Zmęczenie a menopauza

Zmęczenie jest najczęściej nierozerwalnie związane z trybem życia, a przepracowanie i stres to główni winowajcy. U kobiet pojawiają się dodatkowo dolegliwości związane z menopauzą m.in. trudności z zasypianiem, które potęgują uczucie zmęczenia. Zamiast sięgać po często nieobojętne dla zdrowia leki i suplementy diety, dużo korzystniej jest nauczyć się właściwie odpoczywać.

Zobacz film: "Menopauza a ryzyko chorób serca"

 • Wieczorem jedz lekkie posiłki

  Zamiast obfitej kolacji wybierz śniadanie bogate w witaminy i o dużej wartości energetycznej. Zbyt ciężka kolacja może pogorszyć jakość snu. A dobry sen jest przecież najlepszym sposobem na walki ze zmęczeniem.

 • Dbaj o zrównoważoną i zróżnicowaną dietę

  Wszystko, co jemy przez cały dzień, powinno pokrywać nasze dzienne zapotrzebowanie na proteiny, witaminy, sole mineralne i oligoelementy. Jeśli codzienna dieta w okresie menopauzy nie jest wystarczająco zróżnicowana i zrównoważona grożą nam niedobory witamin i składników mineralnych, co znacząco wpływa na formę i dobre samopoczucie. Po menopauzie: schudniesz z soją.

 • Dbaj o dobry sen

  Śpij nie za dużo, ani nie za mało, a co najważniejsze - regularnie. Dostosuj długość snu do swoich potrzeb. Jedni potrzebują 6 godzin snu na dobę, inni natomiast 8, a nawet 10 godzin.

 • Przestrzegaj regularnego rytmu snu

  Nie ma nic gorszego niż chodzenie spać o nieregularnych porach. Zegar biologiczny jest wtedy całkowicie rozregulowany, co zawsze prowadzi do zmęczenia.

  Nie walcz z pierwszymi oznakami senności. Kładź się spać, jak tylko poczujesz zmęczenie. Jeśli ominiesz moment najlepszy do zaśnięcia, możesz mieć potem trudności ze snem, a poranne wstawanie też na pewno na tym ucierpi.

 • Oczyść umysł przed zaśnięciem

  Nie ma potrzeby myśleć o problemach w pracy czy u dzieci przed zaśnięciem. Trzeba nauczyć się zostawiać wszystkie troski za progiem sypialni. Sypialnia musi być miejscem wyciszenia i odpoczynku.

 • Naucz się dzielić obowiązkami

  Przepracowanie zawsze prowadzi do zmęczenia. Naucz się polegać w codziennych obowiązkach na innych. Na ile jest to możliwe dziel się nimi z domownikami i współpracownikami. Nie wszystko musisz robić sama!

 • Naucz się dobrej organizacji

  Twój weekend przypomina maraton? Najpierw sprzątanie, pranie, prasowanie i zakupy, potem wyjście ze znajomymi albo nadrabianie zaległości w pracy, a w poniedziałek czujesz jeszcze większe zmęczenie niż przed weekendem.

  Spróbuj wykonywać niektóre weekendowe obowiązki w ciągu tygodnia i zaangażuj domowników do pomocy. Wykonaj plan tygodniowy, w którym przewidziane będą zarówno obowiązki, jak i odpoczynek. Zawsze rezerwuj sobie czas na prawdziwy odpoczynek podczas weekendu.

 • Uprawiaj sport

  Zmęczenie często wynika również z siedzącego trybu życia. Zamiast siedzieć na kanapie, wyjdź na spacer lub uprawiaj swój ulubiony sport lub ćwiczenia.

 • Naucz się mówić: nie

  Poza codziennymi obowiązkami, często ktoś prosi cię o pomoc, a ty, mimo że nie masz już siły, zgadzasz się. Bądź asertywna i naucz się mówić nie. Powiedz, że jesteś zmęczona i musisz odpocząć. Świat na pewno się przez to nie zawali.

 • Rozluźnij się

  Długa kąpiel, ćwiczenia relaksacyjne albo masaż wykonany przez partnera są świetnymi metodami walki ze stresem i zmęczeniem, dlaczego więc z nich nie korzystać?

Ewa Jastrzębska, 8 miesięcy temu

Bibliografia

 • Agrawal P., Menopauza, Wrocław 2006, ISBN 83-924335-0-5 Petryński T. (red.), Menopauza, Adi, Łódź 2001, ISBN 83-85815-67-8
 • King J., Jak polubić menopauzę, Wiedza i Życie, Warszawa 2003, ISBN 83-7184-240-6
 • Petryński T., Sobczul A., Menopauza - podstawy diagnostyki, profilaktyki i terapii, Adi, Łódź 2001, ISBN 83-85815-63-5

Objawy menopauzy

Komentarze (1)
~Milusia
~Milusia ponad rok temu

Ja w okresie menopauzy byłam bardzo zmęczona. Sen łapał mnie w każdym momencie. Raz zasnęłam w tramwaju i obudziłam się na końcu trasy. Zaczęłam stosować Menopauzin. Zmęczenie o uczucie rozdrażnienia szybko mi minęło. Także polecam każdej kobiecie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 18 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości
Przekwitanie - objawy, leczenie dolegliwości

Co to jest menopauza? (WIDEO)

Co to jest menopauza? (WIDEO) Odtwórz wideo

Co to jest menopauza? Menopauza (inaczej klimakterium lub przekwitanie) to naturalne zjawisko, dotyczące każdej kobiety, która osiągnęła pewien wiek (...) . Kiedy tylko wygaśnie czynność jajników, kobieta staje się bezpłodna. Z...

Menopauza

Zioła na menopauzę (WIDEO)

Zioła na menopauzę (WIDEO) Odtwórz wideo

Ostatnia miesiączka, a więc menopauza, związana jest z pojawieniem się takich dolegliwości u kobiet, jak: uderzenia gorąca, spadek libido, wahania (...) menopauzy jest bardzo korzystne dla kobiet, a...

Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy

30. a 60. rokiem życia****. Formalnie menopauza oznacza ustanie miesiączkowania przez jeden rok. Kobiety często powtarzają, że nie zdawały sobie sprawy (...) Czy jest się czego bać? Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie....

Cukrzyca

Menopauza a cukrzyca

Menopauza a cukrzyca

Najnowsze badania nie wykazują związku pomiędzy występowaniem cukrzycy a menopauzą.

Ziołolecznictwo

Kudzu - właściwości i zastosowanie

Kudzu - właściwości i zastosowanie

do grupy flawonoidów. To naturalne przeciwutleniacze, które m.in. łagodzą dolegliwości związane z menopauzą (zmęczenie, uderzenia gorąca (...) czy rozdrażnienie), oczyszczają organizm z metali ciężkich oraz toksyn,...

Zioła na różne dolegliwości

Zastosowanie alg morskich w medycynie

Zastosowanie alg morskich w medycynie

, gdy badania krwi wskazują niedobory określonych pierwiastków w organizmie. Potas redukuje poziom stresu w organizmie, wapń wzmacnia kości, a żelazo (...) po nie sięgać również osoby żyjące „w biegu", gdyż łagodzą objawy stresu. Osobom...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Jak odżywiać się w okresie menopauzy?

Jak odżywiać się w okresie menopauzy?

znaleźć się w naszej diecie? Soja zawiera izoflawony, które łagodzą takie objawy menopauzy, jak napady gorąca, zmęczenie, bóle głowy, nadmierną potliwość (...) Jak nie przytyć podczas menopauzy? Większość...