Ból głowy w ciąży - dlaczego występuje, jak zapobiegać, naturalne sposoby na ból głowy w ciąży
Ból głowy w ciąży może skutecznie popsuć nastrój. I choć ból głowy w ciąży nie jest groźny dla zdrowia czy życia, może je skutecznie uprzykrzyć. Przyszła mama zapewne wie, że nie wolno jej zażywać jakichkolwiek środków na ból głowy w ciąży, które mogą mieć wpływ na dziecko.
1. Dlaczego ból głowy często towarzyszy ciąży?
Czy w takim razie każda ciężarna jest skazana na dolegliwości w ciąży? Oczywiście, że nie. Na napięciowy ból głowy w ciąży istnieją naturalne sposoby. Pozwolą one bezpiecznie złagodzić, a także całkowicie uśmierzyć ból głowy w ciąży.
Wśród dolegliwości w ciąży najbardziej dokuczliwą jest ból głowy w ciąży. Wywołuje go m.in. stres. Poza tym, winne są: siedzący tryb życia, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, hałas, zmęczenie, niewłaściwa dieta oraz zbyt mała ilość przyjmowanych płynów.
Przyczyną dolegliwości w czasie ciąży są zmiany hormonalne. To wtedy wytwarzane są zwiększone ilości estrogenu i progesteronu. W tym czasie kobiety zauważają, że w ich organizmie gromadzi się woda, która wywołuje nieduże obrzęki. Ból głowy w ciąży może być dość intensywny rano, zaraz po obudzeniu się lub nasilać się wieczorem, przed pójściem spać.
2. Jak zapobiegać bólowi głowy w ciąży?
Ból głowy w ciąży jest bardzo uciążliwy dla przyszłej mamy. Istnieją jednak sposoby na to, żeby zapobiegać bólowi głowy w ciąży. Jak sprawić, że ból głowy w ciąży nie będzie cię dotykał?
- Zwolnij tempo życia – nie musisz przejmować się wszystkimi problemami. Praca zawodowa czy praca w domu nie powinny być przyczyną dolegliwości w czasie ciąży. Pamiętaj, by znaleźć czas na relaks. On pomoże opanować stres w ciąży.
- Wysypiaj się – przyszła mama powinna spać od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. To wpływa pozytywnie na nastrój i kondycję psychiczną kobiety. Pomaga też zregenerować zmęczony organizm.
- Dotleń organizm – spacery na świeżym powietrzu pomogą dotlenić wszystkie komórki. Dzięki temu nie pojawi się ból głowy w ciąży.
- Regularnie jedz posiłki – głód to wróg organizmu. Wywołuje nie tylko „burczenie” w żołądku, ale też ból głowy w ciąży. Poza tym, wahania cukru we krwi i napady głodu u przyszłej mamy źle wpływają na dziecko.
3. Naturalne sposoby zwalczania bólu
Ból głowy w ciąży można też zwalczać naturalnymi sposobami. Jakie są najlepsze tradycyjne sposoby na ból głowy w ciąży?
- Ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które pomogą pozbyć się napięcia w mięśniach. Być może przyczyną dolegliwości w ciąży jest zbyt mocno obciążony kręgosłup.
- Zimny okład należy położyć na czoło, a stopy włożyć do miski z ciepłą wodą.
- Na napięciowy ból głowy w ciąży może pomóc masaż twarzy.
- Odpoczynek to podstawa zdrowia. Wcześniej należy wywietrzyć pokój i zadbać o ciszę.
- Ciepła kąpiel pomoże rozluźnić i zrelaksować przyszłą mamę. Naturalne sposoby na ból głowy w ciąży są nieinwazyjną formą pomocy. Przynoszą ulgę i nie wpływają na dziecko.
Ból głowy w ciąży może być groźny, jeśli towarzyszy nadciśnieniu. Jeśli ból głowy w ciąży występuje razem z dzwonieniem w uszach i nadmiernym pobudzeniem, to w ten sposób objawia się zatrucie ciążowe. Warto mieć w domu aparat do mierzenia ciśnienia. Jeżeli przyszła mama zaobserwuje ciśnienie większe niż 135/85 mmHg, powinna jak najszybciej wybrać się do lekarza.
Gdy ból głowy w ciąży jest bardzo silny i nie przechodzi pomimo stosowania zimnych okładów, odpoczynku i leżenia, nasila się lub trwa przez długi czas – konieczna jest wizyta u lekarza. Czasem kobiecie mającej ból głowy w ciąży przepisywane są leki przeciwbólowe, ale tylko z tej grupy farmaceutyków niemających wpływu na rozwój płodu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.