Starzenie się organizmu

Starzenie się związane jest ze zmianami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Możesz jednak cieszyć się starością, jeśli zrozumiesz, co dzieje się z twoim ciałem i jeśli podejmiesz odpowiednie kroki w celu zachowania zdrowia.

Mniej snu normalną częścią procesu starzenia?

Według naukowców zjawisko krótkiego snu nie powinno być powodem do niepokoju, bo jest ono częścią normalnego procesu starzenia się. W swojej pracy wykazali...

Gdy się starzejesz, starzeją się również twoja skóra, twoje kości, twoje serce oraz wszystkie twoje organy i układy. Naucz się zachować zdrowie we wszystkich tych aspektach.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Starzenie się kości

W procesie starzenia twoje kości stają się cieńsze i bardziej kruche, szczególnie u kobiet. Może to prowadzić do osteoporozy. Ze względu na cieńsze kości i ubytki tkanki kostnej, mogą ci grozić upadki, których skutkiem są złamania. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, w jaki sposób możesz zapobiegać osteoporozie. Profilaktyką złamań z powodu osteoporozy jest spożywanie dużej ilości wapnia i składników mineralnych przez całe życie. U kobiet dodatkowym czynnikiem sprzyjającym złamaniom jest spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenu. W celu uzupełnienia poziomu estrogenów można przyjmować doustne preparaty naturalne zawierające fitoestrogeny lub hormonalną terapię zastępczą.

Starzenie się serca

Z wiekiem twoje serce nieco się powiększa, częstość akcji serca spada, a ściany serca stają się grubsze. Dlatego też niezmiernie ważne są odpowiednia dieta oraz umiarkowany i regularny wysiłek fizyczny, dzięki którym utrzymasz swe serce w zdrowiu. Ważne jest także ograniczenie spożycia soli, ponieważ w związku ze spadkiem podatności ścian naczyń krwionośnych wzrasta ciśnienie tętnicze.

Starzenie się mózgu

Starzenie się ma duży wpływ na twoje odruchy oraz zmysły. Chociaż nie każdą starszą osobę dotknie demencja starcza, jednak naturalne jest, że z czasem pogarsza się pamięć. Komórki mózgowe i nerwowe są nieodwracalnie niszczone w procesie starzenia. Aby hamować ten proces, jedz dużo ryb bogatych w kwasy omega-3. Aby zachować zdrowie na starość, każdy powinien zastąpić czerwone mięso rybami. Ponadto ćwiczenie czyni mistrza, dlatego należy rozwiązywać krzyżówki, czytać książki oraz brać udział w zajęciach aktywizujących.

Układ trawienny na starość

Z wiekiem twój układ trawienny wolniej funkcjonuje. Spowalnia się perystaltyka jelit oraz ilość produkowanych soków trawiennych. Zmiana ta może prowadzić do takich problemów układu trawiennego, jak zaparcia, ból brzucha, nudności. Zdrowa i urozmaicona dieta jest najlepszym lekarstwem na wszystkie te dolegliwości. Niedobory żywieniowe prowadzą do osłabienia odporności, spadku koncentracji oraz dość często do niedokrwistości.

Zmysły a starzenie się organizmu

W miarę starzenia się zauważasz, że twój wzrok i słuch pogarszają się. Możesz również tracić zmysł smaku – różne doznania smakowe nie są już tak wyraziste, jak kiedyś. Słabszy jest także zmysł zapachu i dotyku. Twojemu organizmowi zajmuje więcej czasu reagowanie na wszystkie bodźce.

Zdrowe zęby na starość

Szkliwo chroniące twoje zęby ściera się z wiekiem, przez co jesteśmy bardziej podatni na próchnicę. Często towarzyszą jej choroby dziąseł. Dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej możemy się ustrzec tych problemów.

Starzenie się skóry

Na starość twoja skóra traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Im bardziej za młodu dbasz o skórę, chronisz ją przed szkodliwym wpływem słońca i dymu tytoniowego, tym lepiej będzie ona wyglądała na starość. Dlatego też zacznij dbać o skórę już teraz.
Starość nie musi nieodłącznie wiązać się z chorobami, smutkiem i samotnością. Nawet w podeszłym wieku możesz w pełni cieszyć się życiem, jeśli tylko zadbasz o swoje zdrowie. Pamiętaj także, że radość niesie zdrowie i staraj się być szczęśliwym każdego dnia.

Monika Miedzwiecka, ponad rok temu

Bibliografia

  • Galus K. Geriatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 978-83-60290-92-7
  • Krzyżowski J. Psychogeriatria, Medyk, Warszawa 2004, ISBN 83-87340-89-8
  • Grodzicki T., Kocemba J., Skalska A. Geriatria z elementami gerontologii ogólnej, Geriatria z elementami gerontologii ogólnej, ISBN 83-60072-68-X

Choroby wieku podeszłego

Komentarze (1)
~alice
~alice 4 miesiące temu

Ja dopiero się przymierzam, ale brzmi to bardzo zachęcająco :) Myślę, że może być nawet skuteczniejsze niż tradycyjne suplementy. Sama się zdecyduję może bliżej jesieni, wtedy na pewno przyda się estra dawka witamin.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby wieku podeszłego
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby wieku podeszłego
Choroby wieku podeszłego

Jak dobrze opiekować się seniorem?

. Jak opiekować się osobą w starszym wieku? Poczucie odpowiedzialności za stan bliskiej nam osoby, która w związku z wiekiem potrzebuje pomocy w codziennych (...) go do tego. Zachowanie sprawności fizycznej jest bardzo...

Choroby wieku podeszłego

Rola opiekuna w codziennym życiu chorego

podopiecznego w chorobie Kwestia odżywiania chorego jest sprawą bardzo istotną. Dieta powinna być ściśle dostosowana do jednostki chorobowej pacjenta. Menu

Choroby wieku podeszłego

Nie taka straszna starość

Nie taka straszna starość

, które mogą pomóc zmienić negatywne nastawienie do procesu starzenia się. Jak się okazuje, z wiekiem możemy dużo zyskać. W starym ciele młody duch (...) swojego życia w bardziej pozytywny sposób. Kiedy pojawiają się sytuacje stresowe,...

Choroby wieku podeszłego

Zdrowie po 50

. Nawet jeśli w wieku 40 lat 5 godzin snu wydawało się wystarczające, teraz to o wiele za mało. Wykonaj badania profilaktyczne w kierunku raka jelita (...) 2 litry dziennie. Nie przesadzaj z alkoholem. Limit alkoholu dla kobiet,...