Migrena w ciąży

Migrena w ciąży zdarza się stosunkowo rzadko. Bóle głowy nękające kobiety ciężarne na ogół nie mają charakteru migrenowego, tzn. nie towarzyszy im aura – zaburzenia widzenia. Istnieją jednak odstępstwa od reguły i czasami zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne mogą nasilać ból głowy. Sprzyjają mu stres ciążowy, hałas i zmęczenie. Dostępne są jednak lekarstwa na migrenę, które są bezpieczne dla płodu i mogą być stosowane w ciąży. Na migrenowe bóle głowy pomagają również techniki relaksacyjne i wizualizacja.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Migrenowe bóle głowy

Klasterowy ból głowy - zdjęcia

Ból klasterowy najczęściej ulokowany jest w okolicy oczodołu. Pojawia się raz lub dwa razy w roku.

Migrena to specyficzny ból głowy. Ma charakter pulsujący i obejmuje zwykle jedną stronę głowy. Bólowi towarzyszą zazwyczaj nudności lub wymioty oraz silne pocenie się. Dolegliwości bólowe pogłębia światło, więc naturalnym odruchem jest szukanie miejsca zacienionego. Do tej pory mechanizm powstawania migreny nie został do końca poznany. Lekarze podejrzewają, że napad migreny może być spowodowany silnym rozszerzaniem się mózgowych naczyń krwionośnych. Niestety, migrena w niektórych przypadkach jest warunkowana dziedzicznie i występuje w rodzinach. Całkowite wyleczenie migreny jest niemożliwe. Bóle migrenowe daje się jednak łagodzić poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez neurologa.

Leczenie migreny w ciąży

Leczenie migreny u kobiet ciężarnych jest ograniczone, ze względu na teratogenne działanie niektórych substancji chemicznych zawartych w lekach przeciwko migrenie. Należy więc zwrócić uwagę na przyjmowane w ciąży farmaceutyki, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Ginekolodzy wyspecjalizowani w prowadzeniu ciąży wiedzą jednak, które leki są bezpieczne dla dziecka i pomocne w łagodzeniu bólów głowy u kobiety ciężarnej. Szkodliwego działania na płód nie wykazują, np. małe dawki aspiryny.

Nasilenie bólów głowy występuje zwykle w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ w organizmie kobiety burza hormonów może rozregulowywać ciśnienie krwi i wpływać na elastyczność naczyń krwionośnych. W drugim i trzecim trymestrze ciąży dolegliwości bólowe ustępują, ponieważ gospodarka hormonalna ulega stabilizacji. U połowy kobiet cierpiących na migrenę bóle głowy w czasie ciąży całkowicie znikają lub łagodnieją. Warto jednak unikać wszelkich czynników, które mogą wyzwalać ataki migreny, takich jak: stres, zmęczenie, przepracowanie, niewyspanie.

Oprócz farmakoterapii, w leczeniu migreny ciążowej pomocna jest medycyna alternatywna, np. masaż pleców, masaż twarzy, akupresura i akupunktura. Warto równiez założyć dzienniczek migreny, dzięki któremu po pewnym czasie można zauważyć zależności pomiędzy czynnikami zewnętrznymi a napadem migrenowym. W łagodzeniu migreny pomagają również domowe sposoby na bóle głowy, takie jak:

  • zimne okłady na czoło,
  • odpoczynek w pozycji leżącej z lekko uniesioną głową, np. wsparcie głowy o poduszkę,
  • ciepła kąpiel bądź odświeżający prysznic,
  • odpoczynek w cichym, zaciemnionym pokoju,
  • masaż czoła i skroni wykonywany okrężnymi ruchami,
  • wypicie ciepłej herbaty lub naparu z melisy.

Migrena w ciąży nie musi oznaczać cierpliwego znoszenia bólu głowy. Objawy migreny można skutecznie zmniejszać lub zapobiegać ich wystąpieniu. Jeśli na bóle głowy w ciąży nie pomagają domowe sposoby, należy zgłosić się do lekarza. Rzadko kiedy jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie neurologiczne.

Komentarze (4)
~dąbek
~dąbek ponad rok temu

jest, jak najbardziej. sama jestem tego chodzącym przykładem :) tylko albo i aż, trzeba na siebie uważać i wszystko robić z głową. raz czy dwa uratowała mnie tabletka paracetamolu, oczywiście wzięta po rozmowie z lekarzem ;)

Odpowiedz
~Wiewióreks
~Wiewióreks ponad rok temu

Opieka lekarza jest niezbędna. Siostra przechodziła przez to dwa razy, za każdym razem starała się maksymalnie dbać o siebie, wypoczywać, gimnastykować się w miarę możliwości i jeść z głową. Dała radę, więc przeżycie migreny będąc ciężarówką jest do przeżycia :)

Odpowiedz
~rawa78
~rawa78 ponad rok temu

Mnie migrena w ciąży strasznie męczy, ataki mam dużo częściej niż przed ciążą. Dobrze, że szukając info o migrenie, trafiłam na stronkę abcmigrena.pl a na niej znalazłam sporo informacji jak radzić sobie z migreną w ciąży.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga to częsty problem Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych. Jednym z częstych (...) problemów towarzyszących ciąży jest zgaga. Oto kilka porad, jak sobie...

Dolegliwości w ciąży

Niestrawność w ciąży

Niestrawność w ciąży

Zgaga jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Szczególnie dokuczliwa jest u kobiet w ciąży.

Dolegliwości w ciąży

Biegunka w ciąży - przyczyny, leczenie

Biegunka w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami nie zawsze groźnymi. Jednak każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z prowadzącym (...) ciążę ginekologiem. Biegunka w ciąży, jeśli...