Trwa ładowanie...

Napięciowy ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Ból głowy typu napięciowego to samoistny ból głowy. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że występuje nawet u 70 proc. populacji.

 

Stres, zmęczenie, życie w nieustannym pośpiechu – te czynniki nie są obojętne dla naszego zdrowia. Można to szczególnie wyraźnie odczuć po bardzo męczącym dniu lub chwilę po wyjściu z sali egzaminacyjnej, kiedy to napięcie powoli nas opuszcza. I wówczas właśnie pojawić się może napięciowy ból głowy.

Zobacz film: "Stres a depresja"

W odróżnieniu od migreny, występuje on obustronnie, ma niewielkie lub umiarkowane natężenie i najczęściej nie towarzyszą mu nudności.

123RF: Napięciowy [ból głowy]https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-na-czubku) częściej dotyka kobiety
123RF: Napięciowy [ból głowy]https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-na-czubku) częściej dotyka kobiety

Do dzisiaj naukowcom nie udało się ustalić mechanizmu napięciowego bólu głowy. Trudno też jednoznacznie wskazać na jego przyczyny. Z pewnością nie bez znaczenia w tym przypadku jest stres i lęk, jak również depresja oraz zaburzenia konwersyjne. Ból wywołać może również głód i zmęczenie.

1. Objawy napięciowego bólu głowy

Charakteryzuje się rozlanym charakterem bólu. Najczęściej pojawia się w okolicy czołowej, rzadziej ciemieniowej i potylicznej. Klasyfikowany jest jako ból o niewielkim natężeniu. Nie jest pulsujący, a uciskowy lub ściskający.

Tego rodzaju ból głowy w większości przypadków nie ogranicza pacjenta w życiu codziennym. Nie nasila się podczas wysiłku fizycznego, nie wywołuje nudności i wymiotów, pozwala wykonywać obowiązki zawodowe.

Epizod bólu głowy typu napięciowego najczęściej trwa kilka godzin (choć zdarza się, że dokucza pacjentowi nawet przez kilka dni). Dolegliwościom towarzyszy czasem napięcie oraz tkliwość mięśni głowy i szyi.

Napięciowy ból głowy często pojawia się u chorych na depresję.

2. Leczenie napięciowego bólu głowy

Jeśli ból głowy typu napięciowego występuje epizodycznie (średnio raz w miesiącu), wówczas zaleca się doraźne stosowanie leków przeciwbólowych (np. kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu).

Istotne w tym przypadku jest leczenie zapobiegawcze, dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się ze stanami lękowymi i depresją. W terapii tych zaburzeń stosuje się:

Bardzo duży wpływ na napięciowy ból głowy mają czynniki psychiczne. By uniknąć tego rodzaju dolegliwości, wskazane jest stosowanie metod niefarmakologicznych, które pomogą rozładować napięcie i zminimalizować skutki stresu. Zaleca się techniki relaksacyjne, odpoczynek, psychoterapię.

Co ciekawe, napięciowy ból głowy dokucza zwłaszcza Europejczykom, częściej kobietom niż mężczyznom. Zdecydowanie rzadziej skarżą się na niego mieszkańcy Azji. Specjaliści tłumaczą to faktem, iż kultura wschodu od wieków dysponuje wieloma technikami relaksującymi, takimi jak medytacja, joga, tai-chi.

Potwierdza to sugestie lekarzy, którzy wskazują, iż przypadków bólu głowy typu napięciowego w naszej populacji z roku na rok będzie coraz więcej. Dolegliwości sprzyja szybkie tempo pracy, nawał informacji, stres.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pulsujący ból głowy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza