Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Botoks to w rzeczywistości toksyna botulinowa, która powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny z zakończeń nerwowych. Ten neuroprzekaźnik odpowiedzialny jest za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Botoks jest bardzo często stosowany w zabiegach medycyny estetycznej, ponieważ wstrzyknięcie odpowiedniej dawki tej substancji skutkuje ograniczeniem aktywności danego mięśnia.

Botoks - przebieg

Wstrzyknięcie botoksu zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga środków znieczulających, ponieważ wykonywane jest cieniutką igłą, a samo ukłucie porównywane jest z ukąszeniem komara. Jest możliwość, aby wrażliwym pacjentom aplikować na skórę kremy znieczulające lub chłodne okłady. Najczęściej potrzeba 12-14 dni, aby osiągnąć pełny efekt zabiegu z użyciem botoksu. Warto w dniu zabiegu zrezygnować z picia alkoholu oraz z nadmiernej aktywności fizycznej. Efekt zastosowania botoksu utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg wstrzyknięcia botoksu można wykonać powtórnie.

Zobacz film: "Botoks pomaga też w walce z nadpotliwością"

Botoks - efekty uboczne

Efekty uboczne wstrzyknięcia botoksu, jeśli zabieg jest dobrze wykonany, raczej nie występują. Zdarzają się jednak przypadki, gdy lekarz źle podał preparat botoksu. W takich sytuacjach pacjentki skarżyły się na bóle głowy, problemy z mimiką twarzy, nudności i wymioty czy objawy grypopodobne. Należy jednak pamiętać, że zabieg wstrzyknięcia botoksu jest bezpieczny, jeśli jest dobrze wykonany przez lekarza specjalistę. Przed wyborem lekarza można sprawdzić czy jest on lekarzem certyfikowanym.

Jak pozbyć się kurzych łapek bez botoksu, czyli "wypełniacze zmarszczek"

Zmarszczki spędzają sen z powiek wielu osobom. Na szczęście, nie musimy od razu uciekać się do botoksu – istnieje wiele naturalnych sposobów na wygładzenie...

Botoks - uzależnienie

Doktor Carter Singh, psycholog z Derbyshire Royal Infirmary oraz chirurg plastyczny Martin Kelly z London Plastic Surgery Associates przeprowadzili badania wśród pacjentów 81 klinik. Porównali oni wyniki osób, które korzystały z iniekcji botoksu z tymi, które zdecydowały się na mniej inwazyjny zabieg upiększający. Na podstawie wyników naukowcy stwierdzili, że wśród osób, które miały zabieg z botoksem:

  • ponad połowa z nich miała poczucie braku kontroli nad procesem starzenia się;
  • ponad połowa tych osób wyrażała złość wobec ludzi, którzy krytykowali je za używanie botoksu;
  • ponad 40% tych pacjentów przejawiało kompulsywne pragnienie powtarzania zabiegów z botoksu;
  • ponad połowa pacjentów uważała, że czuje się młodziej, a nie że tak wygląda (za: BBC News).

W Polsce zła sława botoksu wynika najczęściej z wyglądu osób publicznych, które poddawały się zabiegowi z użyciem botoksu zbyt często lub w zbyt dużych ilościach. Takie praktyki są niekorzystne, ponieważ nie pozwalają na powrót mięśni do normalnego działania.

Zabiegi z botoksu niosą ryzyko psychologicznego uzależnienia. Ludzie stosujący botoks oswajają się ze swoim młodzieńczym wyglądem i tym bardziej nie chcą wrócić do poprzedniego stanu. Botoksu jednak nie stosuje się tylko w zabiegach medycyny estetycznej. Botoksem leczy się dolegliwości, takie jak przewlekła migrena, szczękościsk, bruksizm, nadmierna potliwość stóp, dłoni, pach, skóry głowy, kamienna broda oraz tzw. króliczy nos.

Komentarze (2)
~Merida
~Merida 2 miesiące temu

dokładnie, ja mam zachowaną mimikę twarzy, a od ponad 2 lat regularnie co około 6 msc ostrzykuję u lekarza medycyny estetycznej - pani doktor magdaleny Tyc - Tyki. Botoks kojarzy się nam czymś sztucznym i dla tlenionych barbie, tymczasem wiele osób, o których w życiu byście nie powiedziały, że mają coś robione, w rzeczywistości miały zabiegi z botoksem. Trzeba tylko znać umiar i trafić do mądrego lekarza!

Odpowiedz
Dabdooba
Dabdooba ponad rok temu

To, co rzadko się mówi o toksynie botulinowej, to że daje bardzo subtelne, naturalne efekty, prawie niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Obecnie zabiegi toksyny botulinowej wykonuje się tak, że można skorygować zmarszczki pzoostawiając ruchome czoło i brwi. Najważniejsze jest jednak odpowiednie wyznaczenie punktów do iniekcji.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post wczoraj

11

Pomocni lekarze

Artykuły Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie
Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Struktura botoksu

Struktura botoksu

Struktura jadu kiełbasianego (inaczej nazywanego toksyną botulinową).

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Botoks na zmarszczki

można osiągnąć i z jakimi skutkami ubocznymi należy się liczyć. Efekty i skutki uboczne wstrzykiwania botoksu Ostrzykując twarz botoksem, nie osiągnie (...) w miejscu...

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Co to jest botoks?

- sugeruje dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda. Jakie zmarszczki likwiduje botoks? Działanie botoksu przynosi również oczekiwane efekty w redukcji (...) - absolutny MIT Trudno jednoznacznie stwierdzić...

Chirurgia plastyczna

Na czym polega ciągłość opieki (WIDEO)

Na czym polega ciągłość opieki (WIDEO) Odtwórz wideo

jest bowiem opieka specjalistów po operacji. Pobyt w klinice po zabiegu oraz kolejne wizyty kontrolne, w trakcie których jest obserwowany efekt leczenia (...) i wychwytywane potencjalne skutki uboczne są niezwykle...