Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szlachta

Starzenie się organizmu

Avatar placeholder
03.01.2023 14:23
Starzenie się organizmu
Starzenie się organizmu

Starzenie się związane jest ze zmianami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Możesz jednak cieszyć się starością, jeśli zrozumiesz, co dzieje się z twoim ciałem i jeśli podejmiesz odpowiednie kroki w celu zachowania zdrowia.

spis treści

Gdy się starzejesz, starzeją się również twoja skóra, twoje kości, twoje serce oraz wszystkie twoje organy i układy. Naucz się zachować zdrowie we wszystkich tych aspektach.

1. Starzenie się kości

W procesie starzenia twoje kości stają się cieńsze i bardziej kruche, szczególnie u kobiet. Może to prowadzić do osteoporozy. Ze względu na cieńsze kości i ubytki tkanki kostnej, mogą ci grozić upadki, których skutkiem są złamania. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, w jaki sposób możesz zapobiegać osteoporozie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Profilaktyką złamań z powodu osteoporozy jest spożywanie dużej ilości wapnia i składników mineralnych przez całe życie. U kobiet dodatkowym czynnikiem sprzyjającym złamaniom jest spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenu. W celu uzupełnienia poziomu estrogenów można przyjmować doustne preparaty naturalne zawierające fitoestrogeny lub hormonalną terapię zastępczą.

Mniej snu normalną częścią procesu starzenia?
Mniej snu normalną częścią procesu starzenia?

Według naukowców zjawisko krótkiego snu nie powinno być powodem do niepokoju, bo jest ono częścią normalnego

zobacz galerię

2. Starzenie się serca

Z wiekiem twoje serce nieco się powiększa, częstość akcji serca spada, a ściany serca stają się grubsze. Dlatego też niezmiernie ważne są odpowiednia dieta oraz umiarkowany i regularny wysiłek fizyczny, dzięki którym utrzymasz swe serce w zdrowiu. Ważne jest także ograniczenie spożycia soli, ponieważ w związku ze spadkiem podatności ścian naczyń krwionośnych wzrasta ciśnienie tętnicze.

3. Starzenie się mózgu

Starzenie się ma duży wpływ na twoje odruchy oraz zmysły. Chociaż nie każdą starszą osobę dotknie demencja starcza, jednak naturalne jest, że z czasem pogarsza się pamięć. Komórki mózgowe i nerwowe są nieodwracalnie niszczone w procesie starzenia. Aby hamować ten proces, jedz dużo ryb bogatych w kwasy omega-3.

Aby zachować zdrowie na starość, każdy powinien zastąpić czerwone mięso rybami. Ponadto ćwiczenie czyni mistrza, dlatego należy rozwiązywać krzyżówki, czytać książki oraz brać udział w zajęciach aktywizujących.

Geragogika – historia, cele i zadania
Geragogika – historia, cele i zadania

Geragogika to nauka, która zgłębia pedagogiczne aspekty związane ze starością oraz starzeniem się jako

przeczytaj artykuł

4. Układ trawienny na starość

Z wiekiem twój układ trawienny wolniej funkcjonuje. Spowalnia się perystaltyka jelit oraz ilość produkowanych soków trawiennych. Zmiana ta może prowadzić do takich problemów układu trawiennego, jak zaparcia, ból brzucha, nudności. Zdrowa i urozmaicona dieta jest najlepszym lekarstwem na wszystkie te dolegliwości. Niedobory żywieniowe prowadzą do osłabienia odporności, spadku koncentracji oraz dość często do niedokrwistości.

5. Zmysły a starzenie się organizmu

W miarę starzenia się zauważasz, że twój wzrok i słuch pogarszają się. Możesz również tracić zmysł smaku – różne doznania smakowe nie są już tak wyraziste, jak kiedyś. Słabszy jest także zmysł zapachu i dotyku. Twojemu organizmowi zajmuje więcej czasu reagowanie na wszystkie bodźce.

6. Zdrowe zęby na starość

Szkliwo chroniące twoje zęby ściera się z wiekiem, przez co jesteśmy bardziej podatni na próchnicę. Często towarzyszą jej choroby dziąseł. Dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej możemy się ustrzec tych problemów.

7. Starzenie się skóry

Na starość twoja skóra traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Im bardziej za młodu dbasz o skórę, chronisz ją przed szkodliwym wpływem słońca i dymu tytoniowego, tym lepiej będzie ona wyglądała na starość. Dlatego też zacznij dbać o skórę już teraz.
Starość nie musi nieodłącznie wiązać się z chorobami, smutkiem i samotnością. Nawet w podeszłym wieku możesz w pełni cieszyć się życiem, jeśli tylko zadbasz o swoje zdrowie. Pamiętaj także, że radość niesie zdrowie i staraj się być szczęśliwym każdego dnia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze