Mózgowie
Mózgowie jest centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego. Umiejscowione jest w centralnym punkcie czaszki i określane jest jako najbardziej złożony narząd człowieka.
1. Anatomia mózgowia
Mózgowie składa się z mózgu i pnia mózgu. Stanowi zmodyfikowany odcinek rdzenia kręgowego. Z klinicznego punktu widzenia mózgowie dzieli się na półkule mózgu, móżdżek, pień mózgu (śródmózgowie, most, rdzeń przedłużony).
Komory mózgowia wypełnione są płynem mózgowo-rdzeniowym.
2. Charakterystyka udaru mózgu
Udar mózgu definiuje się jako nagłe wystąpienie zmian ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, które trwają więcej niż dobę. Spowodowane są wyłącznie przyczynami naczyniowymi, które wiążą się z mózgowym przepływem krwi. Najczęściej chorują osoby w okolicy 70. roku życia.
Udar mózgu uznaje się za chorobę dynamiczną. Stan neurologiczny pacjenta może w ciągu kliku pierwszych godzin lub dni ulegać pogorszeniu lub poprawie.
Udar mózgu ze wzdlęgu na czas trwania dzieli się na:
- przemijający napad niedokrwienia mózgu (objawy neurologiczne utrzymują się poniżej 24h),
- odwracalny udar niedokrwienny (objawy neurologiczne ustępują w ciągu 3 tygodni),
- udar dokonany (objawy neurologiczne trwają powyżej 3 tygodni).
3. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Objawy udaru mózgu uzależnione są od lokalizacji uszkodzenia mózgu. Udar mózgu ze względu na umiejscowienie ogniska i związanych z nim symptomów choroby dzieli się na:
- udar zatokowy – objawy: odosobniony niedowład, zaburzenia czucia w 2 z 3 obszarów (twarz, kończyna górna lub kończyna dolna),
- udar obejmujący cały przedni obszar unaczynienia mózgu – objawy: porażenie lub znaczny niedowład połowiczy lub połowicze zaburzenia czucia co najmniej w 2 z 3 obszarów (twarz, kończyna górna lub kończyna dolna), afazja, niedowidzenie,
- udar obejmujący część przedniego obszaru unaczynienia mózgu – objawy ruchowe lub czuciowe w obrębie twarzy, kończyny górnej lub kończyny dolnej, lub tylko afazja,
- udar obejmujący tylny obszar unaczynienia mózgu – występuje zespół objawów uszkodzenia móżdżku, pnia mózgu lub płatów potylicznych.
4. Metody diagnozujące udar
Zastosowanie w diagnostyce udaru mózgu znajdują badania, tj.:
- tomografia komputerowa,
- reznonas magnetyczny,
- USG,
- arteriografia,
- echokardiografia (badanie szczególnie zalecane w przypadku wystąpienia udaru u ludzi młodych).
Od pacjenta pobiera się ponadto krew do badań (morfologia krwi, OB lub CRP, stężenie elektrolitów i glukozy w surowicy i in.).
W przypadku diagnostyki udaru mózgu chorobę różnicuje się z:
- hipoglikemią,
- hiperglikemią,
- guzem mózgu (zwłaszcza przerzuty do mózgu, krwiak podtwardówkowy, ropień mózgu),
- migreną,
- napadem padaczkowym,
- encefalopatią wątrobową.
Udar mózgu jest chorobą bezpośrednio zagrażającą życiu, stąd chory wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Tylko szybkie udzielenie pierwszej pomocy może w znacznym stopniu ograniczyć rozwój choroby i uratować życie choremu.
5. Działania profilaktyczne zapobiegające wystąpieniu udaru
Profilaktyka udaru mózgu wiąże się przede wszystkim z dbaniem o naczynia krwionośne. W głównej mierze opiera się zatem na:
- obniżeniu ciśnienia tętniczego (istnieje ścisły zwiazek pomiędzy nadciśnieniem a udarami),
- utrzymaniu odpowiedniej wagi (otyłość sprzyja wielu chorobom cywilizacyjnym),
- odpowiednim leczeniu cukrzycy,
- ograniczeniu picia alkoholu i palenia papierosów,
- unikaniu przewlekłego stresu,
- regularnym spożywaniu wartościowych posiłków,
- regularnej aktywności fizycznej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.