Czerwone oczy - zapalenie spojówek, alergia, zapalenie błony naczyniowej, zmęczenie
Czerwone oczy są objawem całego wachlarza dolegliwości okulistycznych. Czerwone oczy mogą towarzyszyć zarówno banalnemu przemęczeniu i niewyspaniu, jak i tak groźnym dla zdolności widzenia chorobom, jak ostre zamknięcie kąta przesączania czy zapalenie wnętrza gałki ocznej. W zależności od choroby zaczerwienienie oka występujące wraz z innymi objawami (jak ból, światłowstręt, pieczenie, łzawienie, obniżenie widzenia, objawy ogólne czy wydzielina ropna), które układając się razem pozwalają okuliście postawić prawidłową diagnozę.
1. Czerwone oczy - choroby i dolegliwości
Należy także, podkreślić, że samo pojęcie „czerwone oko”, nie jest tak naprawdę terminem zupełnie jednorodnym, gdyż może występować w różnych postaciach:
- Przekrwienie spojówkowe, charakterystyczne dla zapalenia spojówek. Jest ono widoczne w postaci rozszerzonych naczyń pozwalających prześledzić ich przebieg. Najsilniejsze przekrwienie jest widoczne na obwodzie worka spojówkowego i maleje w kierunku rąbka rogówki (czyli maleje od obwodu do centralnej części). Przekrwienie spojówkowe charakteryzuje się również zblednięciem w wyniku ucisku.
- Przekrwienie rzęskowe (głębokie), jest charakterystyczne między innymi dla zapalenia rogówki czy ostrego zamknięcia kąta przesączania. Układa się ono charakterystycznie wokół rogówki. Nie widać w jego obrębie rysunku naczyniowego i ma ono jednolite zabarwienie. Wynika to z głębokiego położenia naczyń. W przeciwieństwie do poprzedniego, nie ulega ono przesunięciu przy poruszaniu spojówką.
- „czerwonym okiem” możemy też nazwać stosunkowo niegroźne, a często wyglądające przerażająco wylewy podspojówkowe. Wiążą się one zazwyczaj z kruchością naczyń i wysokim ciśnieniem tętniczym. Mogą być konsekwencją, także innych chorób ogólnoustrojowych jak cukrzyca (angiopatia cukrzycowa), zaburzenia krzepnięcia krwi czy przyjmowanie leków obniżających krzepliwość.
2. Czerwone oczy - zapalenie spojówek
Jeżeli „czerwonemu oku” towarzyszy pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt to bardzo prawdopodobne, że przyczyną naszych dolegliwości jest zapalenie spojówek. W takim wypadku wystarczy zachować szczególną higienę, a zapalenie ustąpi samo. Gdy jednak dodatkowo na powiekach zaczyna pojawiać się ropa oznacza to, że doszło do zakażenia bakteryjnego i konieczna jest konsultacja lekarska.
3. Czerwone oczy - alergia
Bardzo podobnie do wyżej wymienionego zapalenia spojówek, lecz czerwone oczy z dominacją pieczenia i świądu, z obfitym łzawieniem oczu, objawiają się dolegliwości alergiczne. Co ważne, w zapaleniu spojówek, niezależnie od etiologii czy w ocznych objawach związanych z alergią, nigdy nie występuje ból, bądź obniżona ostrość widzenia, dlatego gdy tylko by się pojawiły niech będą czerwonym światłem dla jakichkolwiek prób samoleczenia.
Gdy objaw „czerwonego oka” wystąpił gwałtownie, a towarzyszą mu silny ból, zaburzenia widzenia oraz wymioty i nudności, z dużym prawdopodobieństwem możemy podejrzewać ostre zamknięcie kąta przesączania. Jest to stan, w którym dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, a skutkiem tego może być całkowita utrata widzenia. Dlatego stan ten wymaga bezzwłocznej konsultacji okulistycznej.
4. Czerwone oczy - zapalenie błony naczyniowej
Czerwone oczy i inne podobne objawy do wyżej wymienionych, lecz mniej gwałtowne, bez wymiotów i nudności mogą towarzyszyć zapaleniu błony naczyniowej. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeżeli leczymy się już reumatologicznie (z powodu chorób autoimmunologicznych), bądź ktoś najbliższej z rodziny miewa takie problemy. Stan taki również wymaga leczenia okulistycznego, chociaż nie jest to tak nagłe i pilne jak ostre zamknięcie kąta przesączania.
5. Czerwone oczy - zmęczenie
Na koniec należy wspomnieć jeszcze o chyba najbardziej prozaicznej przyczynie „czerwonego oka”, czyli o zmęczeniu. Nasze oczy często są zmuszone do długotrwałej pracy, w klimatyzowanych pomieszczeniach, przy sztucznym oświetleniu. Często praca taka polega, na ciągłym wpatrywaniu się w monitor komputera - przy pracy przy komputerze, rzadziej mrugamy i oko staje się suche. Nic tak nie pomoże, w takim problemie jak krótkie, lecz regularne przerwy - nasze oczy na pewno nam się odwdzięczą za pamięć!
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.