Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie

Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanych niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. Niedoczynność tarczycy występuje prawie 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że niedoczynność tarczycy dotyczy aż 1-6% osób do 60 roku życia, a częstość występowania wzrasta z wiekiem.

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jegofunkcje

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego, umiejscowionym w przednio-dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią. Jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów takich jak trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4), które wpływają na metabolizm organizmu oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową (kalcytonina).

Polecane wideo:

Regulacja wytwarzania hormonów tarczycy jest uzależniona od przysadki mózgowej oraz podwzgórza, które znajdują się w mózgu. Podwzgórze wytwarza hormon zwany tyreoliberyną, który pobudza przysadkę mózgową do wydzielania innego hormonu – tyreotropiny (TSH). TSH z kolei działa bezpośrednio na komórki tarczycy, wzmagając produkcję docelowych hormonów, jak T3 i T4.

Hormony tarczycy wpływają na wiele istotnych procesów w organizmie człowieka. Co ważne, oprócz wspomnianego działania na metabolizm, „regulują swój poziom w organizmie”, hamując wydzielanie zarówno hormonu TSH, jak i tyreoliberyny. Tak swoisty mechanizm wewnętrznej regulacji poziomu hormonów nazywamy sprzężeniem zwrotnym. Jest to o tyle ważne, gdyż ten precyzyjny mechanizm zapewnia nam odpowiednią czynność tarczycy, gwarantującą optymalną ilość jej hormonów.

ROZWIĄŻ TEST

Wiele osób zmaga się z chorobami tarczycy. Czy Ty też powinieneś się obawiać? Rozwiąż test i dowiedz się, czy masz niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy - przyczyny

Istnieje wiele schorzeń, które mogą doprowadzić do niedoczynności tarczycy. Jeżeli choroba spowodowana jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, wtedy niedoczynność tarczycy określana jest jako pierwotna. Czasami zdarza się, że niedobór hormonów tarczycy wynika ze zmniejszonej stymulacji ze strony przysadki mózgowej, czyli zmniejszenia produkcji hormonu TSH. Taką niedoczynność nazywamy wtórną. Rzadko, niedoczynność tarczycy wynika z niedoboru hormonu produkowanego przez podwzgórze. Jest to tzw. trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy.

Do głównych przyczyn pierwotnej niedoczynności tarczycy należą:

 • przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) – to jedna z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Niebolesne zapalenie tarczycy jest związane z obecnością przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (jeden z enzymów występujący w tarczycy) oraz tyreoglobulinie (białko występujące w tarczycy) oraz nacieków limfocytarnych dotykających ten narząd. W wyniku wymienionych zmian dochodzi do powolnego rozwoju niedoczynności. Nie ma skutecznego leczenia przyczynowego. Osoby z tą chorobą do końca życia zmuszone są przyjmować suplementację tyroksyny i w ten sposób zastępować czynność tarczycy.
 • inne choroby zapalne tarczycy (podostre zapalenie tarczycy, poporodowe zapalenie tarczycy, niebolesne zapalenie tarczycy).
 • niedobór jodu w środowisku.
 • całkowite lub częściowe wycięcie tarczycy.
 • wrodzona niedoczynność tarczycy – u dzieci, których matki chorowały z powodu niedoczynności tarczycy i nie były z tego powodu leczone lub były leczone niedostatecznie.
 • leczenie radiojodem z powodu nadczynności tarczycy.
 • napromienianie okolicy szyi z powodu nowotworów (np. piersi, chłoniaka). Należy podkreślić, że niedoczynność tarczycy może rozwinąć się nawet po kilku latach od leczenia.
 • stosowanie niektórych leków (np. amiodaronu, leku antyarytmicznego, który stosuje się u pacjentów z migotaniem przedsionków lub komorowymi zaburzeniami rytmu serca).

Do innych, rzadszych przyczyn niedoczynności tarczycy należą: defekty wytwarzania hormonów tarczycy, ekspozycja na substancje powodujące powstanie wola (czyli powiększenia tarczycy) – np. maniok, nadchlorany, azotany.

Wtórna niedoczynność tarczycy powstaje wtedy, gdy przyczyna leży w przysadce mózgowej i niewystarczające jest wydzielanie TSH. Mówimy wówczas o niedoczynności przysadki, która może być konsekwencją nowotworu, uszkodzenia urazowego bądź naczyniopochodnego. O trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy przyczyna leży w podwzgórzu, które nie produkuje wystarczającej ilości tyreoliberyny (TRH), w wyniku czego nie jest produkowana wystarczająca ilość TSH i w konsekwencji również hormonów tarczycy. Ten rodzaj niedoczynności tarczycy jest stosunkowo rzadki, a jego przyczynami mogą być nowotwór okolicy podwzgórza bądź sarkoidoza. We wtórnej i trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy objawy są zazwyczaj słabiej zaznaczone niż w niedoczynności pierwotnej. Za to mogą pojawić się dodatkowo objawy niedoczynności innych gruczołów i narządów, gdyż przysadka i podwzgórze regulują czynność nie tylko tarczycy.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

Wrodzona niedoczynność tarczycy

Pod pojęciem wrodzonej niedoczynności tarczycy kryje się stan niedostatecznego wytwarzania hormonów tarczycy już w życiu płodowym. Stan taki występuje u jednego na 3500-4000 noworodków. Zaburzenie to w postaci płodowej i noworodkowej jest o tyle groźne, że bardzo ważne jest wczesne postawienie rozpoznania (co nie odgrywa aż tak ważnej roli u osób dorosłych), gdyż brak leczenia może skutkować nieodwracalnymi zmianami - hormony tarczycy determinują prawidłowy rozwój fizyczny, neuropsychologiczny oraz poniemowlęcy proces wzrostu. Rozpoznanie powinno być postawione w pierwszych dniach życia. Obecnie raczej nie stanowi to problemu, gdyż przeprowadza się masowe badania przesiewowe u noworodków polegające na oznaczeniu TSH w kropli krwi pobranej w 3-5 dniu po urodzeniu.

Przyczyny wrodzonej niedoczynności tarczycy:

 • agenezja lub dysgenezja tarczycy - inaczej mówiąc, jest to brak tarczycy lub jej nieprawidłowe wykształcenie wynikające z zaburzeń powstających w okresie organogenezy (okresie wykształcania się zawiązków narządów wewnętrznych i gruczołów dokrewnych).
 • wtórna niedoczynność tarczycy – podobnie jak w „niedoczynności tarczycy dorosłych”, polega na nieprawidłowościach dotyczących przysadki czy podwzgórza i wydzielania tyreoliberyny i tyreotropiny.
 • przejściowa wrodzona niedoczynność tarczycy - wynika z niedoboru jodu w pożywieniu matki, podawania w ciąży leków przeciwtarczycowych bądź obecności w organizmie matki przeciwciał przeciwtarczycowych (np. w przypadku przewlekłego limfocytarnego zapalenia tarczycy), które przedostają się do łożyska i „wpływają” na stan tarczycy płodu.

Niedoczynność tarczycy - objawy

W niedoczynności tarczycy dochodzi do spowolnienia wszystkich procesów w organizmie, co jest powodowane przez obniżenie podstawowej (spoczynkowej) przemiany materii. Objawy kliniczne mogą być mniej lub bardziej nasilone. Zazwyczaj ma to związek z zaawansowaniem niedoczynności tarczycy.

 • Najczęściej spadek tempa metabolizmu powoduje postępujące osłabienie, zwiększenie masy ciała, senność oraz zmniejszenie tolerancji wysiłku. Dochodzi także do zmian w wyglądzie skóry oraz włosów. Włosy stają się bardziej łamliwe, wysuszone oraz mają tendencję do wypadania. Ze względu na zmniejszony przepływ krwi i zahamowanie czynności gruczołów łojowych oraz potowych skóra staje się sucha, szorstka, blada, pojawia się nadmierne rogowacenie skóry – tzw. objaw brudnych kolan lub łokci.
 • Dochodzi także do zmniejszenia perystaltyki przewodu pokarmowego, co może skutkować przewlekłymi zaparciami. W skrajnych przypadkach, kiedy obserwujemy bardzo głęboki niedobór hormonów tarczycy, może dojść nawet do niedrożności przewodu pokarmowego.
 • Chory może skarżyć się także na pogorszenie koncentracji, zaburzenia pamięci oraz nastroje depresyjne.
 • U niektórych chorych może pojawić się chrypka, zwolnienie akcji serca (bradykardia). Skutkiem niedoczynności tarczycy są także zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Miesiączki stają się bardziej obfite, a cykle mają tendencję do skracania się. Czasami pojawiają się problemy z zajściem w ciążę i donoszeniem ciąży. U mężczyzn schorzenie to skutkuje zaburzeniami libido oraz potencji.
 • Objawy mogą dotyczyć także układu nerwowego, mogą wystąpić mononeuropatie (np. zespół cieśni nadgarstka), parestezje, osłabienie odruchów, a czasami także osłabienie słuchu.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy

Stosunkowo często możemy mieć do czynienia z tak zwaną subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Nie stwierdza się wówczas typowych objawów (przy obniżonym stężeniu hormonów tarczycy), ale mogą występować stany obniżonego nastroju, depresja, a także zaburzenia gospodarki lipidowej – tj. zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. To z kolei zwiększa zagrożenie miażdżycąi chorobami układu krążenia.

Śpiączka hipometaboliczna

Pod nazwą tą kryje się stan będący konsekwencją skrajnej, ciężkiej niedoczynności tarczycy, będący bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Obecnie zdarza się stosunkowo rzadko, najczęściej jednak u osób starszych, zwłaszcza kobiet. Śpiączka hipometaboliczna objawia się utratą kontaktu z otoczeniem, wychłodzeniem ciała (do temperatury poniżej 30 stopni C), istotnym zwolnieniem akcji serca oraz zmniejszoną częstością oddechów, co skutkuje niedotlenieniem i wzrostem zawartości dwutlenku węgla we krwi. Często stanem poprzedzającym wystąpienie śpiączki jest otępienie oraz osłabienie.

Niedoczynność tarczycy - diagnostyka

Rozpoznanie niedoczynności tarczycy opiera się głównie na charakterystycznych objawach klinicznych oraz badaniach laboratoryjnych poziomów TSH oraz tyroksyny (T4) w surowicy krwi. Trójjodotyronina (T3) ma mniejsze znaczenie diagnostyczne. Jeżeli TSH jest podwyższone, wtedy przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba gruczołu, czyli niedoczynność pierwotna. Dla odmiany, w niedoczynności wtórnej i trzeciorzędowej, poziom hormonu TSH jest obniżony. Hormony T3 oraz T4 ulegają obniżeniu zarówno w niedoczynności pierwotnej i wtórnej, jak i trzeciorzędowej. W niedoczynności subklinicznej tarczycy zazwyczaj dochodzi do niewielkiego wzrostu hormonu TSH, podczas gdy docelowe hormony tarczycy mogą znajdować się jeszcze w granicach normy.

Inne badanie laboratoryjne pomocne w rozpoznaniu przyczyny niedoczynności tarczycy to ocena stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych (antyTPO) w surowicy krwi. Zwiększone stężenie tych przeciwciał obserwujemy w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. W morfologii krwi można czasami zaobserwować niedokrwistość, której przyczyną może być upośledzenie syntezy hemoglobiny (białka przenoszącego tlen w krwinkach czerwonych), niedobór żelaza (upośledzenie wchłaniania w jelitach, zwiększona utrata żelaza w wyniku obfitych miesiączek), niedobór kwasu foliowego (zaburzenia wchłaniania w jelitach) lub niedokrwistość z niedoboru witaminy B12.

U wielu pacjentów dochodzi do zaburzenia gospodarki lipidowej, zwiększenia stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL (złego cholesterolu) oraz trójglicerydów. Zwiększeniu ulegać może także stężenie enzymów wątrobowych (AST oraz fosfatazy alkalicznej), a także LDH (dehydrogenazy mleczanowej) oraz kinazy kreatynowej (CK). Czasami dochodzi do obniżenia poziomu sodu (hiponatremia) w surowicy krwi oraz niewielkiego wzrostu poziomu wapnia.

W diagnozowaniu przyczyn niedoczynności tarczycy pomocne są także badania dodatkowe:

 • USG tarczycy – obraz jest uzależniony od przyczyny niedoczynności tarczycy. W przypadku najczęstszej (choroby Hashimoto) tarczyca w USG ma charakterystyczny obraz (tzw. wygryzienia przez mole);
 • USG jamy brzusznej, w przypadku znacznie nasilonych objawów - w zaawansowanej chorobie może dojść do pojawienia się płynu w jamie otrzewnowej;
 • RTG klatki piersiowej – analogicznie do wyżej wymienionego może pojawić się płyn w jamie opłucnej;
 • EKG – może wykazać bradykardię zatokową (zbyt wolną czynność serca) oraz niski woltaż załamków.
Hormony tarczycy

Rysunek przedstawia trójjodotyroninę, która jest najbardziej aktywnym hormonem tarczycy.

Niedoczynność tarczycy - leczenie

Zasadą leczenia pierwotnej niedoczynności tarczycy jest zastępcze podawanie preparatów zawierających tyroksynę - czyli tak zwane leczenie substytucyjne (tyroksyna ulega przemianie w organizmie w drugi ze wspomnianych hormonów, czyli trójjodotyroninę). Leczenie to daje dobre i szybkie wyniki. Wymaga jednak długotrwałego, systematycznego zażywania podtrzymujących dawek leku. Wielkość dawki, zarówno leczniczej, jak i podtrzymującej, każdorazowo powinien ustalić lekarz endokrynolog, zazwyczaj na podstawie kontrolnych badań hormonalnych.

Leczenie niedoczynności tarczycy monitoruje się przede wszystkim na podstawie stężenia hormonu TSH. Poziom hormonów docelowych często ulega zmianom dobowym, a poziom TSH cechuje się większą stabilnością. Jeżeli w trakcie leczenia poziom TSH ulega zmniejszeniu, a następnie normalizacji jest to sygnał, że leczenie jest skuteczne. Poziom TSH zazwyczaj oznacza się nie wcześniej niż 4-6 tygodni od ostatniej zmiany dawkowania leków. Co istotne, we wtórnej i trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy, skuteczność leczenia można monitorować jedynie na podstawie badania poziomu tyroksyny (T4).

Właściwe rozpoznanie i podjęcie systematycznego leczenia pozwala zlikwidować nieomal zupełnie opisane objawy niedoczynności gruczołu tarczowego. W przypadku wspomnianej wcześniej śpiączki hipometabolicznej, leczenie musi być prowadzone w ramach oddziału intensywnej terapii. Zazwyczaj polega na stosowaniu hormonów tarczycy we wlewach dożylnych oraz uważnym monitorowaniu stanu chorego.

Leczenie wrodzonej niedoczynności tarczycy polega oczywiście także na podawaniu preparatów tyroksyny – czyli suplementacji hormonów tarczycy. Wyniki leczenia we wrodzonej niedoczynności tarczycy zależą od wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia, systematyczności oraz ilości prawidłowo funkcjonującej tkanki tarczycy. Dodatkowo dziecko powinno być poddawane jak najwcześniejszej rehabilitacji psychologicznej.

Kontrowersje wielu pacjentów zwraca rozpoznanie u nich wspomnianej wcześniej subklinicznej niedoczynności tarczycy. Decyzję o włączeniu leczenia opiera się przede wszystkim na poziomie TSH oraz samopoczuciu pacjenta. Leczenie preparatami tyroksyny stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy stężenie TSH wynosi powyżej 10 mIU/l. W przypadku wartości między 5 a 10 mIU/l decyzję o suplementacji podejmuje się indywidualnie.

Niedoczynność u kobiet w ciąży i karmiących

Należy wspomnieć o tym, że jeżeli kobieta zachodzi w ciążę, dawka hormonów tarczycy powinna zostać zwiększona przynajmniej o 30-50%, oczywiście wraz z uważnym monitorowaniem poziomu T4 oraz TSH we krwi. Po urodzeniu dziecka, zazwyczaj dawka leku zostaje zmniejszona.

Niedoczynność tarczycy - rokowanie

W przypadku niedoczynności tarczycy istotne znaczenie ma wczesne rozpoznanie i leczenie niedoczynności tarczycy. Jeżeli choroba pozostaje nieleczona, może dojść do groźnych powikłań (w skrajnych przypadkach opisywana wcześniej śpiączka metaboliczna). Większość chorób tarczycy powodujących niedoczynność tarczycy to schorzenia przewlekłe, wymagające leczenia do końca życia. Na szczęście preparaty hormonów tarczycy są dobrze tolerowane przez pacjentów.

Niedoczynność tarczycy - zapobieganie

Niestety można zapobiegać tylko niektórym postaciom niedoczynności tarczycy, przede wszystkim wynikającym z niedoborów jodu. Aktualnie przypadki niedoboru jodu zdarzają się rzadko z uwagi na wzbogacanie w jod soli kuchennej dostępnej powszechnie w sklepach. W przypadku zapobiegania niedoczynności wrodzonej istotne znaczenie mają wspomniane już wcześniej badania przesiewowe (oznaczanie TSH u wszystkich noworodków zaraz po urodzeniu).

Marta Bednarska, 2 miesiące temu

Bibliografia

 • Zgliczyński S. (red.), Choroby tarczycy, Urban & Partner, Wrocław 2001, ISBN 83-85842-38-1
 • Syrenicz A. Endokrynologia w codziennej praktyce lekarskiej, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2009, ISBN 978-83-61517-14-6
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Hormony

Komentarze (28)
~pasia5455@gmail.com
~pasia5455@gmail.com 8 miesięcy temu

Hej mam niedoczynnosc tarczycy i mam objawy takie jak senność depresja nerwowość i tyje wasze 58kg chciałabym schudnąć do 55kg przynajmniej. Biorę leki Eutchyrox 25 boje się żeby ta choroba się nie rozwinęła bardziej.

Odpowiedz
~Monia
~Monia 11 miesięcy temu

Niedoczynność mam od urodzenia i zanim trafiłam na odpowiednio dopasowane ćwiczenia próbowałam wszystkiego. Na szczęście udało się schudnąć i nadal utrzymuję wagę. Zapraszam na mojego bloga szczyptasoli.pl :)

Odpowiedz
~Justyna
~Justyna ponad rok temu

@~kara30: mój endo powiedział, że zdrowy człowiek w moim wieku (37 l) powinien mieć TSH 1. Ja mam pow.6 i zaczynam leczenie. Wcześniej rodzinny też mówił,że 2 to jest ok,ato były początki. Idź do endokrynologa,choćby prywatnie.

Odpowiedz
~Aga8717
~Aga8717 ponad rok temu

@~kara30: Witaj. Przeczytałam twoja wiadomość i mam kilka podpowiedzi. Mam podobny problem. Stwierdzona niedoczynność lecz u mnie w takim stopniu że już prawie całkowicie zanikła. Zaczynałam swoje wizyty u lekarza rodzinnego- porażka. Prosiłam się o skierowanie a szyja była bardzo widoczna- opuchnięta. Sama zauważyłam że coś jest nie tak. Z osoby energicznej stałam się mega spowolniona w sensie- wiecznie zmęczona, rozdrażniona, przytyłam, nic mi się nie chciało nigdy, zmienne stany nastroju itp. Dlaczego o tym pisze, mianowicie dopiero dobry lekarz mi pomógł. Poszłam prywatnie, żadne nfz. Dostałam namiary od obcych ludzi którzy mieli podobny problem. Tak trafiłam do pani doktor Baumann. Postawiła diagnoze i zaczęła mnie leczyć. Na dzień dzisiejszy czuje się 100 razy lepiej można powiedzieć że wracam do życia. Szukaj dobrego lekarz w twojej okolicy i idż jak najszybciej nie czekaj, naprawdę,ja zwlekałam i na końcu groziła mi śpiączka a to skutkuje śmiercią. Mam 28 lat. Według mnie lekarz rodzinny nie pomorze bo najzwyczajniej ma to gdzieś. Najważniejsze są leki, jak zaczniesz je brać to po ok. miesiącu poczujesz się znacznie lepiej. Widzę to po sobie samej. I jeszcze jedno szukaj sprawdzonego lekarza który ma dobre opinie. Gdybyś miała jakiekolwiek pytania pisz śmiało na email- agnieszka.tarczewska@gmail.com Pozdrawiam:)

Odpowiedz
~Kasia1
~Kasia1 ponad rok temu

Tak, potwierdzam, niedobór jodu ma bardzo duży wpływ na tarczycę i przy jego niedoborze należy suplementować - koniecznie!!! bajki typu "przecież stosujemy jodowaną sól, etc" można opowiadać ale ludziom naiwnym...polecam książkę lub wykłady pana Jerzego Zięby na temat suplementacji jodem, dużo czytałam o tym w literaturze medycznej amerykańskiej, a on potwierdza - suplementacja czystym nieorganicznym jodem jest podstawą i niech Wam nikt nie wmawiają że do końca życia będziecie brali "produkty" koncernów farmaceutycznych bo to ściema - przedstawiciele handlowi ww. rzeczywiście robią dobrze swoją robotę - niestety :(

Odpowiedz
~boolgot
~boolgot ponad rok temu

@~kara30: Czy to początki hashimoto, czy też może niedoczynność subkliniczna, KONIECZNIE spróbuj suplementacji JODEM(najlepiej kelp 225 mcg, jest czysty od metali ciężkich), i nie słuchaj że przy hashi nie wolno jodu. Jod jest niezbędny do życia całego organizmu i unikanie go to narażanie sie na inne poważne choroby. Czy JOD w hashi na prawde jest niepożądany? Na razie nie dowiodły tego żadne badania. Coraz wiecej przesłanek natomiast wskazuje, że niedobur jodu hashi i inne autoimmunologiczne choroby wywołuje.

Odpowiedz
~bulgot
~bulgot ponad rok temu

@~oliwka1234: Jezu, dziewczyn, jeśli ktoś kto zamiast syntetycznych hormonów przepisuje jod, czyli stara sie ustalić przyczyne choroby to dla ciebie to jest konował? Skrajna niedbałość i niekompetencja to właśnie bezmyślne przepisywanie hormonów bez ustalenia przyczyny ich niedoboru.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie
Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie

Hypotyreoza

Hypotyreoza

Sześciotygodniowe dziecko cierpiące na niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie

Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy może mieć niestety wiele przyczyn, dlatego objawy tej choroby mogą być także różne i będą związane z wieloma narządami (...) . Dlatego niedoczynność...

Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie

Leczenie niedoczynności tarczycy - naturalne metody, dieta

Leczenie niedoczynności tarczycy - naturalne metody, dieta

metody Niedoczynność tarczycy pojawia się pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Główną przyczyną choroby jest przewlekłe zapalenie tarczycy (...) . Leczenie...

Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie

Czy można obwiniać tarczycę o bóle głowy?

sugerują, że ludzie cierpiący na migreny i inne bóle głowy są w większym stopniu narażeni na niedoczynność tarczycy. Tarczyca jest to gruczoł u podstawy (...) , jak również spalania kalorii. Według naukowców z University...

Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Kamienie przy kamicy żółciowej

Kamienie przy kamicy żółciowej

Kamienie cholesterolowe pacjenta niekwalifikującego się do operacji ich usunięcia.

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczaki są z reguły niewielkich rozmiarów, ale mogą rosnąć nawet do 6 cm.

Rak języka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Rak języka - zdjęcia

Rak języka - zdjęcia

Nowotwór może zaatakować język, zwłaszcza u osób stosujących takie używki, jak wyroby tytoniowe czy alkohol.

Grzybice skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.