Kamienie nerkowe - objawy, powstawanie, leczenie
Kamienie nerkowe występują u 5-7 proc. populacji, średnio dwa razy częściej u mężczyzn (10-12 proc.) niż u kobiet (ok. 5 proc.). Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się złogów w nerkach bądź pęcherzu moczowym. Na szczęście jest coraz więcej sposobów, dzięki którym możemy skutecznie się ich pozbyć.
1. Kamienie nerkowe - objawy
Kamienie nerkowe powstają pod wpływem skrystalizowania się minerałów oraz ich soli. Mogą kumulować się w nerkach, ale także wędrować z nerek do moczowodów i pęcherza. W momencie pojawienia się kamieni odczuwamy dotkliwe dolegliwości. Często występuje tak zwana kolka nerkowa – chory odczuwa nagły, dość silny ból, który promieniuje w kierunku pachwiny. Może być on stały lub nawracający (kolkowy).
Jeżeli kamień uszkodzi błonę śluzową dróg moczowych, w moczu może pojawić się krew. Ponadto przy tak silnym bólu mogą wystąpić nudności, czasem wymioty, a ciśnienie krwi spada. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się omdlenia. Występowanie kamieni nerkowych sprzyja zakażeniom dróg moczowych. Zdarza się również, że mimo występowania kamieni nerkowych, nie odczuwamy żadnych dolegliwości – przez długi czas chory nawet nie wie, że w jego drogach moczowych rozwija się kamień.
Dowiedz się więcej
2. Kamienie nerkowe - powstawanie
Kamienie nerkowe to zazwyczaj połączenie kilku związków. Najczęściej tworzą się ze związków wapnia – wówczas mowa o kamieniach wapniowych – lub ze związków nazywanych szczawianami (są to kamienie szczawianowe). Szczawiany to związki chemiczne pochodzenia roślinnego, które występują między innymi w szczawiu, rabarbarze, czerwonych burakach, szpinaku, ale także w kakao i herbacie. Kamienie zbudowane ze szczawianów i związków wapnia to tak zwane wewelity. Występują one u około 60 proc. osób dotkniętych kamicą nerkową.
Kamienie mogą powstawać także ze związków fosforanowych (kamienie fosforanowe) lub ze związków kwasu moczowego (kamienie moczanowe). Kamienie ze związków fosforanowych, wapnia oraz szczawianów występują u około 11 proc. osób z kamicą nerkową.
W 10 proc. przypadków kamienie pojawiają się ze związków kwasu moczowego, który powstaje na skutek metabolizmu związków zawartych w mięsie zwierząt. Czasami zdarza się również, że kamienie powstają z cystyny (kamienie cystynowe). Z tego aminokwasu zbudowane są białka w naszym organizmie, a najwięcej zawierają je te, które budują skórę i włosy. U 9 proc. osób cierpiących na kamicę powstają tak zwane kamienie struwitowe, które złożone są z fosforanu magnezowo-amonowego, a ich pojawienie się związane jest z częstymi zakażeniami dróg moczowych.
3. Kamienie nerkowe - leczenie
Kamienie możemy rozbić, rozpuścić lub „urodzić”. Terapia lecznicza zależy od wielkości kamienia. Osobom pragnącym na co dzień wspomagać prawidłową pracę nerek oraz dróg moczowych i tym, które cenią tradycyjne składniki roślinne, poleca się preparaty ziołowe w postaci kapsułek lub pasty rozpuszczalnej w wodzie.
Są to preparaty składające się z unikalnej kompozycji ziół, np.: ziela skrzypu, kwiatu czarnego bzu, korzenia pietruszki, liścia czarnej porzeczki czy korzenia lubczyku. Preparaty ziołowe szczególnie polecane są osobom, które profilaktycznie chcą chronić swoje nerki oraz drogi moczowe przed powstawaniem kamieni, a także tym, którzy już się z nimi zmagają.
Działanie ich polega na eliminacji wody z organizmu. Dzięki temu wraz z moczem usuwane są zbędne produkty przemiany materii, które są przyczyną powstawania kamieni nerkowych. Ważnym elementem wspomagającym leczenie kamicy nerkowej jest również dieta.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.