Trwa ładowanie...

Sposoby na lepszą pamięć i koncentrację

 Kinga Olchowy
25.02.2020 12:42
Sposoby na lepszą pamięć i koncentrację
Sposoby na lepszą pamięć i koncentrację

Nie raz pewnie znajdowałaś się w sytuacji, w której wypadało znać jakieś fakty lub powiedzieć dowcip. Okazało się jednak, że żadnego nie możesz sobie przypomnieć.. Co za to odpowiada? Może nie umiesz się uczyć, a może twoja koncentracja podczas nauki jest słaba lub też pamięć ci szwankuje. Możliwości jest wiele. Dobra pamięć jest możliwa dzięki koncentracji. Nie oznacza to od razu, że musisz brać leki na pamięć i koncentrację. Wystarczy proste ćwiczenie koncentracji.

spis treści

1. Dlaczego warto ćwiczyć pamięć i koncentrację

Nasz mózg jest jak mięsień. Jeśli go nie trenujemy, w końcu zaczyna źle pracować, sprawiać nam problemy, aż w końcu może stać się niemal bezużyteczny. To dość brutalne słowa, jednak należy o tym pamiętać - warto przez całe życie wspierać pracę mózgu i dbać o jego dobrą kondycję. Dzięki temu możemy uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, takich jak Alzheimer czy demencja.

2. Najważniejszą jest zdrowa dieta

Prawidłowe żywienie nie tylko zapobiega problemom z pamięcią, zanim się pojawią. Okazuje się, że odżywianie może sprawić, że pamięć i koncentracja powrócą. Przeciwutleniacze bronią organizm przed wolnymi rodnikami, które niszczą nasze komórki. Odpowiednia dieta może więc nawet przywrócić naszą pamięć i koncentrację.

Zobacz film: "Opracował dietę dla mamy, która choruje na demencję"

Warto włączyć do swojej diety produkty z witaminą C, E, beta-karotenem i selenem. Można je znaleźć przede wszystkim:

  • owocach (borówki, czerwone jabłka, czereśnie, śliwki, maliny, truskawki, żurawiny, awokado),
  • warzywach (surowy imbir, czosnek, czerwona kapusta, gotowane brokuły, szpinak, czerwona papryka, marchew, cebula, pomidory),
  • orzechach (szczególnie orzechy włoskie i laskowe),
  • pełnym ziarnie (wypróbuj także otręby, brązowy ryż, płatki owsiane).

Kolejnym składnikiem na poprawę pamięci są kwasy tłuszczowe omega-3. Wspomagają one reakcje systemu nerwowego i przekazywanie impulsów między neuronami. Co więcej, działają one także przeciwrakowo, zmniejszają ryzyko chorób kości i choroby Alzheimera. Najlepszym źródłem tych kwasów tłuszczowych są ryby, takie jak łosoś, sardynki, śledzie, makrele, tuńczyk. Staraj się je jeść dwa razy w tygodniu.

3. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Pamięć i koncentrację wspomogą krzyżówki, sudoku, puzzle, gry logiczne, w które możesz grać z rodziną i przyjaciółmi, a także - uwaga - gry komputerowe!

Osoby uczące się nowego języka mogą starać się zapamiętywać chociaż jedno słówko dziennie - pamięć i koncentracja na pewno na tym skorzystają. Możesz też zapamiętywać nowe polskie słowo, którego wcześniej nie znałeś.

Jeśli przyczyną problemów z koncentracją i zapamiętywaniem jest stres - pomoże "wyrzucenie go z siebie" podczas ćwiczeń na basenie lub siłowni.

Najpopularniejsze ćwiczenia koncentracji to nauka szybkiego czytania. Na kursach jej poświęconych, instruktorzy rozwijają zdolności intelektualne kursantów. Inne kursy ćwiczenia koncentracji dotyczą też rozwoju pamięci. Jeżeli nie chcesz korzystać z kursów, możesz używać programów komputerowych. Są one o tyle pomocne, że można z nich korzystać w domu.

Warto także robić sobie przerwy podczas nauki lub intensywnej umysłowej pracy. W tym czasie dobrze jest wstać, wyjrzeć przez okno albo wyjść na świeże powietrze. Warto także wziąć kilka głębokich oddechów lub wypić szklankę wody.

Najnowsze badania wskazują, że aby jak najlepiej zapamiętać nową informację, powinniśmy sobie zrobić po niej przerwę. Pamięć i koncentracja potrzebują czasu na "ułożenie sobie" wszystkich danych, szczególnie tych nowych. Dlatego też wiele informacji przeczytanych czy odebranych tuż przed zaśnięciem jest wyjątkowo dobrze zapamiętywanych.

Zalecane są też drzemki w ciągu dnia. Ale sen nie jest niezbędny - wystarczy przez chwilę po prostu nic nie robić. To wystarczy, aby umysł "przerobił" otrzymane informacje. Inne badanie przeprowadzone na kobietach sugeruje, że te regularnie pijące kawę (lub herbatę, ale w większych ilościach) rzadziej chorowały na choroby, związane z utratą pamięci i problemami z koncentracją. U mężczyzn taka zależność między kofeiną a pamięcią nie istnieje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze