Trwa ładowanie...

Dieta dla serca

Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod obniżenia ryzyka zawału serca jest odpowiednia dieta. Dieta dla mężczyzny w profilaktyce zawału powinna uwzględniać przede wszystkim zbicie wysokiego cholesterolu. Zdrowe odżywianie to klucz do długiego i zdrowego życia, dlatego warto stosować się do jego prostych zasad. Dieta po zawale natomiast jest niezwykle ważna w powróceniu do zdrowia i zapobieganiu kolejnym komplikacjom.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Dieta przy wysokim cholesterolu

Wysoki cholesterol jest częstą przyczyną zawału serca, gdyż prowadzi do zatkania tętnic. Aby obniżyć poziom złego cholesterolu i podwyższyć poziom dobrego należy zdrowo się odżywiać. Przede wszystkim zaleca się unikanie potraw tłustych, smażonych i bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Wysokiego cholesterolu nie wolno lekceważyć, a badania kontrolne najlepiej wykonywać regularnie, by w razie ryzyka szybko interweniować.

2. Produkty korzystne dla serca

  • Orzechy – chociaż orzechy są kaloryczne należą do bardzo zdrowych przekąsek ze względu na zawartość zdrowych tłuszczów, które obniżają poziom złego cholesterolu. Najzdrowsze dla serca są orzechy włoskie i migdały.
  • Ryby – najlepsze ryby w diecie dla mężczyzny to takie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3: makrela, łosoś, sardynki. Dieta przy wysokim cholesterolu a także dieta po zawale wymaga spożywania tłustych ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu. Kwasy omega-3 obniżają ryzyko zapaleń oraz obniżają poziom złego cholesterolu.
  • Zielona herbata – flawonoidy zawarte w zielonej herbacie mają pozytywny wpływ na zdrowie serca. Dodatkowo składniki zielonej herbaty rozszerzają ściany naczyń krwionośnych ułatwiając krążenie krwi i transport tlenu.
  • Ciemna czekolada – kostka lub dwie ciemniej czekolady poprawią krążenie krwi w naczyniach krwionośnych a także zapobiegną atakom serca poprzez redukcję ryzyka zakrzepu. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością czekolady ze względu na jej kaloryczność.

3. Dieta po zawale serca

Dieta dla mężczyzny po zawale powinna być starannie dobrana. Przede wszystkim, jeśli przyczyną zawału był zbyt wysoki cholesterol należy przejść na dietę niskotłuszczową. Należy spożywać przynajmniej 5 porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz pieczywo pełnoziarniste, unikać tłustych mięs, masła orzechowego i przetworów mlecznych.

Zdrowe odżywianie wymaga świadomości, a więc przed zakupieniem danego produktu przeczytaj jego skład. Być może owy produkt chociaż nie wygląda zawiera niezdrowe substancje: nasycone tłuszcze czy duże ilości soli.

Dieta dla serca wyklucza spożywanie alkoholu i palenie papierosów. W przypadku alkoholu dozwolone są jedynie 1-2 lampki czerwonego wina dziennie.

Dieta dla mężczyzny mająca na celu profilaktykę zawału nie jest skomplikowana. Opiera się o zasady zdrowego odżywiania, których powinni przestrzegać wszyscy ludzie. Osoby należące do grupy ryzyka zawału serca mogą zapobiec chorobie prowadząc zdrowy tryb życia, a więc oprócz diety zaleca się im także aktywność fizyczną.

Następny artykuł: Dieta DASH

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.