Trwa ładowanie...

Bezdech senny jest szkodliwy dla układu krążenia

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu British Columbia, analizowały wpływ stymulowanego bezdechu sennego na nasze zdrowie. Sześć godzin snu z różną zawartością tlenu w organizmie na skutek bezdechu może spowodować uszkodzenie układu krążenia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Czym jest bezdech? To epizod braku oddechu, który występuje nagle, podczas snu. Stan taki może spowodować spadki zawartości tlenu w organizmie, co nazywane jest hipoksją.

„Chociaż dobrze wiadomo, że bezdech senny jest związany z wysokim ciśnieniem krwi, nasze badania wskazują, że taka sytuacja może rozwinąć się nawet w ciągu jednego dnia. Po sześciu godzinach wahań poziomu tlenu zdolność do regulacji ciśnienia krwi zostaje zaburzona. Te zmiany dotykają również młodych ludzi, którzy nie są narażeni na kumulujący się przez wiele lat efekt bezdechu sennego” - zaznacza profesor nauk o zdrowiu Glen Foster.

CPAP to jedna z metod leczenia bezdechu sennego
CPAP to jedna z metod leczenia bezdechu sennego (123RF)

W ramach badania Foster zbadał wpływ powtarzającej się hipoksji na układ krążenia u 10 młodych dorosłych. Uczestnicy badania przez sześć godzin nosili maskę wentylacyjną ze zmiennym przepływem tlenu - podobnie, jak ma to miejsce w bezdechu. Badania wykazały, że bezdech senny oddziałuje na baroreceptory, czyli swego rodzaju „czujniki” regulujące ciśnienie krwi.

„Nasze badania potwierdzają, że należy jak najszybciej diagnozować osoby z bezdechem sennym” - dodaje prof. Foster.

Przeczytaj koniecznie

Wyniki badania można przeczytać w magazynie „American Journal of Physiology”.

Według danych statystycznych, bezdech senny może dotyczyć nawet 2 proc. Polaków. Jest dokuczliwą chorobą nie tylko dla samego pacjenta, ale także dla drugiej osoby, śpiącej w pobliżu. Główne jego objawy to bowiem chrapanie oraz słyszalne przerwy w oddychaniu. Czynnikami ryzyka są między innymi płeć męska, otyłość, wiek powyżej 40 lat, szeroki obwód szyi, picie alkoholu oraz palenie papierosów.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest stosowane specjalnej **maski CPAP**, która wtłacza powietrze do płuc pod zwiększonym ciśnieniem. U osób otyłych konieczne jest unormowanie masy ciała. Innym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne, jednak jest ono zarezerwowane dla wąskiej grupy pacjentów, a mianowicie tych, u których konwencjonalne metody leczenia nie przyniosły pożądanych skutków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.