Toksyna botulinowa w leczeniu migreny.
Artykuł sponsorowany
Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Skarży się na nią ponad połowa Polaków. Niekiedy jednak ból głowy może skutecznie utrudnić życie, a czasem wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego też lekarze i farmaceuci dokładają wszelkich starań przy szukaniu nowych metod leczenia.
1. Charakterystyka bólu głowy
Bóle głowy można podzielić na pierwotne i wtórne. Bóle pierwotne mają nieznane pochodzenie, wtórne są zazwyczaj spowodowane zmianami w mózgu, kręgosłupie lub towarzyszą innym chorobom. Jak mówi dr n. med Anna Błażucka: W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu; lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, objawy towarzyszące itd.
Rozróżniamy bóle napięciowe, migrenowe oraz klasterowe. Napięciowy ból głowy występuje obustronnie - jest to ból uciskowy, opasający, o niskim bądź umiarkowanym nasileniu. Klasterowy ból głowy należy do pierwotnych bólów głowy. Najczęściej obejmuje jedną część głowy i zaczynający się w okolicy oka. Ból migrenowy ma charakter napadowy, pulsujący, o silnym nasileniu. Ataki może poprzedzać aura (najczęściej zaburzenia widzenia, błyski, drętwienia czy nudności) – mówimy wówczas o migrenie z aurą.
Zobacz odpowiedzi eksperta
2. Toksyna botulinowa w leczeniu migreny
Toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, jedna z najsilniejszych trucizn. Głównie stosowana w kosmetyce przy redukowaniu zmarszczek, jako tzw. botoks. Obecnie znajduje coraz większe zastosowanie w neurologii jako lek na migrenę i dystonię. Mechanizm jej działania nie jest do końca poznany. Skuteczność jadu kiełbasianego w leczeniu migreny wynika z hamowania i blokowania uwalniania cząstek pobudzających stan zapalny oraz mediatorów bólu z zakończeń nerwu trójdzielnego. Jak wyjaśnia dr n. med Anna Błażucka: Nerw trójdzielny jest nerwem przewodzącym bodźce czuciowe z twarzy i głowy. Ból najczęściej jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły bądź niedokrwienia.
Działanie toksyny jest długotrwałe. Ta metoda jest uznawana za jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia migreny przewlekłej. Podawanie toksyny polega na ostrzykiwaniu odpowiednich miejsc na głowie. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia. Pacjent może czuć lekki dyskomfort spowodowany ukłuciami igły. Skutki uboczne takiego zabiegu występują bardzo rzadko i są odwracalne. Przeciwwskazaniem do zastosowania jadu kiełbasianego są natomiast choroby skóry głowy, problemy z przełykaniem i oddychaniem oraz uczulenie na składniki botoksu. 80% pacjentów odczuwa poprawę po zastosowaniu leczenia toksyną botulinową, a w ponad połowie przypadków dochodzi do całkowitego wyeliminowania bólów głowy.
Jad kiełbasiany to groźna trucizna, jednak stosowana w odpowiednich dawkach może stać się ratunkiem dla osób cierpiących na migrenowe bóle głowy. Nie należy się jej bać - w rękach doświadczonego neurologa może przynieść wytchnienie w walce z migreną.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.