Trwa ładowanie...

Środki przeciwbólowe - które wziąć, gdy boli głowa?

Avatar placeholder
25.10.2021 15:57
Ból głowy o charakterze przewlekłym jest najczęściej skutkiem wcześniejszych dolegliwości bólowych
Ból głowy o charakterze przewlekłym jest najczęściej skutkiem wcześniejszych dolegliwości bólowych (AdobeStock)

Ból głowy o charakterze przewlekłym jest najczęściej skutkiem wcześniejszych dolegliwości bólowych, takich jak migrena lub napięciowy ból głowy. Jeżeli przewlekły ból głowy pojawia się nagle, określa się go mianem nowego, codziennego bólu głowy.

spis treści

Na uporczywy ból głowy skarży się wiele osób w różnym wieku. Powody bólu głowy mogą być różne. Najczęściej za promieniujący ból odpowiada stres i przemęczenie, grypa, a także problemy z zatokami. Przyczyny takiej nieprzyjemnej sytuacji są różnorodne, efekt natomiast jest taki sam, a mianowicie ‒ nasilający się ból, utrudniający normalne funkcjonowanie. Wpływ na rodzaj oraz siłę tych nieprzyjemnych dolegliwości mają nie tylko choroby, ale również indywidualne predyspozycje. Każdy z nas ma bowiem inny próg odczuwania bólu ‒ jedni mają niski, inni bardzo wysoki. Takie nieprzyjemne promieniowanie jest zwykle zjawiskiem przejściowym, ale jego lekceważenie może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Warto więc zgłosić się do specjalisty, by poznać powody bólu głowy, a także dowiedzieć się, w jaki sposób leczyć te nieprzyjemne dolegliwości. W wielu wypadkach pomagają środki przeciwbólowe, które można również kupić bez recepty.

1. Sprawdzone środki przeciwbólowe

Leki przeciwko bólowi głowy
Leki przeciwko bólowi głowy

Z bólem głowy można walczyć metodą farmakologiczną, tylko które środki przeciwbólowe są najlepsze i

zobacz galerię
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Najbardziej popularne składniki leków przeciwbólowych dostępnych w aptekach to aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, paracetamol oraz ibuprofen. Gdy pojawia się silna migrena, często zastanawiamy się, jak działają oraz które z nich są najlepsze. Na nasilające się dolegliwości polecane są aspiryna oraz ibuprofen ‒ składniki te mają dodatkowo właściwości przeciwzapalne. Paracetamol natomiast nie likwiduje źródła bólu, jedynie hamuje jego odczuwalność, jest jednak delikatniejszy dla żołądka. Dlatego też zalecany jest pacjentom narzekającym na różnorodne schorzenia przewodu pokarmowego. Kobiety spodziewające się dziecka również nie mogą przyjmować na silny ból głowy ibuprofenu i aspiryny, gdyż takie postępowanie może doprowadzić do wad płodu oraz poronienia. W przypadku ciężarnych uporczywe dolegliwości warto eliminować naturalnymi metodami, a różnorodne lekarstwa zażywać jedynie w ostateczności. Przyjmując tabletki likwidujące ból, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który dokładnie wyjaśni, jak należy stosować dane leki.

2. Bezpieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych

Decydując się na konkretny składnik leku, należy wziąć pod uwagę nie tylko symptomy, ale również indywidualne predyspozycje organizmu. Jedni pacjenci skarżący się na ból głowy odczują poprawę po aspirynie czy ibuprofenie, inni zaś po paracetamolu. W aptekach dostępne są lekarstwa o różnych nazwach i od różnych producentów, wszystkie jednak będą miały w składzie aspirynę, ibuprofen lub paracetamol. Dlatego nie warto zwracać uwagi na reklamy telewizyjne mówiące o najskuteczniejszych środkach, działających błyskawicznie ‒ często takie preparaty są znacznie droższe, a oparte są dokładnie na tej samej formule. Tabletki, bez względu na ich skład, są lekarstwami, warto więc przyjmować je z umiarem. Czasami z bólem głowy można walczyć, korzystając z naturalnych sposobów. Gdy bóle głowy są bardzo uciążliwe, konieczna jest wizyta u lekarza.

Kupując leki przeciwbólowe, należy wziąć pod uwagę, jak zareaguje na nie nasz organizm, zwłaszcza gdy cierpimy na inne choroby. Warto również pamiętać, że to, czy dane środki będą bezpieczne, w dużej mierze zależy od sposobu dawkowania. Dlatego zawsze trzeba dokładnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania oraz postępować zgodnie z zaleceniami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze