Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego - przyczyny, objawy, leczenie
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to choroba, która objawia się głównie niepozornym bólem karku. Taki objaw często kładziemy na karb zmęczenia. Pamiętajmy jednak, że nieleczone zwyrodnienie kręgosłupa może doprowadzić do zaburzeń w pracy kończyn górnych i dolnych oraz ograniczyć ruchliwość głowy. Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów tworzących połączenie między czaszką a klatką piersiową. Jakie są przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa, jak je rozpoznawać i im zapobiegać?
1. Przyczyny i objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego
Kręgosłup pracuje na najwyższych obrotach przez całe życie. Z upływem czasu postępuje jego proces degeneracyjny. Choroby kręgosłupa częściej występują u osób w średnim i podeszłym wieku, ich objawy najczęściej pojawiają się między 50. a 70. rokiem życia, jednak nie oznacza to, że wpływ na nie ma tylko wiek.
Najczęstszą przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego jest uraz komunikacyjny i mikrourazy powstające w czasie różnych kolizji komunikacyjnych. Choć wydaje nam się, że ze stłuczki wychodzimy cało, nagły wstrząs nie jest bez znaczenia dla organizmu, a szczególnie dla kręgosłupa szyjnego, który nie jest chroniony pasami bezpieczeństwa. W najlepszym razie kończy się na naciągnięciu więzadeł lub drobnych pęknięciach krążka międzykręgowego. W najgorszym – ujawnieniem przewlekłego zwyrodnienia.
Źródła choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego mogą być też całkiem prozaiczne – zbyt duża poduszka do spania, przeciążenie czy codzienne urazy szyi. Choroba towarzyszy też często wadom postawy (skoliozie, płaskostopiu) i bólom krzyża), a także nieprawidłowej postawie w czasie wykonywania codziennych czynności (np. przy siedzeniu przy biurku).
Najczęstszymi objawami zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego są bóle głowy i karku, ograniczona ruchliwość (przede wszystkim sztywność karku), zaburzenia wzroku i słuchu, czasem także niedowład kończyny górnej, który może przekształcić się w rwę ramienną. Ponadto zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa często towarzyszą zawroty głowy, nudności, wymioty, szum w uszach, bóle okolicy potylicznej.
2. Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego
W leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego stosuje się gąbkowy kołnierz ortopedyczny, który unieruchamia szyję chorego na kilka dni. Istotą tego leczenia jest stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa zapobiegająca nadwyrężeniu połączeń międzykręgowych. Równie istotne jest leczenie farmakologiczne – stosuje się leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie mięśni.
Te ostatnie, zmniejszając napięcie mięśniowe, ułatwiają relaksację i znoszą nadmierne napięcie mięśniowe. Ważne są też odpowiednie ćwiczenia wzmacniające, fizjoterapia, terapia ciepłem oraz utrzymywanie właściwej postawy ciała, szczególnie podczas leżenia (przydaje się odpowiednia poduszka dopasowująca się do kształtu głowy).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.