Ból głowy w ciąży - dolegliwości w ciąży, jak zapobiec bólowi głowy, naturalne sposoby na ból głowy

Bóle głowy ciężarnej
Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić...

zobacz galerię

Ból głowy w ciąży może skutecznie popsuć nastrój. I choć nie jest to dolegliwość groźna dla zdrowia czy życia, może je skutecznie uprzykrzyć. Przyszła mama zapewne wie, że nie wolno jej zażywać jakichkolwiek środków, które mogą mieć wpływ na dziecko. Czy w takim razie jest skazana na dolegliwości w ciąży? Oczywiście, że nie. Na napięciowy ból głowy istnieją naturalne sposoby. Pozwolą one bezpiecznie go złagodzić, a także całkowicie uśmierzyć.

1. Ból głowy w czasie ciąży

Wśród dolegliwości w ciąży najbardziej dokuczliwą jest ból głowy. Wywołuje go m.in. stres w ciąży. Poza tym, winne są: siedzący tryb życia, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, hałas, zmęczenie, niewłaściwa dieta oraz zbyt mała ilość przyjmowanych płynów.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Przyczyną dolegliwości w czasie ciąży są zmiany hormonalne. To wtedy wytwarzane są zwiększone ilości estrogenu i progesteronu. W tym czasie kobiety zauważają, że w ich organizmie gromadzi się woda, która wywołuje nieduże obrzęki. Ból głowy w ciąży może być dość intensywny rano, zaraz po obudzeniu się lub nasilać się wieczorem, przed pójściem spać.

2. Ból głowy w ciąży - jak zapobiegać ?

 • Zwolnij tempo życia – nie musisz przejmować się wszystkimi problemami. Praca zawodowa czy praca w domu nie powinny być przyczyną dolegliwości w czasie ciąży. Pamiętaj, by znaleźć czas na relaks. On pomoże opanować stres w ciąży.
 • Wysypiaj się – przyszła mama powinna spać od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. To wpływa pozytywnie na nastrój i kondycję psychiczną kobiety. Pomaga też zregenerować zmęczony organizm.
 • Dotleń organizm – spacery na świeżym powietrzu pomogą dotlenić wszystkie komórki. Dzięki temu nie pojawi się ból głowy w ciąży.
 • Regularnie jedz posiłki – głód to wróg organizmu. Wywołuje nie tylko „burczenie” w żołądku, ale też ból głowy. W ciąży są to nieprzyjemne odczucia. Poza tym, wahania cukru we krwi i napady głodu u przyszłej mamy, źle wpływają na dziecko.

3. Ból głowy w ciąży - naturalne sposoby

 • Ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które pomogą pozbyć się napięcia w mięśniach. Być może przyczyną dolegliwości w ciąży jest zbyt mocno obciążony kręgosłup.
 • Zimny okład należy położyć na czoło, a stopy włożyć do miski z ciepłą wodą.
 • Na ból napięciowy może pomóc masaż twarzy.
 • Odpoczynek to podstawa zdrowia. Wcześniej należy wywietrzyć pokój i zadbać o ciszę.
 • Ciepła kąpiel pomoże rozluźnić i zrelaksować przyszłą mamę. Naturalne sposoby na ból głowy są nieinwazyjną formą pomocy. Przynoszą ulgę i nie wpływają na dziecko.

Ból głowy w ciąży może być groźny, jeśli towarzyszy nadciśnieniu. Dodatkowo występują dzwonienie w uszach i nadmierne pobudzenie. W ten sposób objawia się zatrucie ciążowe. Warto mieć w domu aparat do mierzenia ciśnienia. Jeżeli przyszła mama zaobserwuje ciśnienie większe niż 135/85 mmHg, powinna jak najszybciej wybrać się do lekarza. Gdy ból głowy jest bardzo silny i nie przechodzi pomimo stosowania zimnych okładów, odpoczynku i leżenia, nasila się lub trwa przez długi czas – konieczna jest wizyta u lekarza. Czasem kobiecie w ciąży przepisywane są leki przeciwbólowe, ale tylko z tej grupy farmaceutyków niemających wpływu na rozwój płodu.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Niebezpieczne objawy bólu głowy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!