Trwa ładowanie...

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży zdarza się stosunkowo rzadko. Bóle głowy nękające kobiety ciężarne na ogół nie mają charakteru migrenowego, tzn. nie towarzyszy im aura – zaburzenia widzenia. Istnieją jednak odstępstwa od reguły i czasami zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne mogą nasilać ból głowy. Sprzyjają mu stres ciążowy, hałas i zmęczenie. Dostępne są jednak lekarstwa na migrenę, które są bezpieczne dla płodu i mogą być stosowane w ciąży. Na migrenowe bóle głowy pomagają również techniki relaksacyjne i wizualizacja.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Migrenowe bóle głowy

Klasterowy ból głowy - zdjęcia
Klasterowy ból głowy - zdjęcia

Ból klasterowy najczęściej ulokowany jest w okolicy oczodołu. Pojawia się raz lub dwa razy w roku.

zobacz galerię

Migrena to specyficzny ból głowy. Ma charakter pulsujący i obejmuje zwykle jedną stronę głowy. Bólowi towarzyszą zazwyczaj nudności lub wymioty oraz silne pocenie się. Dolegliwości bólowe pogłębia światło, więc naturalnym odruchem jest szukanie miejsca zacienionego. Do tej pory mechanizm powstawania migreny nie został do końca poznany. Lekarze podejrzewają, że napad migreny może być spowodowany silnym rozszerzaniem się mózgowych naczyń krwionośnych. Niestety, migrena w niektórych przypadkach jest warunkowana dziedzicznie i występuje w rodzinach. Całkowite wyleczenie migreny jest niemożliwe. Bóle migrenowe daje się jednak łagodzić poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez neurologa.

2. Leczenie migreny w ciąży

Leczenie migreny u kobiet ciężarnych jest ograniczone, ze względu na teratogenne działanie niektórych substancji chemicznych zawartych w lekach przeciwko migrenie. Należy więc zwrócić uwagę na przyjmowane w ciąży farmaceutyki, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Ginekolodzy wyspecjalizowani w prowadzeniu ciąży wiedzą jednak, które leki są bezpieczne dla dziecka i pomocne w łagodzeniu bólów głowy u kobiety ciężarnej. Szkodliwego działania na płód nie wykazują, np. małe dawki aspiryny.

Nasilenie bólów głowy występuje zwykle w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ w organizmie kobiety burza hormonów może rozregulowywać ciśnienie krwi i wpływać na elastyczność naczyń krwionośnych. W drugim i trzecim trymestrze ciąży dolegliwości bólowe ustępują, ponieważ gospodarka hormonalna ulega stabilizacji. U połowy kobiet cierpiących na migrenę bóle głowy w czasie ciąży całkowicie znikają lub łagodnieją. Warto jednak unikać wszelkich czynników, które mogą wyzwalać ataki migreny, takich jak: stres, zmęczenie, przepracowanie, niewyspanie.

Oprócz farmakoterapii, w leczeniu migreny ciążowej pomocna jest medycyna alternatywna, np. masaż pleców, masaż twarzy, akupresura i akupunktura. Warto równiez założyć dzienniczek migreny, dzięki któremu po pewnym czasie można zauważyć zależności pomiędzy czynnikami zewnętrznymi a napadem migrenowym. W łagodzeniu migreny pomagają również domowe sposoby na bóle głowy, takie jak:

  • zimne okłady na czoło,
  • odpoczynek w pozycji leżącej z lekko uniesioną głową, np. wsparcie głowy o poduszkę,
  • ciepła kąpiel bądź odświeżający prysznic,
  • odpoczynek w cichym, zaciemnionym pokoju,
  • masaż czoła i skroni wykonywany okrężnymi ruchami,
  • wypicie ciepłej herbaty lub naparu z melisy.

Migrena w ciąży nie musi oznaczać cierpliwego znoszenia bólu głowy. Objawy migreny można skutecznie zmniejszać lub zapobiegać ich wystąpieniu. Jeśli na bóle głowy w ciąży nie pomagają domowe sposoby, należy zgłosić się do lekarza. Rzadko kiedy jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie neurologiczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.