Trwa ładowanie...

Toksyna botulinowa w leczeniu migreny.

Artykuł sponsorowany

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Skarży się na nią ponad połowa Polaków. Niekiedy jednak ból głowy może skutecznie utrudnić życie, a czasem wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego też lekarze i farmaceuci dokładają wszelkich starań przy szukaniu nowych metod leczenia.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Charakterystyka bólu głowy

Bóle głowy można podzielić na pierwotne i wtórne. Bóle pierwotne mają nieznane pochodzenie, wtórne są zazwyczaj spowodowane zmianami w mózgu, kręgosłupie lub towarzyszą innym chorobom. Jak mówi dr n. med Anna Błażucka: W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu; lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, objawy towarzyszące itd.

Rozróżniamy bóle napięciowe, migrenowe oraz klasterowe. Napięciowy ból głowy występuje obustronnie - jest to ból uciskowy, opasający, o niskim bądź umiarkowanym nasileniu. Klasterowy ból głowy należy do pierwotnych bólów głowy. Najczęściej obejmuje jedną część głowy i zaczynający się w okolicy oka. Ból migrenowy ma charakter napadowy, pulsujący, o silnym nasileniu. Ataki może poprzedzać aura (najczęściej zaburzenia widzenia, błyski, drętwienia czy nudności) – mówimy wówczas o migrenie z aurą.

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Toksyna botulinowa w leczeniu migreny

Toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, jedna z najsilniejszych trucizn. Głównie stosowana w kosmetyce przy redukowaniu zmarszczek, jako tzw. botoks. Obecnie znajduje coraz większe zastosowanie w neurologii jako lek na migrenę i dystonię. Mechanizm jej działania nie jest do końca poznany. Skuteczność jadu kiełbasianego w leczeniu migreny wynika z hamowania i blokowania uwalniania cząstek pobudzających stan zapalny oraz mediatorów bólu z zakończeń nerwu trójdzielnego. Jak wyjaśnia dr n. med Anna Błażucka: Nerw trójdzielny jest nerwem przewodzącym bodźce czuciowe z twarzy i głowy. Ból najczęściej jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły bądź niedokrwienia.

Działanie toksyny jest długotrwałe. Ta metoda jest uznawana za jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia migreny przewlekłej. Podawanie toksyny polega na ostrzykiwaniu odpowiednich miejsc na głowie. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia. Pacjent może czuć lekki dyskomfort spowodowany ukłuciami igły. Skutki uboczne takiego zabiegu występują bardzo rzadko i są odwracalne. Przeciwwskazaniem do zastosowania jadu kiełbasianego są natomiast choroby skóry głowy, problemy z przełykaniem i oddychaniem oraz uczulenie na składniki botoksu. 80% pacjentów odczuwa poprawę po zastosowaniu leczenia toksyną botulinową,  a w ponad połowie przypadków dochodzi do całkowitego wyeliminowania bólów głowy.

Jad kiełbasiany to groźna trucizna, jednak stosowana w odpowiednich dawkach może stać się ratunkiem dla osób cierpiących na migrenowe bóle głowy. Nie należy się jej bać - w rękach doświadczonego neurologa może przynieść wytchnienie w walce z migreną.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Anna Błażucka
Następny artykuł: Zachowaj kontrolę nad migreną
Toksyna botulinowa w leczeniu migreny.
Toksyna botulinowa w leczeniu migreny.
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza