Trwa ładowanie...

Ból głowy w skroniach – co oznacza, ból jednostronny, inne przyczyny bólu, leczenie

Avatar placeholder
14.09.2021 09:58
Ból głowy w skroniach może być wywołany zapaleniem ucha, zapaleniem zatok przynosowych czy zapaleniem zęba.
Ból głowy w skroniach może być wywołany zapaleniem ucha, zapaleniem zatok przynosowych czy zapaleniem zęba. (AdobeStock)

Ból głowy w skroniach jest dość częstym zjawiskiem ale jego przyczyny zazwyczaj są niegroźne i często ustępuje samoistnie. Czasami jednak zdarza się tak, że za powtarzającym się bólem w skroniach mogą kryć się poważne choroby, które wymagają konsultacji lekarskiej.

spis treści

1. Ból głowy w skroniach – co oznacza

Ból głowy w skroniach wynika z nieprzyjemnych doznań, które mogą być spowodowane podrażnieniem struktur w obrębie czaszki takich jak mięśnie, nerwy, naczynia, opona twarda, gałka oczna. Bardzo często ból w tej okolicy może być wywołany zapaleniem ucha, zapaleniem zatok przynosowych czy zapaleniem zęba.

Przyczyny samoistnego pojawiania się bólu głowy w skroniach to często migrena, napięciowy ból głowy i trójdzielno – autonomiczne bóle głowy. Ból głowy w okolicy skroni może być wywołany przez inne schorzenia takie jak: urazy głowy lub szyi, negatywne działanie leków, zakażenia bakteryjne, zaburzenia psychiczne i guzy mózgu.

Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"

Zobacz także: Musisz wykonać badania? Umów je od ręki

Ból głowy w skroniach jest częstym zjawiskiem ale nie groźnym
Ból głowy w skroniach jest częstym zjawiskiem ale nie groźnym

2. Ból głowy w skroniach – ból jednostronny

Jednostronne umiejscowienie bólu jest charakterystyczne dla migreny. Jest to wtedy ból pulsujący o silnym natężeniu, który może trwać nawet 72 godziny. Ból nasila się przy aktywności fizycznej, hałasie oraz świetle. Migrenę i ból głowy w skroniach mogą wywołać silne emocje, zmiana pogody, przemęczenie, miesiączka.

3. Ból głowy w skroniach – inne przyczyny

Ból głowy w skroniach może być spowodowany przez różne choroby. Zaliczamy do nich: jaskrę, zapalenie ucha, półpasiec uszny, zapalenie tętnicy skroniowej, nadciśnienie tętnicze i przemijające niedokrwienie mózgu.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

4. Ból głowy w skroniach – leczenie

Na najczęstszy typ bólu czyli ból napięciowy pomoże unikanie sytuacji stresujących, pomogą także techniki relaksacyjne oraz odpowiednie odżywianie. Leki, które pomogą nam przy takim bólu to niesterydowe leki przeciwzapalne, paracetamol a przy przewlekłym bólu leki przeciwdepresyjne. Jeśli dopadnie nas migrena to najlepiej zażyć leki przeciwbólowe kiedy zauważymy pierwsze zwiastuny migreny. Pomoże to nam uniknąć szczytowej fazy bólu. Korzystnie przy migrenie wpłynie także leżenie w ciemnym, cichym i wywietrzonym pokoju. Jeśli ból głowy w skroniach wywołany jest przez chorobę to skuteczne musi być leczenie choroby, która wywołuje ból.

Zobacz także:

5. Ból głowy w skroniach – kiedy udać się do lekarza

Jeśli nasz ból jest często nawracający, silny i przewlekły a także kiedy leki przeciwbólowe nie przynoszą żadnych rezultatów warto udać się do lekarza. Jeśli naszemu bólowi towarzyszy niedowład kończyn, sztywność karku, zaburzenia świadomości, drgawki czy zaburzenia równowagi również jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie bólu głowy bez leków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze