Migrena - rodzaje, bez aury, z aurą, okoporaźna, siatkówkowa, podstawna
Uciążliwe i stale nasilające się bóle głowy dokuczają wielu osobom w różnym wieku. Zdarza się, że dolegliwości takie są źle interpretowane i bóle mogą być objawem migreny, czyli jednej z najczęstszych chorób układu nerwowego. Czy istnieją bezpieczne i sprawdzone sposoby leczenia migreny? Wszystko zależy od właściwego rozpoznania choroby. Tylko doświadczony specjalista, na podstawie starannie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, może dokładnie sprecyzować, z jakim rodzajem migreny mamy do czynienia. Co je odróżnia?
1. Migrena - bez aury
Migrena bez aury objawia się napadowymi bólami głowy, trwającymi nie krócej niż 4 godziny, pulsującym bólem pojawiającym się tylko w jednej połowie czaszki oraz towarzyszącymi mu wymiotami lub nudnościami. Pacjenci doświadczają również nadwrażliwości na światło czy dźwięk. Według statystyk, na migrenę bez aury cierpi około 75 proc. chorych na migrenę.
2. Migrena - z aurą
Uporczywy ból głowy poprzedzony jest aurą, czyli pojawieniem się przejściowych zaburzeń neurologicznych, które zaczynają się na 5 do 30 minut przed atakiem migreny. Do najczęstszych objawów migreny z aurą można zaliczyć mroczki, plamki lub błyski przed oczami, a także inne nieprawidłowości związane z widzeniem.
3. Migrena - okoporaźna
Migrena okoporaźna występuje rzadko i wyróżnia się upośledzeniem ruchów gałek ocznych oraz ostrym bólem głowy. Przy migrenie okoporaźnej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który po dokładnym zbadaniu ustali przebieg leczenia oraz przepisze odpowiednie leki.
4. Migrena - siatkówkowa
Migrena siatkówkowa, nazywana też migreną oczną, trwa nie dłużej niż godzinę. Ten rodzaj uporczywego bólu głowy powoduje tymczasową, częściową, a czasem całkowitą utratę widzenia w jednym oku. Do objawów tej migreny można również zaliczyć tępy ból za oczami, promieniujący na całą głowę.
5. Migrena - podstawna
Ten typ migreny występuje rzadko, jednak jest bardzo dokuczliwy. Migrenie podstawnej towarzyszą zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz dezorientacja.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.