Trwa ładowanie...

Rumianek - właściwości, zastosowanie w kosmetyce, przeciwwskazania

Rumianek jest jednym z najpopularniejszych ziół o licznych właściwościach leczniczych
Rumianek jest jednym z najpopularniejszych ziół o licznych właściwościach leczniczych (123rf)

Rumianek jest rośliną o najszerzej udokumentowanych właściwościach leczniczych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, rozkurczowe i łagodzące. Napar można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, zazwyczaj roślina jest dobrze tolerowana przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. Jakie właściwości ma rumianek? Jakie zastosowanie ma rumianek w kosmetyce i pielęgnacji? Jakie są przeciwwskazania do stosowania rośliny?

spis treści

1. Co to jest rumianek ?

Rumianek to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych, osiąga 15-50 centymetrów i charakteryzuje się intensywnym zapachem. Pochodzi ze wschodniej części rejonu Morza Śródziemnego, obecnie jest popularny niemalże w każdym miejscu.

Posiada wiele rozgałęzień pokrytych koszyczkami kwiatowymi o średnicy 1,5-2,5 cm z białymi płatkami i żółtym środkiem. W zielarstwie wykorzystuje się suszone koszyczki zbierane tuż po rozpoczęciu kwitnienia. Zawierają wiele cennych substancji odżywczych, takich jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Neutralizuje przebarwienia i zmywa makijaż - nieocenione właściwości rumianku"
  • olejek eteryczny,
  • chamazulen (właściwości przeciwalergiczne),
  • cholina,
  • alfa-bisabolol (działanie przeciwzapalne i antybakteryjne),
  • flawonoidy,
  • fenolokwasy,
  • fitosterole,
  • poliacetyleny,
  • garbniki katechinowe,
  • gorycze,
  • związki kumarynowe i śluzowe,
  • witamina C,
  • sole mineralne.

Zobacz także:

2. Właściwości rumianku

Rumianek to popularna roślina w Polsce, warto znać jej właściwości i regularnie z nich korzystać. Koszyczki kwiatowe mają dobroczynny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie.

W tradycyjnej medycynie rumianek stosuje się od stuleci. Już w starożytnych czasach doceniano jego właściwości uspokajające, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalne. Zioło to jest dostępne w formie suszonych główek kwiatów, saszetek do robienia naparu, płynnego ekstraktu, olejków eterycznych, nalewek, jak również w kremach i maściach.

Stosuje się go w leczeniu różnych stanów chorobowych, takich jak przeziębienie, ból gardła, zapalenie dziąseł, bezsenność, stany lękowe, kolki, zespół nadwrażliwości jelita grubego, łuszczyca i trądzik.

Napar z rumianku jest wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy. Antyoksydanty pomagają w walce z wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki skóry. W ten sposób rumianek zapewnia doskonałą ochronę przed starzeniem się skóry. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii, a więc może być stosowany jako świetny domowy sposób na zapobieganie bliznom.

2.1. Co na stres?

Rumianek jest polecany do picia w sytuacjach stresowych, ponieważ wykazuje działanie rozluźniające i ułatwiające zasypianie. Jest też pomocny w przypadku problemów trawiennych ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Herbata z rumianku ma pozytywny wpływ na błonę śluzową żołądka, przepływ żółci, przewód pokarmowy i wątrobę. Warto po nią sięgnąć gdy pojawi się ból żołądka, kolki czy wzdęcia.

Roślina wspomaga również leczenie chorób nerek i zmniejsza problemy z pęcherzem moczowym. Napar koi gardło i jamę ustną w trakcie infekcji, stanu zapalnego lub zmian grzybiczych.

Rumianek rzymski – właściwości prozdrowotne
Rumianek rzymski – właściwości prozdrowotne [6 zdjęć]

Jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych w Europie. Jego oryginalna, łacińska nazwa matricaria

zobacz galerię

Rumianek jest bezpieczny nawet dla osób, które cierpią na chorobą wrzodową. Świetnie działa na układ pokormowy i skutecznie uspokaja. Właściwości odprężające można uzyskać także za sprawą kąpieli z dodatkiem rumianku. Polecane jest także spryskanie poduszki naturalnymi preparatami na bazie rumianku.

2.2. Rumianek a podrażnienia

Rumianek ze względu na zawartość alfa-bisabololu, spiroeteru i chamazulenu wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Roślina sprzyja leczeniu problemów skórnych, na przykład podrażnień, trądziku, zmian grzybiczych, owrzodzeń, oparzeń i świądu.

Rumianek można stosować w formie kompresów lub przemywać nim skórę. Wyciągi z rośliny znajdują się w wielu kremach, maściach i żelach, które ułatwiają gojenie się ran.

Rumianek jest też wykorzystywany do produkcji kremów, maseczek oraz płynów do kąpieli przeznaczonych do skóry delikatnej i wrażliwej. Co więcej, roślinę można także stosować do leczenia stanu zapalnego spojówek lub podrażnienia oczu.

Rumianek bardzo skutecznie radzi sobie z także z infekcjami gardła, zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej czy stanami zapalnymi dziąseł. Ekstrakt z rumianku jest ważnym składnikiem past do zębów oraz płukanek do ust i gardła.

2.3. Czy można pić rumianek w ciąży?

Rumianek warto wykorzystywać w czasie ciąży i w ten sposób zastąpić leki czy kosmetyki, które mogą zaszkodzić dziecku. Roślina może pomóc zwalczyć mdłości w ciąży, zapalenie pęcherza moczowego, ból głowy czy nadwrażliwość sutków. Po napar z rumianku warto sięgnać w przypadku infekcji narządów płciowych, a także bólu i opuchlizny nóg.

2.4. Rumianek dla niemowlaka

Napar z rumianku łagodzi kolkę niemowlęcą, ma właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie. Wacikiem namoczonym w płynie warto przemywać dziąsła w czasie ząbkowania lub ropiejące oczy.

Nawet kropla olejku z rumianku dodana do kąpieli może złagodzić podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Warto również zalać rumianek gorącą wodą, aby za sprawą naturalnej inhalacji udrożnić drogi oddechowe.

Napar z rumianku i jego dobroczynny wpływ na skórę
Napar z rumianku i jego dobroczynny wpływ na skórę [6 zdjęć]

W tradycyjnej medycynie rumianek stosuje się od stuleci. Już w starożytnych czasach doceniano jego właściwości

zobacz galerię

3. Pasta do zębów z rumiankiem

Ze względu na fakt, że rumianek bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne i fotouczulajace, często stosowany jest jako składnik aktywny kosmetyków i dermokosmetyków. Ponadto znalazł on bardzo szerokie zastosowanie w produkcji kremów, płynów do kąpieli, maseczek pielęgnacyjnych oraz past do zębów.

Napar z rumianku stosowany do płukania przywraca naturalną barwę włosów i zapobiega ich wypadaniu. Ponadto przeciwdziała łupieżowi oraz nadaje włosom połysk. Szczególnie zalecany jest dla włosów łatwo przetłuszczających się.

4. Alergia na rumianek

Rumianek zazwyczaj jest dobrze tolerowany i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zdarza się jednak, że u pojedynczych przypadków wywołuje alergię po bezpośrednim stosowaniu naparu na skórę.

Spożywany w nadmiarze może osłabiać działanie niektórych leków lub wchodzić z nimi w interakcje. Należy również pamiętać, że ziołolecznictwo nie zastąpi wizyty u lekarza, gdy dolegliwości nie ustępują po upływie kilku dni.

5. Kosmetyki z wykorzystaniem rumianku

Napar z rumianku może być świetnym składnikiem kosmetyków. Można płukać nim twarz oraz włosy, a także mieszać z innymi półproduktami i w ten sposób tworzyć naturalne kosmetyki.

Po zmieszaniu z mlekiem, herbata z rumianku może posłużyć jako skuteczny peeling do twarzy. Zawartość saszetek można także zmieszać z cukrem i oliwą z oliwek. Nałóż wybraną mieszankę na twarz i delikatnie masuj skórę. Następnie przemyj twarz chłodną wodą i delikatnie osusz. Pozwoli to uzyskać piękną, promienną cerę, a rumianek dodatkowo ukoi podrażnioną cerę.

Kolejną bardzo praktyczną zaletą rumianku jest to, że może zmniejszać cienie pod oczami. Wystarczy zaparzać saszetkę z rumiankiem przez 5 minut, następnie schłodzić ją odpowiednio, tak aby nie podrażnić skóry wokół oczu. Potem należy przyłożyć torebki pod oczy na 5 minut. Na koniec należy koniecznie przemyć oczy czystą wodą. Środek ten pomaga rozjaśnić cienie pod oczami i zmniejszyć obrzęki wokół oczu.

Rumianek jest bardzo skuteczny w leczeniu wyciśniętych i podrażnionych pryszczy, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Schłodzone, zaparzone saszetki z rumiankiem można przyłożyć do skóry w celu zmniejszenia obrzęku i zaczerwienienia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze