Trwa ładowanie...

Migrena - rodzaje, bez aury, z aurą, okoporaźna, siatkówkowa, podstawna

Avatar placeholder
30.03.2021 22:33
Migrena dokucza wielu osobom w różnym wieku
Migrena dokucza wielu osobom w różnym wieku (Zdjęcie autorstwa Quinn Dombrowski / CC BY-SA 2.0)

Uciążliwe i stale nasilające się bóle głowy dokuczają wielu osobom w różnym wieku. Zdarza się, że dolegliwości takie są źle interpretowane i bóle mogą być objawem migreny, czyli jednej z najczęstszych chorób układu nerwowego. Czy istnieją bezpieczne i sprawdzone sposoby leczenia migreny? Wszystko zależy od właściwego rozpoznania choroby. Tylko doświadczony specjalista, na podstawie starannie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, może dokładnie sprecyzować, z jakim rodzajem migreny mamy do czynienia. Co je odróżnia?

 

spis treści

1. Migrena - bez aury

Migrena bez aury objawia się napadowymi bólami głowy, trwającymi nie krócej niż 4 godziny, pulsującym bólem pojawiającym się tylko w jednej połowie czaszki oraz towarzyszącymi mu wymiotami lub nudnościami. Pacjenci doświadczają również nadwrażliwości na światło czy dźwięk. Według statystyk, na migrenę bez aury cierpi około 75 proc. chorych na migrenę.

Zobacz film: "Jak przetrwać atak migreny?"

 

2. Migrena - z aurą

Uporczywy ból głowy poprzedzony jest aurą, czyli pojawieniem się przejściowych zaburzeń neurologicznych, które zaczynają się na 5 do 30 minut przed atakiem migreny. Do najczęstszych objawów migreny z aurą można zaliczyć mroczki, plamki lub błyski przed oczami, a także inne nieprawidłowości związane z widzeniem.

3. Migrena - okoporaźna

Migrena okoporaźna występuje rzadko i wyróżnia się upośledzeniem ruchów gałek ocznych oraz ostrym bólem głowy. Przy migrenie okoporaźnej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który po dokładnym zbadaniu ustali przebieg leczenia oraz przepisze odpowiednie leki.

4. Migrena - siatkówkowa

Migrena siatkówkowa, nazywana też migreną oczną, trwa nie dłużej niż godzinę. Ten rodzaj uporczywego bólu głowy powoduje tymczasową, częściową, a czasem całkowitą utratę widzenia w jednym oku. Do objawów tej migreny można również zaliczyć tępy ból za oczami, promieniujący na całą głowę.

5. Migrena - podstawna

Ten typ migreny występuje rzadko, jednak jest bardzo dokuczliwy. Migrenie podstawnej towarzyszą zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz dezorientacja.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze