Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Paracetamol - charakterystyka, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 30.03.2021 20:06
Paracetamol - charakterystyka, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
Paracetamol - charakterystyka, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Paracetamol jest znanym i stosowanym lekiem przeciwbólowym na całym świecie od ponad 100 lat. To lek przeciwgorączkowy oraz przeciwbólowy sprzedawany w aptekach, kioskach oraz sklepach bez recepty. Stosowanie paracetamolu zgodnie z ulotką nie zagraża życiu i zdrowiu.

spis treści

1. Charakterystyka paracetamolu

Paracetamol jest znany od 1852 roku. Początkowo jednak to odkrycie zbagatelizowano. W Polsce zaczął się pojawiać oraz był stosowany dopiero w latach 90. XX wieku. Paracetamol stosuje się zazwyczaj podczas przeziębienia i grypy jako lek przeciwgorączkowy oraz we wszelkiego rodzaju bólu głowy, zębów jako lek przeciwbólowy. Paracetamol można przyjmować także w bólach miesiączkowych, nerwobólach, bólach reumatycznych oraz bólach mięśni i stawów jako lek przeciwbólowy. Jednorazowa dawka paracetamolu pomaga zbić temperaturę na około 6–8 godzin, natomiast efekt przeciwbólowy po przyjęciu tabletki utrzymuje się przez około 4–6 godzin. Paracetamol nie jest lekiem, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

Jak skutecznie walczyć z bólem?
Jak skutecznie walczyć z bólem? [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

2. Wskazania do spożycia paracetamolu

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Paracetamol stosuję się zazwyczaj w przypadku wysokiej gorączki, bólu ostrego oraz przewlekłego o średnim nasileniu. Jest to lek, który można zażywać także z kodeiną lub morfiną w silnych bólach razem. Paracetamol zalecany jest także w przypadku występowania silnych bólów głowy, bolesnych miesiączkach, nerwobóli, bólu zębów oraz wielu innych dolegliwościach bólowych.

3. Dawkowanie paracetamolu

Paracetamol jest uważany za lek bezpieczny. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dobowej dawki przyjmowanego preparatu. Osoby dorosłe powinny przyjmować maksymalnie 4 g dobowej dawki paracetamolu. Zwiększenie dawki nie przyniesie lepszych rezultatów a jedynie może skutkować zatruciem paracetamolem, czyli ciężkim uszkodzeniem wątroby. Paracetamol jeśli jest stosowany w terapii przewlekłej nie może przekraczać dobowej dawki 2,5 gramów. Paracetamol można także stosować u kobiet już po 4 miesiącu ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Paracetamol, to podawany jest także noworodkom i niemowlętom w sytuacjach koniecznych.

Zobacz także:

4. Skutki uboczne po zażyciu paracetamolu

Skutki uboczne po zażyciu paracetamolu występują stosunkowo rzadko. Bardzo sporadycznie mogą wystąpić takie skutki uboczne jak: reakcje uczuleniowe takie jak pokrzywka, rumień, zapalenie skóry. Może wystąpić także anemia. Lek stosowany w zbyt dużych dawkach nie przyniesie lepszych efektów a jedynie może źle wpłynąć na funkcjonowanie wątroby. Paracetamol zażywany w zalecanych dawkach nie wpływa także na sprawność psychomotoryczną oraz zdolność prowadzenia samochodów.

5. Przeciwwskazania do zażywania leku

Uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku jest głównym przeciwwskazaniem do zażywania paracetamolu. Przed przyjęciem paracetamolu konieczne jest natomiast poinformowanie lekarza o występowaniu choroby alkoholowej, niedokrwistości, a także o przyjmowaniu innych leków na stałe. Nie powinno łączyć się paracetamolu z lekami przeciwkrzepliwymi, pochodnymi kumaryny (Acenocumarol i Warfaryna), które są antagonistami witaminy K, stosowanymi w migotaniu przedsionków jako lek zmniejszający możliwość udaru mózgu. Kobietom w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu, w tym paracetamolu. Istnieje bardzo dużo preparatów zawierających paracetamol, dlatego też bardzo łatwo go nieświadomie przedawkować.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze