby transportować tlen do wszystkich komórek ciała. Krwinki dostarczają również ciepło i składniki odżywcze. Jeśli masz za mało żelaza, nie mogą prawidłowo pełnić swoich funkcji, a przez to ty zakładasz sweter nawet latem.

Żelazo jest niezwykle ważnym minerałem, ponieważ wpływa również na pracę tarczycy. Możesz stosować suplementy, ale najlepiej wzbogać swoją dietę w produkty bogate w ten składnik. Najwięcej żelaza znajduje się w mięsie, jajkach, zielonych warzywach liściastych (np. szpinak, jarmuż), owocach morza.

Uczucie zimna może także towarzyszyć nieprawidłowej ilości ferrytyny w organizmie. Ferrytyna odpowiada za transport żelaza po organizmie, dlatego jej niedobór może być przyczyną problemów zdrowotnych, nawet jeśli poziom żelaza czy hemoglobiny jest prawidłowy.

5. Kłopoty z krążeniem

Uczucie zimnych stóp i dłoni może być wynikiem problemów z krążeniem krwi
Uczucie zimnych stóp i dłoni może być wynikiem problemów z krążeniem krwi

Masz zimne dłonie i stopy, ale nie czujesz chłodu w pozostałych częściach ciała? Najprawdopodobniej winne jest krążenie krwi. Często osoby z chorobami serca skarżą się na uczucie zimna w kończynach, ponieważ serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi. Przyczyną mogą być też zatory tętnic, przez które krew nie jest w stanie dopłynąć do palców dłoni i stóp.

Zobacz także:

Chłodne kończyny to problem wielu palaczy, ponieważ substancje zawarte w papierosach zwężają naczynia krwionośne. Objaw ten może być też wynikiem choroby Raynauda.

Jeśli permanentnie odczuwasz chłód, zgłoś się do lekarza. Specjalista zleci wykonanie badań, dzięki którym będzie można poznać przyczynę twoich problemów.

6. Brak wystarczającej ilości snu

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio spałeś 8 godzin? W ciągu dnia często brakuje ci energii? Okazuje się, że niedobór snu może być bezpośrednio związany z częstym uczuciem zimna. Sprawia, że organizm odczuwa stres. W wyniku tego spada aktywność podwzgórza w mózgu, które jest odpowiedzialne również za termoregulację. Dlatego zamiast ubierać się na cebulkę, spróbuj chodzić wcześniej spać i zwracaj uwagę na jakość wypoczynku. Może się okazać, że nocny odpoczynek będzie najlepszą receptą na problem z zimnem.

7. Odwodnienie

Woda jest głównym składnikiem ciała. To właśnie ona odpowiada za wiele procesów życiowych, w tym również regulację temperatury. Dzięki odpowiedniemu poziomowi nawodnienia płyny krążące w organizmie mogą stopniowo uwalniać ciepło, przez co odczuwasz komfort termiczny. Kiedy w organizmie brakuje wody, staje się on bardziej wrażliwy na odczuwanie chłodu.

Poza tym płyny odgrywają również ważną funkcję w procesach metabolicznych. Przy odwodnieniu przemiana materii zwalnia, a ty odczuwasz to jako przenikliwy chłód. Właśnie z tych powodów powinieneś codziennie wypijać co najmniej 8 szklanek wody. Pamiętaj, że potrzebujesz więcej płynów podczas upałów oraz jeśli trenujesz.

8. Niedobór witaminy B12

Witamina B12 znajduje się wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest niezwykle ważna, ponieważ uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Jej niedobór prowadzi do anemii oraz zmniejszenia liczby czerwonych krwinek, czego skutkiem jest uczucie zimna.

Przyczyną niedoboru witaminy B12 jest zazwyczaj źle skomponowana dieta. W codziennym menu nie powinno brakować chudego mięsa, ryb oraz nabiału. Niektórzy mają również problem z przyswajaniem witaminy. Najlepiej wykonać badanie krwi i udać się do lekarza, który stwierdzi, czy cierpisz na jej niedobór.

9. Uczucie zimna a płeć

Odczucie zimna jest także uzależnione od płci. Kobiety zwykle mają wyższą tolerancję na upał, ale też szybciej czują chłód. Kobiecy organizm jest tak zaprogramowany, aby krew zawsze trafiała do ważnych organów, takich jak mózg czy serce. Palce dłoni i stóp nie są aż tak istotne, dlatego częściej skarżą się one na uczucie zimnych rąk.

10. Cukrzyca

Cukrzyca często prowadzi do rozwinięcia się stanu chorobowego nerwów, czyli neuropatii. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, często odczuwają zdrętwienie i chłód w palcach dłoni i stóp. Neuropatia powstaje stopniowo, dlatego mogłeś się nie zorientować, że ją masz. Jeśli jednak jesteś chory na cukrzycę albo podejrzewasz to schorzenie, skontaktuj się z lekarzem. Podjęcie odpowiedniego leczenia sprawi, że nie będziesz już mieć lodowatych dłoni.

11. Zbyt mało tkanki mięśniowej

Zamiast zakładać kolejne warstwy ubrań, postaraj się więcej ruszać. Jeśli zwiększysz ilość mięśni, nie będzie ci ciągle zimno
Zamiast zakładać kolejne warstwy ubrań, postaraj się więcej ruszać. Jeśli zwiększysz ilość mięśni, nie będzie ci ciągle zimno

Mięśnie pozwalają utrzymać prawidłową temperaturę ciała, ponieważ wytwarzają ciepło. Z tego powodu osoby o małej ilości tkanki mięśniowej częściej skarżą się na zimno. Poza tym rozbudowane mięśnie poprawiają metabolizm, dzięki któremu jest ci ciepło. Zamiast okrywać się kocami, wybierz się na siłownię. Zaprzyjaźnij się z hantlami, dzięki którym zbudujesz masę mięśniową i rzadziej będziesz zmarznięty.

Źródło: health.com

12. Nerwica a uczucie zimna

Zaburzenia lękowe to powszechny problem coraz młodszych osób.

Nerwica może powodować zmniejszoną tolerancję na zimno, ponieważ organizm zużywa dużo energii na utrzymywanie się w "stanie podwyższonej gotowości".

Inne fizyczne objawy nerwicy to:

  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • kołatanie serca,
  • nudności, wymioty, biegunka,
  • uczucie duszenia się,
  • drżenie rąk,
  • ból i zawroty głowy,
  • szum lub dzwonienie w uszach,
  • ból lub skurcz mięśni,
  • bezsenność,
  • trudności z zasypianiem.

13. Pozostałe przyczyny ciągłego odczuwania zimna

Poza wyżej wymienionymi przyczynami, istnieje także kilka innych, które również mogą powodować uczucie zimna. Przede wszystkim warto wymienić infekcję. Podwyższona temperatura ciała powoduje wzmożone odczuwanie zimna. Dlatego podczas przeziębienia i grypy powinniśmy przyjmować jak najwięcej ciepłych płynów.Odpoczynek pod kocem i z termoforem jest dobrym sposobem na rozgrzanie się.

Zobacz także: Aromaterapia na przeziębienie

Ciągłe uczucie zimna towarzyszy też często chorobom odkleszczowym. Borelioza to choroba odkleszczowa, która atakuje wiele narządów jednocześnie: skórę, stawy, układ nerwowy, serce.

Najbardziej specyficznym objawem jest rumień wędrujący, choć pacjenci skarżą się na ciągłe uczucie zimna. Pozostałe objawy boreliozy to:

  • zapalenie stawów,
  • niespecyficzne zaburzenia neurologiczne,
  • objawy grypopodobne,
  • zawroty głowy,
  • paraliż mięśni twarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ty także masz zimne stopy i ręce? Dołącz do dyskusji na forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze