Naturalne metody radzenia sobie z bólem głowy
Sytuacji, które przyprawiają nas o ból głowy nie zawsze da się uniknąć. Nie musimy jednak od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe. Warto wypróbować sprawdzone naturalne metody zwalczania bólu głowy, które mogą okazać się równie skuteczne. Czasami filiżanka zwykłej kawy lub krótki masaż przynoszą natychmiastowe efekty.
1. Dieta na ból głowy
Odpowiednio zbilansowana dieta ma duży wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że złe nawyki żywieniowe również mogą przyczynić się do występowania bólu głowy. Powinniśmy wzbogacić swoją dietę o surowe warzywa i owoce. Regularne spożywanie cebuli i czosnku znacznie wzmocni organizm.
Dobrym pomysłem będzie także przygotowanie specjalnego marchewkowego koktajlu. Dodając do niego buraki, ogórki lub szpinak, możemy być pewni, że naładuje nas pozytywną energią i na pewno poprawi samopoczucie. Trzeba również zwrócić uwagę na to, czy spożywane przez nas posiłki nie są zbyt obfite i ciężkie. Często bóle głowy mogą być spowodowane spożywaniem konkretnych produktów, np. żywności zawierającej glutaminian sodu. Warto zapisywać i analizować skład swoich posiłków, dzięki czemu łatwiej nam będzie wyeliminować przyczynę bólu głowy.
2. Techniki relaksacyjne na ból głowy
Najczęściej przyczyną bólu głowy jest stres lub nadmierne zmęczenie. Po ciężkim dniu najlepiej odprężyć się dzięki odpowiednim technikom relaksacyjnym. Skutecznym sposobem łagodzenia napięcia są ćwiczenia oddechowe, medytacja oraz muzykoterapia. Głębokie oddychanie pomoże osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię, a tym samym zniwelować ból. Możemy także wykonywać odpowiednie ćwiczenia rozciągające, które dodatkowo korzystnie wpływają na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Pomocne mogą okazać się również masaże skroni lub skóry głowy. Najlepsze rezultaty osiągniemy, masując tylną część głowy oraz okolice podstawy czaszki.
3. Zioła i olejki roślinne na ból głowy
Skutecznym sposobem na ból głowy jest aromaterapia. W sklepach znajdziemy bogatą ofertę olejków eterycznych, które mają m.in. działanie przeciwbólowe i relaksujące. Przykładowo olejek miętowy reguluje pracę układu krwionośnego, wspomagając przepływ krwi. W bólach migrenowych oraz spowodowanych infekcją górnych dróg oddechowych niezastąpiony jest z kolei olejek lawendowy. Najlepiej stosować go w formie inhalacji, dodając kilka jego kropel do 2-3 szklanek wrzącej wody. W sytuacjach stresowych warto korzystać z właściwości bazylii, która nie tylko ma piękny zapach, ale też działa uspokajająco i pomaga się rozluźnić. Osoby cierpiące na migrenę mogą sięgnąć po złocień maruna. W aptekach dostępny jest w postaci kapsułek lub specjalnych nalewek. Jego dłuższe stosowanie, podobnie jak innych ziół, warto jednak konsultować ze specjalistą.
W przypadku, gdy domowe sposoby leczenia bólu głowy okażą się nieskuteczne, warto udać się do lekarza w celu konkretnej diagnostyki. Może się bowiem zdarzyć, że są one powodem poważniejszej choroby lub schorzenia, które będzie wymagało poważniejszego leczenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.