Trwa ładowanie...

Botoks na ból głowy?

Avatar placeholder
25.06.2015 12:51
Botoks na ból głowy?
Botoks na ból głowy? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Botoks znany jest głównie jako cudowny środek na zmarszczki, w związku z czym kobiety bardzo chętnie odwiedzają gabinety kosmetyczne, aby poddać się zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Wiele z nas jednak nie podejrzewałoby, że może mieć on znacznie szersze zastosowanie i leczyć także… przewlekłe bóle głowy!

1. Na czym polega działanie botoksu?

Botoks inaczej toksyna botulinowa stanowi obecnie jedną z najbardziej popularnych metod wygładzania zmarszczek. Substancja ta, potocznie nazywana jadem kiełbasianym, ma właściwości trujące, ale stosowana w odpowiednich dawkach nie wykazuje negatywnego działania i z powodzeniem wykorzystywana jest w neurologii, okulistyce, czy dermatologii kosmetycznej. Dzięki wstrzyknięciu preparatu w wybrane miejsca na twarzy, można zlikwidować niedoskonałości skóry i tym samym zachować młodszy wygląd. Ostatnio coraz częściej wykorzystuje się go nie tylko w celu redukcji zmarszczek, ale też leczeniu nadpotliwości i… bólu głowy.

2. Zapomnij o migrenie!

Migrena jest przykrą dolegliwością, która może znacznie obniżyć jakość naszego życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Szacuje się, że na bóle migrenowe cierpi aż 18% kobiet. U wielu z nich ból głowy jest tak silny, że uniemożliwia wstanie z łóżka i wykonywanie obowiązków zawodowych. W sytuacji, kiedy leki przeciwbólowe nie działają i standardowe leczenie nie przynosi widocznych efektów, rozwiązaniem może być zastosowanie preparatów z botoksem, które zmniejszają częstotliwość oraz siłę występowania napadów bólu. Skuteczność takiego zabiegu potwierdza fakt, że jest on coraz częściej z powodzeniem stosowany przez amerykańskich i brytyjskich specjalistów. Jedną z przyczyn powstawania ataków migrenowych może być zbytnie napięcie w poszczególnych partiach mięśniowych głowy oraz szyi. Zadaniem botoksu ma być zatem rozluźnienie tych części, poprzez wstrzykiwanie go w różne miejsca na czole, głowie i szyi. Toksyna botulinowa skutecznie blokuje impulsy, które wywołują nadmierne skurcze mięśni.

Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"

W trakcie zabiegu pacjent może otrzymać nawet ponad 30 zastrzyków tego typu, dlatego musi wykazać się cierpliwością. Trwa on kilkanaście minut i jest wykonywany bez znieczulenia. W miejscu wstrzyknięć może pojawić się niewielki obrzęk, ale zazwyczaj ustępuje on po kilku dniach. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Efekt widoczny jest już po tygodniu i może utrzymać się od 4-6 miesięcy. Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinniśmy jednak stosować częściej niż trzy razy w ciągu roku. Poza tym jego wysoka cena sprawia, że mogą pozwolić sobie na niego tylko nieliczni.

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu nie powodują całkowitego wyleczenia choroby, ale mogą znacznie złagodzić jej przebieg i spowodować długotrwałe ustąpienie objawów. Decydując się na taki zabieg, musisz zadbać o to, aby był wykonany przez specjalistę, który pomoże dobrać odpowiednią dawkę substancji, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze