Ćwiczenia oddechowe – definicja, wzmocnienie efektu, zastosowanie
Ćwiczenia oddechowe są bardzo ważne. Swoje początki ćwiczenia oddechowe mają w medycynie chińskiej i hinduskiej. Elementy ćwiczeń oddechowych zostały wprowadzone do jogi. Ćwiczenia oddechowe pomagają poprawić jakość naszego oddechu. Dodatkowo poprawiają siłę mięśni oddechowych. Usprawnią one również ruchy klatki piersiowej i tym samym poprawimy komfort w czasie oddechu. Ćwiczenia oddechowe poprawią również naszą kondycję psychiczną.
1. Co to są ćwiczenia oddechowe?
Ćwiczenia oddechowe są to cykle oddechowe, a więc powtarzane wdechy i wydechy. Ćwiczenia oddechowe wykonuje się w określony sposób, naśladując określony wzór oddechowy, w określonych pozycjach ciała.
Wzór oddechowy w ćwiczeniach oddechowych określa się na podstawie ilość oddechów w ciągu jednej minuty. Wzór ćwiczeń oddechowych opiera się również na odpowiednim tempie, a więc odpowiednich odstępach między oddechami. Należy również pamiętać o odpowiednim stosunku czasu trwania wdechu do czasu trwania wydechu i torze oddechu (odpowiednim ruchu klatki piersiowej w czasie ćwiczeń oddechowych).
W czasie ćwiczeń oddechowych warto zwrócić również uwagę na symetryczny ruch klatki piersiowej, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Wykonując ćwiczenia oddechowe, powinno się również, jeśli to konieczne zaangażować pomocnicze mięśnie oddechowe, jak np. mięśnie brzucha.
We wzorze ćwiczeń oddechowych ważny jest również rodzaj oddechu (przez nos). Czasem wzór oddechowy w ćwiczeniach oddechowych zawiera pewne niestandardowe elementy, jak np. mocny wydech powietrza przez zaciśnięte usta lub jakąś mocno wymuszoną pozycję ciała, która umożliwi skuteczniejsze ćwiczenia oddechowe.
Zobacz też:
2. Techniki pogłębiania oddechu
Ćwiczenia oddechowe można wykonywać samodzielnie, ale można je również połączyć z elementami rytmiki, a więc zmieniać rytmicznie pozycje naszego ciała lub wykonywać rytmiczne ruchy kończyn. Aby wzmocnić opór klatki piersiowej, warto również skorzystać w czasie ćwiczeń oddechowych z taśm elastycznych zawiązanych wokół klatki piersiowej. W czasie ćwiczeń oddechowych można również wykorzystać różne techniki pogłębiania oddechu.
Warto również w ćwiczeniach oddechowych wykorzystać np. lustro, dzięki czemu będziemy mogli kontrolować np. ruchy klatki piersiowej, a nawet wykorzystać dodatkowy tlen.
3. Wskazania do ćwiczeń oddechowych
Wskazaniem do wykonywania ćwiczeń oddechowych są różne choroby układu oddechowego, które powodują zmniejszenie powierzchni oddechowej płuc i tym samym problemy z oddechem. Ćwiczenia oddechowe mogą stać się skutecznym elementem leczenia mającego na celu usunięcie zalegającej w oskrzelach wydzieliny.
Ćwiczenia oddechowe są również sposobem na pomoc osobom z chorobami nerwowo-mięśniowymi lub podejrzeniem wyniszczenia organizmu. Z ćwiczeń oddechowych skorzystają również osoby po urazach z ograniczoną ruchomością klatki piersiowej. Wskazaniem do ćwiczeń oddechowych będą również deformacje klatki piersiowej i kręgosłupa.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakie ćwiczenia na nerwicę? - odpowiada dr Krzysztof Dudziński
- Czy ćwiczenia oddechowe pomagają? - odpowiada lek. Agnieszka Jamroży
- Jakie ćwiczenia oddechowe stosować po dekortykacji płuc? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
Ćwiczenia oddechowe zalecane są również u osób przygotowujących się do operacji lub w okresie bezpośrednio po niej, gdy możliwe jest ryzyko powikłań związanych z płucami. Osoby sparaliżowane lub o mocno ograniczonej aktywności fizycznej również powinny wykonywać ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia oddechowe pomogą również poradzić sobie z napadami lęku lub z ogólnym wyciszeniem się po ciężkim i stresującym dniu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.