Trwa ładowanie...

Ból głowy z przodu – dlaczego się pojawia i jak go leczyć?

Avatar placeholder
28.04.2023 11:09
Ból głowy z przodu najczęściej jest objawem migreny
Ból głowy z przodu najczęściej jest objawem migreny (Adobe Stock)

Ból głowy z przodu może mieć wiele przyczyn oraz różny charakter. Najczęściej jest objawem migreny. Dolegliwości mogą jednak wskazywać na klasterowy bądź napięciowy ból głowy, zapalenie zatok, choroby oczu, ale i guza mózgu. Jak go rozpoznać? Co robić, by sobie pomóc?

spis treści

1. Co oznacza ból głowy z przodu?

Ból głowy z przodu czoła może mieć różne podłoże. Jest typowy dla migreny, klasterowego i napięciowego bólu głowy. Bywa również objawem zapalenia zatok obocznych nosa, ale i chorób oczu. Zdarza się, że zwiastuje guza mózgu. Codzienny ból głowy może być objawem guza mózgu lub krwotoku wewnątrzczaszkowego. Jak rozpoznać przyczynę? Znaczącą wskazówkę stanowią objawy i charakter bólu.

1.1. Czym cechuje się migrenowy ból głowy?

Bóle migrenowe, oprócz tego, że są zlokalizowane z przodu głowy, można poznać po:

Zobacz film: "Sól himalajska na migrenę"

Migrenowe bóle głowy są silne i mogą trwać nawet kilka dni. Ich przyczyny nie są znane. Według specjalistów wpływają na nie czynniki genetyczne, ale i środowiskowe, takie jak nadmierny stres, ale także zapachy, światło, dieta (zwłaszcza czekolada i czerwone wino). Naukowcy twierdzą, że migrena może mieć związek z nadprodukcją neuroprzekaźników przez neurony w mózgu.

1.2. Po czym rozpoznać klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy (niegdyś nazywany bólem głowy Hortona) obejmuje okolice skroni, oczodołu i policzka. Typowo lokalizuje się w okolicy oczodołu, zazwyczaj po jednej stronie twarzy. Jest bardzo silny, przeszywający, rwący, świdrujący. Pojawia się nagle. Towarzyszy mu:

Klasterowy ból głowy najczęściej jest krótkotrwały – może trwać maksymalnie kilka godzin.

1.3. Jaki jest napięciowy ból głowy z przodu czoła?

Napięciowy ból głowy jest tępy i uciskający, ale niezbyt silny. Pojawia się często, dokucza powszechnie. Zawsze rozpoczyna się z przodu czoła, ale przechodzi na skronie i tył głowy. Stopniowo się nasila. Często jest konsekwencją długotrwałego stresu, silnych emocji i przemęczenia, ale i przeciążenia mięśni szkieletowych szyi, karku i barków.

Objawem napięciowego bólu głowy z przodu jest uczucie uciskania czaszki (ból narasta stopniowo – jednocześnie z prawej i lewej strony czoła). Inne przyczyny napięciowego bólu głowy to brak snu czy zmiany naczyniowe.

1.4. Ból głowy z przodu głowy a choroby zatok i oczu

Ból głowy z przodu czoła, który nasila się podczas schylania czy wykonywania ruchów głową, któremu towarzyszy:

  • wrażenie rozpierania czaszki,
  • ucisk w okolicy czoła,
  • katar i zatkany nos,
  • brak powonienia,
  • ból oczu,
  • łzawienie i nudności.

Może być związany z chorobami zatok, tak ostrym zapaleniem zatok, jak i zapaleniem przewlekłym.

Ból głowy spowodowany chorobami oczu to najczęściej konsekwencja nieleczonej lub źle wyrównanej wady wzroku oraz jaskry. W takiej sytuacji dolegliwości obejmują czoło i skronie, a także obszar nad oczami. Towarzyszą im nudności, niekiedy wymioty, łzawienie oczu i światłowstręt.

Charakterystyczny jest zamglony, nieostry obraz, mroczki oraz tęczowe obwódki wokół źródeł światła, zaburzenia równowagi, przekrwione spojówki i bardzo rozszerzone źrenice.

1.5. Ból głowy z przodu czoła a guz mózgu

Jedną z rzadszych przyczyn bólu głowy z przodu są choroby nowotworowe ośrodkowego układu nerwowego. Co może zwiastować guza mózgu? Przede wszystkim bardzo silny ból głowy, któremu towarzyszą poranne nudności. Dolegliwości często pojawiają się rano, mogą wybudzać ze snu.

Charakterystyczne jest, że z czasem obserwuje się zaburzenia mowy i pisania oraz utratę kontroli nad emocjami, co przekłada się na zmiany zachowania.

Leki działające przeciwbólowo znajdziesz w aptekach dzięki wyszukiwarce KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 600 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

2. Leczenie bólu głowy

Leczenie bólu głowy jest uzależnione od jego rodzaju. Najczęściej pomaga zażycie tabletki przeciwbólowej lub leku na migrenę (leki z grupy tryptanów, kwas walproinowy), leków przeciwzapalnych czy antybiotyku na zapalenie zatok.

Na ból głowy pomóc mogą także domowe sposoby, takie jak:

  • spacer,
  • masaż głowy, karku i ramion odpoczynek,
  • ćwiczenia rozluźniające (np. joga),
  • odpoczynek w zaciemnionym pokoju, ograniczenie bodźców, które nasilają ból,
  • picie naparu z mięty, rumianku, kozłka lekarskiego, imbiru,
  • zimne okłady na czoło,
  • moczenie stóp w ciepłej wodzie,
  • aromatyczna, ciepła kąpiel.

Jeśli dolegliwości są dokuczliwe, a ból dokucza często bądź przewlekle, należy udać się do lekarza rodzinnego lub neurologa. Domowe sposoby i leczenie objawowe to czasem za mało. Często, by pozbyć się bólu głowy, trzeba rozpoznać i wyleczyć inną chorobę (np. zapalenie zatok).

Jeśli ból głowy z przodu pojawił się nagle, jest wyjątkowo silny i trudny do wytrzymania, szybko narasta bądź towarzyszą mu inne objawy, takie jak niedowład kończyn, zaburzenia świadomości lub pamięci, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub pilnie zgłosić się do lekarza.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze