Choroby psychiczne - objawy, typy, leczenie

Umysł człowieka podatny jest na choroby tak samo, jak inne części ciała. Choroby psychiczne to poważny problem dotyczący ludzi na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nimi kilka milionów osób, jednak dokładne dane są trudne do wyliczenia. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą być różnorodne. Co powinno zwrócić uwagę?

Rozpoznanie choroby psychicznej nie jest łatwe. Osoby z tego typu schorzeniami często przez wiele lat nie podejmują leczenia. Tymczasem zaburzenia upośledzają jedną albo więcej funkcji umysłowych, powodując cierpienie pacjenta i nierzadko osób w jego otoczeniu.

Zobacz film: "Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?"

Objawy chorób psychicznych przyjmują różne formy. Wszystkie wpływają na myślenie, uczucia lub zachowanie, a przy tym ograniczają umiejętność ludzi do radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Istnieją pewne symptomy, na które trzeba zwrócić uwagę, bo mogą świadczyć o chorobach psychicznych i poważnej chorobie. To m.in. impulsywność, agresja, utrata wiary w siebie, długotrwały smutek, nadpobudliwość, spadek samopoczucia, rozdrażnienie.

Ale uwaga: niektórzy są z natury energiczni i nadmiernie pobudliwi, a inni melancholijni. Problemy psychiczne możemy podejrzewać wtedy, gdy sposób zachowania zaczyna się diametralnie różnić od tego, co jest normalne dla danej osoby bądź kiedy znacznie wykracza poza to, co jest powszechnie akceptowane. Chorobę psychiczną można podejrzewać, kiedy wymienione wcześniej uczucia stają się wyjątkowo skrajne albo gdy trwają tak długo, że utrudniają codzienne życie.

Większość chorób psychicznych to najczęściej skutek życiowych sytuacji i przeżyć oraz tego, jak dajemy sobie z nimi radę. Utrata pracy, śmierć, traumatyczne doświadczenie skutkują stresem, co może powodować zaburzenia.

Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?

Wyniki badań klinicznych na 81 pacjentach potwierdzają, że olej z ryb może spowalniać początki choroby psychicznej. Codzienne spożywanie kapsułek z tłuszczów...

Choroby psychiczne - typy zaburzeń

Istnieją trzy główne grupy chorób psychicznych: nerwice (obecnie często określane jako zaburzenia lękowe), psychozy i upośledzenia umysłowe.

W nerwicach (zaburzeniach lękowych) dochodzi do dominacji lęku. Mogą być to napady paniki, lęk przed wyjściem z domu czy podróżą, różne typy fobii. Zwykle mają tutaj miejsce obsesje – czyli natrętne myśli – oraz kompulsje (przymusowe czynności). Co ważne, cierpiący na tę chorobę psychiczną jest świadomy swojego stanu i jego negatywnych skutków. Chory może nawet próbować się im przeciwstawić.

Inaczej jest w przypadku psychozy, gdy chory nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu; jest poza światem rzeczywistym i w okresie nasilenia objawów nie potrafi normalnie funkcjonować. Choroba psychiczna jest oczywista dla osób w otoczeniu pacjenta, jednak sam nią dotknięty nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania.

Objawy psychotyczne mogą być wywołane przez ciężki stres, zażywanie narkotyków, chorobę organiczną, nadużywanie alkoholu. Lekarze nie są pewni, co dokładnie powoduje psychozę. To prawdopodobnie skutek kilku oddziaływań, w tym genów, traumatycznych doświadczeń, tłumionych uczuć, sytuacji rodzinnej i chemicznych zmian w mózgu. W chorobach psychicznych objawy psychotyczne sprawiają, że człowiek nie odróżnia fikcji od rzeczywistości.

Charakter psychozy mają zaburzenia maniakalno-depresyjne (choroba afektywna dwubiegunowa) i różne formy schizofrenii. W chorobie afektywnej dwubiegunowej mają miejsce epizody manii (gdy chory jest bardzo aktywny, pobudzony, też kreatywny, z zawyżoną samooceną) oraz epizody depresji (gdy następuje spadek nastroju, niska samoocena, brak pewności siebie, smutek, utrata zainteresowań, przygnębienie, zmniejszona energia).

Na szczególną uwagę zasługuje choroba psychiczna, jaką jest schizofrenia – szacuje się, że choruje na nią co setna osoba na świecie. Zwykle rozpoznaje się ją u młodych ludzi między 15. a 30. rokiem życia. To najczęstsza choroba psychotyczna, w której pacjent nie odróżnia rzeczywistości od urojenia. Przebieg schizofrenii u każdego jest inny, zwykle jednak występują dramatyczne zaburzenia myśli oraz uczuć objawiające się zachowaniem, które otoczenie uznaje za dziwne. Niektórzy pacjenci ze schizofrenią słyszą głosy. Inni doświadczają omamów (wzrokowych, czuciowych, węchowych). Schizofrenik może czuć się zagrożony albo prześladowany. Występuje gonitwa myśli, apatia, lęk. Choroba psychiczna może wystąpić nagle albo rozwijać się stopniowo.

O chorobach psychicznych mogą również świadczyć zmiany zachowania: nowe zwyczaje dotyczące rytmu spania, zmienny apetyt, trudności w kontaktach z ludźmi, samouszkodzenia.

Do chorób psychicznych zalicza się także: zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), demencję (otępienie), depresję.

Choroby psychiczne - leczenie

Objawy psychozy powinny być rozpoznane jak najwcześniej i od razu leczone. Pomoc choremu może być jednak trudna, ponieważ osoby z objawami psychotycznymi często nie przyjmują do wiadomości, że coś jest nie w porządku. Leczeniem chorób psychicznych zajmuje się psychiatra często przy wsparciu psychologa. Pacjentowi podaje się leki, poddaje się go także psychoterapii. Ważne jest też uczestnictwo w grupach wsparcia. W leczeniu problemów emocjonalnych może pomóc również aromaterapia, masaż, akupunktura. Niezwykle ważne w chorobach psychicznych jest wsparcie bliskich osób. Jeśli chory stanowi zagrożenie dla siebie lub otoczenia, może być przyjęty do szpitala wbrew jego woli (w Polsce reguluje to „Ustawa o zdrowiu psychicznym”).

Ewa Podsiadły-Natorska, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Domowa encyklopedia zdrowia, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2007.
  • Czym jest choroba psychiczna?, broszura opracowana w ramach Narodowej Strategii Zdrowia Psychicznego Australii (National Mental Health Strategy) 2007.

Choroby i dolegliwości

Komentarze (15)
~Aga
~Aga 4 dni temu

Tak tylko odwiedziłam tą stronę z ciekawości..bo szukam wytłumaczenia dziwnych zachowań mojego partnera..znalazłam..Ale jak mu powiedziec , ze jest chory psychicznie i powinien brac leki???Objawy ma z kazdego po trochu.Od łagodności po agresję w przeciągu minuty..i we wszystkim jest najlepszy i najmądrzejszy..on sam jest wspaniały i nigdy nie popełnia błędów..jest wykładowcą...............innych uczy zachowania,a sam nie przyjmuje wogóle żadnej krytyki.Brak słów..Myślałam,że ma taki charakter..przez 2 lata wytrzymywałam jego nastroje i pouczenia ,ale mam dosc..

Odpowiedz
~basia
~basia 2 miesiące temu

Czasami doszukuje się choroby tam gdzie zwyczajnie brakuje witamin , bo ktoś prowadzi mało chigieniczny tryb życia lub mało się rusza a stres narasta aż staje się nie do zniesienia druga sprawą to samo życie i świadomośc tego też powoduje smutek lub radośc zapewne z przewagą smutku , bo umierają lub choruja najbiżsi , trzeba iśc do pracy a pracy albo prak albo wykańcza dlatego bycie zdrowym , pogodzonym jest bardzo ważne

Odpowiedz
~Kris
~Kris ponad rok temu

Zaburzenia psychiczne to mają te osoby które doprowadzają innych swoim działaniem bądź zachowaniem do niekontrolowanych zachowań doprowadzających często do samobójstw.Przykładem są np pracodawcy,politycy i sądy które swoimi wyrokami krzywdzą czasem niewinne osoby.Takich ludzi trzeba leczyć albo ich po prostu usypiać,oczywiście chodzi o tą grupę osób która prześladuje innych

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...