Trwa ładowanie...

Częste bóle głowy - przyczyny, objawy chorób, sygnały ostrzegawcze

Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jaka pojawia się wśród ludzi. Przyczyn jest wiele, dlatego czasem niemożliwe jest określenie dokładnej. Częste bóle głowy mogą być objawem poważnych schorzeń lub same w sobie być chorobą.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Częste bóle głowy - przyczyny

Częste bóle głowy są wywoływane przez wiele czynników, do których mogą należeć: brak snu, stres, przemęczenie, zmiana pogody, leki czy inne choroby. Ból napięciowy powodowany jest przez rozszerzanie się naczyń krwionośnych w odpowiedzi na stres. Pod jego wpływem organizm zwiększa wytwarzanie hormonów: katecholamin i kortyzolu. W wyniku syntetyzowania tych związków podnosi się ciśnienie krwi, serce przyspiesza, a mięśnie napinają się. Organizm, chcąc ustrzec się przed takimi zmianami, rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że ciśnienie krwi maleje.1

W przypadku migreny przyczyna powstawania bólu nie jest do końca poznana. Podejrzewa się, że u osoby cierpiącej dochodzi do zaburzenia w wytwarzaniu neuroprzekaźnika – serotoniny – który odpowiedzialny jest za odpowiedni stan napięcia naczyń krwionośnych. Zaburzenie w wytwarzaniu tego neuroprzekaźnika objawia się skurczem, a następnie rozkurczem naczyń, co prowadzi do powstawania bólu.

2. Częste bóle głowy - objawy chorób

Częste bóle głowy mogą same w sobie być chorobą, np. migrenę, lub być objawem świadczącym o toczeniu się w organizmie procesu chorobotwórczego. Migrena charakteryzuje się napadowymi bólami głowy, które może przepowiadać aura. Cierpi na nią około 11 proc. populacji.2 Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn. Pierwsze symptomy mogą się pojawić podczas okresu dojrzewania. Migrenowy ból głowy można uśmierzać lekami z kwasem tolfenamowym, paracetamolem, ibuprofenem czy aspiryną. Są to leki wydawane bez recepty. Jedna tabletka kwasu tolfenamowego (200 mg) wykazuje skuteczność 100 mg sumatryptanów, a jest równie bezpieczna jak paracetamol. Zaleca się stosowanie jej w początkowej fazie ostrych ataków migreny, by zahamować ból. W przypadku silnych migren lekarz prowadzący wprowadzi odpowiednie leki.

Kolejną chorobą objawiającą się częstym bólem głowy jest nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że cierpi na nie około 4 mln 200 tys. Polaków1. Częste bóle głowy są rezultatem skoków ciśnienia. Najczęściej boli tył głowy. Zwyrodnienie kręgosłupa również może powodować ból, którego przyczyną są zaburzenia w przepływie krwi do mózgu. Zaburzenia te są spowodowane skurczem mięśni w odcinku szyjnym. Silne i częste bóle głowy oraz sztywność karku mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

3. Częste bóle głowy - sygnały ostrzegawcze

Częste bóle głowy mogą być sygnałem ostrzegawczym, którego nie można zbagatelizować. Aby rozpoznać, kiedy udać się do lekarza, należy zwrócić uwagę na:

  • częstotliwość bólu – częste bóle głowy wskazują na proces chorobotwórczy,
  • siłę bólu – silny ból zawsze jest sygnałem ostrzegawczym i należy się wtedy bezzwłocznie udać do lekarza,
  • czas trwania bólu i jego zmienność – nasilanie bólu i długi czas jego trwania są wskazaniami do przeprowadzenia głębszej diagnostyki,
  • dodatkowe objawy takie jak: sztywność karku, gorączka, nudności,
  • objawy neurologiczne (padaczka, niedowład, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości).

Zazwyczaj występujące samoistnie częste bóle głowy: migrena, bóle napięciowe związane ze stresem czy napięciem mięśni. Często są one objawem zaburzeń ogólnoustrojowych, naczyniowych, metabolicznych, czy też infekcji ogólnej. Rzadziej objawem poważnej patologii, jak zapalenie opon mózgowych, udar mózgu czy guz mózgu. W przypadku nietypowego, nowego, silnego bólu głowy, zwłaszcza kiedy pojawia się po 50. roku życia, koniecznie należy zwrócić się do neurologa.

Częste bóle głowy mogą być symptomem chorób, takich jak migrena, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie kręgosłupa
Częste bóle głowy mogą być symptomem chorób, takich jak migrena, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie kręgosłupa

Na częste bóle głowy skarży się ponad 90 proc. dorosłych pacjentów, w tym 20 proc. odczuwa ból często, a 2 proc. cierpi codziennie.1 Niestety, znaczna cześć osób bagatelizuje objaw i nie bada się, podczas gdy (wydawałoby się błaha) dolegliwość może być objawem bardzo poważnej choroby.

Następny artykuł: Rodzaje

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.