Trwa ładowanie...

Poród - ogólne objawy porodu, rodzaje porodu

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
08.05.2023 13:18
Poród (łac. puerperium, partus) jest szeregiem procesów, następujących po sobie w określonej kolejności, które prowadzą do wydalenia z macicy ludzkiego płodu.
Poród (łac. puerperium, partus) jest szeregiem procesów, następujących po sobie w określonej kolejności, które prowadzą do wydalenia z macicy ludzkiego płodu. (Shutterstock)

Poród (łac. puerperium, partus) jest szeregiem procesów, następujących po sobie w określonej kolejności, które prowadzą do wydalenia z macicy ludzkiego płodu. Początek porodu zazwyczaj zwiastują bolesne skurcze macicy. Jakie są zwiastuny zbliżającego się porodu? Jak wygląda poród naturalny, a jak cesarskie cięcie?

spis treści

1. Czym jest poród?

Poród (łac. puerperium, partus) to szereg procesów, kolejno po sobie następujących, dzięki którym dziecko przechodzi z życia wewnątrzmacicznego, do życia samodzielnego. W trakcie porodu następuje wydalenie z wnętrza macicy wszystkich elementów jaja płodowego, tzn. płodu, płynu owodniowego, a także popłodu - łożyska i błon płodowych.

Za poród o czasie uznaje się ten, który wystąpi po 37 tygodniu i przed 42 tygodniem ciąży.

2. Zwiastuny zbliżającego się porodu

Zobacz film: "O czym warto pamiętać przed i po porodzie?"

Zwiastuny zbliżającego się porodu:

  • Obniżenie dna macicy (około 3-4 tygodni przed porodem),
  • Rozszerzenie się szyjki macicy i wydalenie czopa śluzowego,
  • Wstawianie się główki do wchodu miednicy u pierwiastek,
  • Uporczywy ból pleców,
  • Bolesne skurcze przepowiadające (występują zwykle w ciągu ostatnich dni przed porodem),
  • Parcie na pęcherz moczowy (występuje w ostatnich tygodniach ciąży, a także kilka dni przed samym porodem),
  • Przemieszczenie się długiej osi szyjki macicy do osi kanału rodnego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Ogólne objawy porodu

Większość ciężarnych, na krótko przed porodem, odczuwa ogólne objawy porodu. Możemy do nich zaliczyć:

4. Poród naturalny

Poród naturalny zazwyczaj odbywa się pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Odbywa się on pod pływem czynności skurczowej macicy i hormonów, które są produkowane przez organizm ciężarnej. Za poród naturalny uznaje się taki, który nie wymaga interwencji lekarskiej i i stosowania dodatkowych środków farmakologicznych (podania oksycotyny czy znieczulenia). W trakcie porodu naturalnego nie stosuje się cesarskiego cięcia, kleszczy, próżnociągu itp.

W trakcie pierwszego etapu porodu naturalnego dochodzi do rozwarcia się ujścia wewnętrznego i zewnętrznego szyjki macicy. U tzw. pierwiastek, kobiet rodzących potomstwo po raz pierwszy, etap ten może trwać do osiemnastu godzin, natomiast u kobiet, które już w przeszłości rodziły, nie przekracza dwunastu godzin. Ciężarna może bez problemu brać kąpiel, spacerować, siadać, czy przyjmować dowolne pozycje. Istotną rolę w tym czasie odgrywa odpowiednie oddychanie. W ostatnich godzinach pierwszego etapu dochodzi również do przerwania ciągłości błon płodowych.

Całkowite rozwarcie ujścia zewnętrznego szyjki macicy oznacza rozpoczęcie drugiego etapu porodu naturalnego. U ciężarnej występują silne, powtarzające się co dwie minuty skurcze. Skurcze porodowe zamieniają się w skurcze parte (oprócz nich dochodzi też do skurczy mięśni brzucha). Etap drugi porodu naturalnego trwa około pół godziny u kobiet, które wcześniej rodziły. U kobiet, które rodzą po raz pierwszy trwa do dwóch godzin.

Trzeci etap porodu naturalnego trwa najkrócej. W ciągu 15 minut od narodzin dziecka, ciężarna rodzi również łożysko.

Położne i lekarze zachęcają kobiety do rodzenia siłami natury, jednak do niczego nie zmuszają. To do przyszłej matki należy wybór i ostateczna decyzja. Często decyzja ta podyktowana jest przebiegiem całej akcji porodowej.

5. Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie (łac. sectio caesarea) jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na nacinaniu powłok skórnych, otrzewnej oraz mięśnia macicy, w celu wydobycia dziecka oraz łożyska. Zabieg wykonywany jest po znieczuleniu ciężarnej (lekarze najczęściej wykonują pacjentce znieczulenie zewnątrzoponowe).

Cesarskie cięcie przeprowadzane jest zwykle u ciężarnych, u których poród naturalny nie jest możliwy. Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia:

  • nieprawidłowe ułożenie główki dziecka,
  • nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej,
  • dystocja szyjkowa,
  • ciężki stan przedrzucawkowy,
  • choroby matki – serca, płuc, oczu, układu kostno-stawowego, neurologiczne i psychiatryczne – w niektórych przypadkach;
  • przedwczesny poród i poród siłami natury niebezpieczny dla płodu;
  • przodujące łożysko,
  • inne ryzyko zagrażające życiu dziecka
  • podejrzenie krwotoku wewnętrznego, które jest spowodowane pęknięciem macicy.

Cesarskie cięcie wcale nie oznacza tchórzostwa. Paniczny strach przed bólem może być wskazaniem do wykonania zabiegu. Kiedy zaś pojawiają się komplikacje okołoporodowe, cesarka jest czasem jedynym możliwym wyjściem, by chronić zdrowie kobiety i jej dziecka.

Poród przedwczesny w obecnych czasach też nie stanowi dużego problemu. Wcześniaki trafiają do inkubatorów, gdzie rozwijają się i nabierają sił. Poród dla kobiety to niezapomniane przeżycie.

6. Poród w wodzie

Niektóre panie myślą nad tym, w jaki sposób rodzić. Czy zdecydować się na poród naturalny, rodzinny, w wodzie? Dla wielu kobiet poród w wannie z ciepłą wodą to sama przyjemność. Dlaczego? Bo woda daje poczucie rozluźnienia, a akcja porodowa przebiega zazwyczaj szybciej.

Działanie wody można porównać do środków przeciwbólowych. Tkanki krocza stają się podatne na rozciąganie, rzadziej konieczne jest wykonanie nacięcia krocza. Woda znakomicie relaksuje rodzącą kobietę, eliminując stres.

7. Podsumowanie

Przed porodem warto zatem zastanowić się nad wyborem odpowiedniego szpitala. Pomocna okaże się oczywiście szkoła rodzenia, której zajęcia przygotują kobietę na to, co ją czeka podczas porodu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pierwsze dni po porodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze