Trwa ładowanie...

Pulsujący ból głowy - przyczyny, metody niekonwencjonalne

 Monika Matuszko
01.06.2023 16:58
Pulsujący ból głowy - przyczyny, metody niekonwencjonalne
Pulsujący ból głowy - przyczyny, metody niekonwencjonalne (adobestock)

Ból głowy jest bólem, który najczęściej zdarza się w dorosłym życiu. Z przodu, z tyłu głowy, bardziej lub mniej nasilony, jednak zawsze w pewnym stopniu utrudnia funkcjonowanie. Dosyć nietypowym rodzajem bólu, jest pulsujący ból głowy. Nie zawsze przepowiada poważnych problemów ze zdrowiem, jednak warto poznać możliwe przyczyny jego występowania.

spis treści

1. Pulsujący ból głowy - przyczyny

Pulsujący ból głowy jest najczęściej związany z migreną. W takim przypadku ma charakter napadowy, określa się go jako tętniący, zaczyna się jednostronnie. Napady takiego bólu mogą utrzymywać się od czterech do 72 godzin i jest są nawracające. Między atakami może minąć kilka dni lub kilka miesięcy. Ból migrenowy może trwać kilka godzin nieprzerwanie albo w seriach trwających kilkanaście minut. Chory może także doświadczać światłowstrętu, nudności, zwiększonej wrażliwości na dźwięki i zapachy.

Osoby doznające pulsujących, migrenowych bólów głowy, powinny wykluczyć z diety orzechy, czekoladę, banany, sery pleśniowe i czerwone wino.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
10 sposobów na pokonanie migreny bez leków
10 sposobów na pokonanie migreny bez leków [10 zdjęć]

U niektórych pacjentów pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: napoje alkoholowe, napoje

zobacz galerię

Pulsujący ból głowy może także wystąpić po spożyciu zimnych napojów albo pokarmów. Zazwyczaj ustępuje w szybkim czasie. Badacze szukając przyczyn tego zjawiska, określili, że przypuszczalnym wyjaśnieniem takiego bólu (np. po zjedzeniu lodów) jest odczytanie przez nerw trójdzielny z podniebienia informacji o zimnie. W tym celu zostaje zwiększony napływ krwi do mózgu – by ochronić go przed schłodzeniem – i dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w rejonie głowy, stąd powstaje pulsujący ból głowy.

Inną dolegliwością, która wiąże się z pulsującym bólem głowy, jest zapalanie tętnicy skroniowej. Ból w tym przypadku występuje w okolicy tętnicy skroniowej, jest jednostronny i ma tendencję do powracania. Oprócz pulsującego bólu głowy, chora osoba może gorączkować, może doznać zaburzenia widzenia, a także bolesności palpacyjnej w okolicy skroni i owłosionej skóry głowy.

Ostre zapalenie ucha jest kolejną chorobą, która może przejawiać się pulsującym bólem głowy. W tym przypadku ból nie występuje w okolicach skroni, a w okolicy ucha, i jest nagły.

Pulsujący ból głowy może być wywołany wieloma czynnikami
Pulsujący ból głowy może być wywołany wieloma czynnikami (123rd)

Ostatnią i równocześnie rzadką przyczyną pulsującego bólu głowy jest guz mózgu. Ból w tym przypadku jest tępy, jego nasilenie i częstotliwość stopniowo się zwiększa. Oprócz bólu głowy można doświadczyć wymiotów, zaburzenia pola widzenia oraz napadów padaczkowych. Pulsujący ból głowy wywołany guzem mózgu nie ustępuje pomimo przyjmowania leków przeciwbólowych ani środków stosowanych w leczeniu migreny.

Osoby, które doznają pulsujących bólów głowy powinny zadbać o higienę snu oraz unormowanie trybu życia (przeznaczanie odpowiedniego czasu na odpoczynek, aktywność fizyczną). Kiedy ból jest w dalszym ciągu odczuwany, konieczna jest wizyta u lekarza i zasięgnięcie jego porady.

Zobacz także:

2. Pulsujący ból głowy – metody niekonwencjonalne

Do niekonwencjonalnych metod, jakie można zastosować w przypadku pulsującego bólu głowy, należy aromaterapia, akupunktura, akupresura oraz masaże. Poddanie się działaniu takich metod ma za zadanie wyciszenie, rozładowanie napięcia emocjonalnego oraz pomoc w ogólnej relaksacji organizmu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból głowy w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze