Botoks – działanie, zabiegi i zastosowanie w medycynie
Botoks to zarówno potoczna nazwa toksyny botulinowej, jak i zabiegu z wykorzystaniem preparatów zawierających jad kiełbasiany. To jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn, którą w niewielkich dawkach stosuje się w dermatologii i medycynie estetycznej, a także neurologii. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest botoks?
Botoks to toksyna botulinowa, znana także jako jad kiełbasiany, będąca neuromodulatorem powodującym zahamowanie uwalniania acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Podawanie substancji w obrębie nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem jego aktywności.
Preparat uzyskuje się na bazie toksyny botulinowej. To jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn. Stosowana w niewielkich dawkach znajduje zastosowanie w dermatologii i medycynie estetycznej, a także neurologii.
2. Zastosowanie botoksu w medycynie
Po toksynę botulinową sięga się w celu leczenia chorób charakteryzujących się nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Poprzez blokadę nadmiernej aktywności wybranych grup mięśniowych zabieg może na przykład zlikwidować szczękościsk ze zgrzytaniem zębami w nocy (bruksizm), nadmierną potliwość w okolicach pach, stóp i dłoni oraz przewlekłą migrenę.
Istnieją również inne wskazania do zabiegu. To:
- uśmiech dziąsłowy,
- blizna. Efektem zabiegu jest jej spłycenie i mniejsza widoczność,
- szczelina odbytu. Celem zabiegu jest zwiększenie przepływu krwi przez szczelinę,
- nietrzymanie moczu. Cele zabiegu z botoksem jest zapobieganie nadmiernym skurczom pęcherza.
3. Botoks w medycynie estetycznej
Botoks bardzo często stosuje się w medycynie estetycznej. Wstrzykiwanie go w mało inwazyjny sposób pomaga wygładzić zmarszczki mimiczne, na przykład kurze łapki, tzw. zmarszczkę lwią między brwiami, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki na nosie, czyli „zmarszczki królicze” czy zmarszczki pod oczami.
Toksyna botulinowa pozwala również podnieść brwiczy koniuszek nosa, a także poprawić owal twarzy oraz zlikwidować efekt twarzy kwadratowej. Wykorzystuje się ją również do unoszenia opadających kącików ust, tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą. Stosuje się ją nawet na „pomarańczową skórkę" na brodzie czy do zmniejszania zmarszczek na szyi i dekolcie.
Zobacz także:
4. Jak działa botoks?
Wstrzyknięty w okolice zmarszczki botoks blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, wywołujących skurcze mięśni twarzy, które są odpowiedzialne za jej powstanie. Paraliżuje mięśnie, które tracą zdolność kurczenia się. W efekcie skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się nie pogłębiają.
Ponieważ zostaje unieruchomione tylko niewielka powierzchnia ciała, pozostałe mięśnie mogą funkcjonować zwyczajnie. Twarz dzięki temu nie wygląda nienaturalnie.
5. Na czym polega zabieg?
Przed wykonaniem zabiegu wstrzykiwania botoksu nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i ogląda skórę, która przed zabiegiem zostaje schłodzona lodem. Dzięki temu ostrzykiwanie przypomina ugryzienia komara.
W zależności od miejsca wstrzykuje się odpowiednią ilość botoksu. Pod koniec zabiegu skóra jest ponownie schładzana oraz smarowana kremem z witaminą K. To chroni ją przed powstawaniem siniaków. Cały zabieg trwa kilkanaście minut. Efekt kosmetyczny zastosowania botoksu jest widoczny po 3-4 dobach, a poprawą wyglądu można cieszyć się od 3 do 6 miesięcy.
6. Skutki uboczne i środki ostrożności
Po botoksie nie wolno przez trzy godziny dotykać i masować twarzy, schylać się i kłaść. Takie ruchy mogą spowodować przemieszczanie się botoksu pod skórą. Mogą się również pojawić inne efekty niepożądane.
Do najczęściej zauważanych skutków ubocznych należą:
- podrażniona i obrzęknięta skóra,
- siniaki w miejscu wstrzyknięcia,
- bóle głowy,
- ślinienie się,
- krzywy uśmiech,
- ból w miejscu wstrzyknięcia,
- drętwienie twarzy,
- łzawienie lub suchość oczu.
7. Przeciwwskazania do stosowania botoksu
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są skuteczne i bezpieczne, jeśli wykonuje je profesjonalista. Niemniej istnieje wiele przeciwwskazań. To na przykład:
- infekcja,
- antybiotykoterapia,
- ciąża,
- karmienie piersią.
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- niewydolność serca,
- stan po zawale mięśnia sercowego,
- niewydolność nerek,
- choroby skóry nad miejscem, w którym toksyna botulinowa ma być zastosowana,
- uszkodzenia skóry.
Czy botoks jest bezpieczny?
Botoks w rękach doświadczonego specjalisty jest substancją bezpieczną. Podaje się go w niewielkich ilościach, działa miejscowo, nie jest wchłaniany do organizmu, a po kilku miesiącach nie ma po nim śladu. Należy jednak pamiętać, że jad kiełbasiany to silnie działająca substancja.
Wstrzyknięcie zbyt dużej dawki może skutkować czasowym porażeniem mięśnia twarzy, które mija dopiero po kilku miesiącach. Zastrzyki z botoksu są kosztowne. Cena zabiegu zależy od ilości wykorzystanej toksyny. Można powiedzieć, że zabieg kosztuje od 400 zł (zabieg na czoło) do 1600 (zastrzyki między brwiami).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.