Przejdź na WP

Mózgowie

Mózgowie jest centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego. Umiejscowione jest w centralnym punkcie czaszki i określane jest jako najbardziej złożony narząd człowieka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Anatomia mózgowia

Mózgowie składa się z mózgu i pnia mózgu. Stanowi zmodyfikowany odcinek rdzenia kręgowego. Z klinicznego punktu widzenia mózgowie dzieli się na półkule mózgu, móżdżek, pień mózgu (śródmózgowie, most, rdzeń przedłużony).

Komory mózgowia wypełnione są płynem mózgowo-rdzeniowym.

2. Udar mózgu

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu udaru mózgu, a kolejnych 40 tys. zmaga się z jego...

zobacz galerię

Udar mózgu definiuje się jako nagłe wystąpienie zmian ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, które trwają więcej niż dobę. Spowodowane są wyłącznie przyczynami naczyniowymi, które wiążą się z mózgowym przepływem krwi. Najczęściej chorują osoby w okolicy 70. roku życia.

Udar mózgu uznaje się za chorobę dynamiczną. Stan neurologiczny pacjenta może w ciągu kliku pierwszych godzin lub dni ulegać pogorszeniu lub poprawie.

Udar mózgu ze wzdlęgu na czas trwania dzieli się na:

  • przemijający napad niedokrwienia mózgu (objawy neurologiczne utrzymują się poniżej 24h),
  • odwracalny udar niedokrwienny (objawy neurologiczne ustępują w ciągu 3 tygodni),
  • udar dokonany (objawy neurologiczne trwają powyżej 3 tygodni).

3. Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu uzależnione są od lokalizacji uszkodzenia mózgu. Udar mózgu ze względu na umiejscowienie ogniska i związanych z nim symptomów choroby dzieli się na:

  • udar zatokowy – objawy: odosobniony niedowład, zaburzenia czucia w 2 z 3 obszarów (twarz, kończyna górna lub kończyna dolna),
  • udar obejmujący cały przedni obszar unaczynienia mózgu – objawy: porażenie lub znaczny niedowład połowiczy lub połowicze zaburzenia czucia co najmniej w 2 z 3 obszarów (twarz, kończyna górna lub kończyna dolna), afazja, niedowidzenie,
  • udar obejmujący część przedniego obszaru unaczynienia mózgu – objawy ruchowe lub czuciowe w obrębie twarzy, kończyny górnej lub kończyny dolnej, lub tylko afazja,
  • udar obejmujący tylny obszar unaczynienia mózgu – występuje zespół objawów uszkodzenia móżdżku, pnia mózgu lub płatów potylicznych.

4. Diagnostyka udaru mózgu

Zastosowanie w diagnostyce udaru mózgu znajdują badania, tj.:

Od pacjenta pobiera się ponadto krew do badań (morfologia krwi, OB lub CRP, stężenie elektrolitów i glukozy w surowicy i in.).

W przypadku diagnostyki udaru mózgu chorobę różnicuje się z:

Udar mózgu jest chorobą bezpośrednio zagrażającą życiu, stąd chory wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Tylko szybkie udzielenie pierwszej pomocy może w znacznym stopniu ograniczyć rozwój choroby i uratować życie choremu.

5. Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu wiąże się przede wszystkim z dbaniem o naczynia krwionośne. W głównej mierze opiera się zatem na:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy