Trwa ładowanie...

Oparzenia 2 stopnia – przyczyny i objawy, leczenie, zapobieganie

Oparzenia 2 stopnia stanowią poważną grupę uszkodzeń skóry i tkanek zlokalizowanych głębiej, których przyczyną może być na przykład kontakt z wrzącą wodą czy olejem. Mogą one obejmować warstwę powierzchniową skóry ale występują także oparzenia głębokie. Czas leczenia takich oparzeń to około 3 tygodnie. W miejscach dotkniętych oparzeniem 2 stopnia mogą pojawiać się blizny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Oparzenia 2 stopnia – przyczyny i objawy

Oparzenia 2 stopnia mogą pojawiać się na skutek kontaktu skóry z gorącymi płynami, przedmiotami, ogniem, źródłami ciepła (na przykład piecyki do ogrzewania pomieszczeń), prąd elektryczny oraz środki chemiczne. Najczęstsze są oparzenia 2 stopnia na skutek wylania gorącej cieczy na przykład herbaty.

Klasyfikacja oparzeń 2 stopnia jest następująca:

  • oparzenia powierzchniowe (kategoria II A) – obejmują naskórek i część skóry właściwej. W ich przebiegu charakterystyczne są zaczerwienienie i obrzęk. Występują także silne dolegliwości bólowe Ponadto pojawiają się pęcherze w których wnętrzu znajduje się płyn surowiczy o żółtym kolorze. Pęcherze tworzą się z martwego naskórka pod którego warstwą jest obecny płyn. Te zmiany mają charakter zapalny i martwiczy. Oparzenia tej kategorii pozostawiają po sobie najczęściej niewielkie przebarwienia a sam proces gojenia trwa około 2 tygodni.
  • oparzenia głębokie (kategoria II B) – obejmują naskórek oraz całą grubość skóry właściwej. Pojawia się tak zwana  martwica powierzchowna  z czerwonymi plamkami w obrębie skóry, która ma barwę białą. Dolegliwości bólowe w tym wypadku są mniejsze gdyż uszkodzone są zwykle zakończenia nerwowe. Gojenie tego typu oparzenia wynosi około 3 tygodni i może skutkować pojawieniem się blizn.
Oparzenia 2 stopnia mogą pozostawiać po sobie blizny
Oparzenia 2 stopnia mogą pozostawiać po sobie blizny

2. Oparzenia 2 stopnia – przyczyny bólu

Oparzenia 2 stopnia powodują wystąpienie silnego stanu  zapalnego skóry. W jego trakcie wydzielane są substancje nazywane mediatorami zapalenia. Należą do nich prostaglandyny, które powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych  stąd też ilość krwi docierającej do miejsca oparzenia się zwiększa. Ponadto podrażniają one zakończenia nerwowe, które wysyłają sygnały do mózgu z informacją o bólu. Przez to dolegliwości się pogłębiają a pacjent staje się rozdrażniony i nadwrażliwy na różne bodźce.

Jak uniknąć poparzenia słonecznego?
Jak uniknąć poparzenia słonecznego? [11 zdjęć]

Twoja skóra posiada własne mechanizmy ochronne, które zabezpieczają ją przed promieniami UVB i UVA. Należy...

zobacz galerię

3. Oparzenia 2 stopnia – leczenie

Leczenie oparzeń 2 stopnia powinno być poprzedzone prawidłowo udzieloną pierwszą pomocą osobie poszkodowanej. Oparzenia których powierzchnia jest mniejsza niż 10% ciała mogą być zaopatrzone w domu. Należy wówczas zdjąć ubranie nie uszkadzając skóry, jeśli przykrywa ono miejsce oparzenia i schładzać wodą w temperaturze 10-20°C. Ochładzanie wodą należy przeprowadzać przez kilkanaście minut. Dzięki temu zabiegowi ból i obrzęk ulegną zmniejszeniu. W przypadku gdy rana po oparzeniu 2 stopnia jest duża to należy przyłożyć jałowy tampon lub chustkę . Kolejnym etapem jest stosowanie miejscowo łagodzących aerozoli czy okładów. Jeżeli miejsce oparzenia ma niepokojący wygląd i jest bardzo dokuczliwe to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie działania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.