Trwa ładowanie...

Zmęczenie a menopauza

Avatar placeholder
08.02.2020 22:37
zmęczenie a menopauza
zmęczenie a menopauza (123rf)

Zmęczenie jest najczęściej nierozerwalnie związane z trybem życia, a przepracowanie i stres to główni winowajcy. U kobiet pojawiają się dodatkowo dolegliwości związane z menopauzą m.in. trudności z zasypianiem, które potęgują uczucie zmęczenia. Zamiast sięgać po często nieobojętne dla zdrowia leki i suplementy diety, dużo korzystniej jest nauczyć się właściwie odpoczywać.

To musisz wiedzieć

 • Wieczorem jedz lekkie posiłki

  Zamiast obfitej kolacji wybierz śniadanie bogate w witaminy i o dużej wartości energetycznej. Zbyt ciężka kolacja może pogorszyć jakość snu. A dobry sen jest przecież najlepszym sposobem na walki ze zmęczeniem.

 • Dbaj o zrównoważoną i zróżnicowaną dietę

  Wszystko, co jemy przez cały dzień, powinno pokrywać nasze dzienne zapotrzebowanie na proteiny, witaminy, sole mineralne i oligoelementy. Jeśli codzienna dieta w okresie menopauzy nie jest wystarczająco zróżnicowana i zrównoważona grożą nam niedobory witamin i składników mineralnych, co znacząco wpływa na formę i dobre samopoczucie. Po menopauzie: schudniesz z soją.

 • Dbaj o dobry sen

  Śpij nie za dużo, ani nie za mało, a co najważniejsze - regularnie. Dostosuj długość snu do swoich potrzeb. Jedni potrzebują 6 godzin snu na dobę, inni natomiast 8, a nawet 10 godzin.

 • Przestrzegaj regularnego rytmu snu

  Nie ma nic gorszego niż chodzenie spać o nieregularnych porach. Zegar biologiczny jest wtedy całkowicie rozregulowany, co zawsze prowadzi do zmęczenia.

  Nie walcz z pierwszymi oznakami senności. Kładź się spać, jak tylko poczujesz zmęczenie. Jeśli ominiesz moment najlepszy do zaśnięcia, możesz mieć potem trudności ze snem, a poranne wstawanie też na pewno na tym ucierpi.

 • Oczyść umysł przed zaśnięciem

  Nie ma potrzeby myśleć o problemach w pracy czy u dzieci przed zaśnięciem. Trzeba nauczyć się zostawiać wszystkie troski za progiem sypialni. Sypialnia musi być miejscem wyciszenia i odpoczynku.

 • Naucz się dzielić obowiązkami

  Przepracowanie zawsze prowadzi do zmęczenia. Naucz się polegać w codziennych obowiązkach na innych. Na ile jest to możliwe dziel się nimi z domownikami i współpracownikami. Nie wszystko musisz robić sama!

 • Naucz się dobrej organizacji

  Twój weekend przypomina maraton? Najpierw sprzątanie, pranie, prasowanie i zakupy, potem wyjście ze znajomymi albo nadrabianie zaległości w pracy, a w poniedziałek czujesz jeszcze większe zmęczenie niż przed weekendem.

  Spróbuj wykonywać niektóre weekendowe obowiązki w ciągu tygodnia i zaangażuj domowników do pomocy. Wykonaj plan tygodniowy, w którym przewidziane będą zarówno obowiązki, jak i odpoczynek. Zawsze rezerwuj sobie czas na prawdziwy odpoczynek podczas weekendu.

 • Uprawiaj sport

  Zmęczenie często wynika również z siedzącego trybu życia. Zamiast siedzieć na kanapie, wyjdź na spacer lub uprawiaj swój ulubiony sport lub ćwiczenia.

 • Naucz się mówić: nie

  Poza codziennymi obowiązkami, często ktoś prosi cię o pomoc, a ty, mimo że nie masz już siły, zgadzasz się. Bądź asertywna i naucz się mówić nie. Powiedz, że jesteś zmęczona i musisz odpocząć. Świat na pewno się przez to nie zawali.

 • Rozluźnij się

  Długa kąpiel, ćwiczenia relaksacyjne albo masaż wykonany przez partnera są świetnymi metodami walki ze stresem i zmęczeniem, dlaczego więc z nich nie korzystać?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Hormonalna terapia zastępcza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze