Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Psychoterapia - czym jest, dla kogo, rodzaje

Czy kiedykolwiek czułeś się zbyt bezradny, żeby radzić sobie ze swoimi problemami? Jeśli tak, to nie jesteś sam. W Polsce na zaburzenia psychiczne choruje 8 milionów dorosłych Polaków w wieku od 18 do 64 lat. Gdyby włączyć dzieci, młodzież i osoby starsze, liczba pacjentów mogłaby wzrosnąć o kolejne 4 miliony. Inni potrzebują pomocy w radzeniu sobie z poważną chorobą, utratą wagi lub zaprzestaniem palenia. Jeszcze inni z radzeniem sobie z kłopotami w związku, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby, stresem, nadużywaniem substancji psychoaktywnych lub innymi problemami. I te problemy często mogą stać się wyniszczające.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Psychoterapia - czym jest

Psychoterapeuta może pomóc przepracować takie problemy. Dzięki psychoterapii psychoterapeuci pomagają ludziom w każdym wieku żyć szczęśliwszymi, zdrowszymi i bardziej produktywnymi. W psychoterapii psychoterapeuci stosują naukowo potwierdzone procedury, aby pomóc ludziom rozwijać zdrowsze i bardziej skuteczne nawyki. Istnieją różne metody psychoterapii — w tym psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia interpersonalna i inne rodzaje terapii przez rozmowę — które pomagają klientom przejść przez ich problemy.

Psychoterapia jest to leczenie oparte na relacji pomiędzy jednostką a psychoterapeutą. Zakorzenione w dialogu wsparcie, zapewnia środowisko, które pozwala na otwartą rozmowę z kimś, kto jest obiektywny, neutralny i nieoceniający. Klient i psychoterapeuta  pracują razem, aby zidentyfikować i zmienić wzorce myślenia i zachowania, które nie pozwalają czuć się lepiej. Do czasu ukończenia terapii rozwiążą się nie tylko problemy, które się przynosi, ale też uczy się nowych umiejętności, dzięki którym można lepiej poradzić sobie z wyzwaniami jakie pojawią się w przyszłości.

2. Psychoterapia - dla kogo

Ze względu na stereotypy o psychoterapii wiele osób nie próbuje jej podjąć. Nawet jeśli znają realia a nie mity, denerwują się na myśl o tym.

Przezwyciężenie lęku jest tego warte. To dlatego, że psychoterapia może pomóc zawsze gdy jakość życia nie jest taka jaką chcemy żeby była. Niektórzy ludzie sięgają po psychoterapię ponieważ czują depresję, lęk lub złość przez długi czas.

Inni chcą pomocy przy chorobach przewlekłych, które zakłócają ich emocjonalne i fizyczne samopoczucie. Jeszcze inni mogą mieć krótkoterminowe problemy i potrzebują porady. Mogą przechodzić rozwód, ścierając się z pustym gniazdem, czuć się nadmiernie obciążonym przez nową pracę lub żałobą po śmierci członka rodziny.

Fakty i mity dotyczące psychoterapii
Fakty i mity dotyczące psychoterapii [10 zdjęć]

Terapia polega na rozmowie z psychologiem bądź psychoterapeutą, która umożliwia zrozumienie i odnalezienie...

zobacz galerię

Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę terapii:

  • uczucie przytłoczenia długotrwałym poczuciem bezradności i smutku;
  • problemy nie znikają pomimo wysiłków i pomocy rodziny i przyjaciół;
  • trudno jest skupić się na zadaniach w pracy lub na codziennych obowiązkach;
  • nadmierne zamartwianie się, oczekując najgorszego albo uczucie bycia ciągle na krawędzi;
  • szkodzenie sobie lub innym, piciem zbyt dużej ilości alkoholu, narkotykami lub byciem agresywnym.

3. Psychoterapia - rodzaje

Istnieje wiele różnych podejść do psychoterapii. Psychoterapeuci zazwyczaj wybierają jedno z nich. Każda forma prowadzi jak droga, która pomaga psychoterapeucie zrozumieć klientów i ich problemy i znaleźć rozwiązanie. Rodzaj pomocy jaką się otrzyma będzie zależała od różnych czynników: aktualnych badań psychologicznych znanych psychoterapeucie i takich które zadziałają najlepiej w danym przypadku.

Psychoterapia
Psychoterapia (pixabay.com)

Psychoterapeuci, którzy stosują terapię poznawczo behawioralną, mają na przykład, praktyczne podejście do leczenia. Psychoterapeuta może skłonić klienta do stawienia wyzwania konkretnym zadaniom stworzonym by pomóc rozwinąć efektywniejszy sposób radzenia sobie ze stresem. Takie podejście wiąże się często z zadaniami domowymi. Psychoterapeuta może zwrócić się do zebrania dodatkowych informacji, takich jak rejestrowanie swoich reakcji w danej sytuacji.

Może poprosić o ćwiczenie nowych umiejętności pomiędzy sesjami, np. prosząc kogoś z klaustrofobią do praktyki naciskania przycisków windy. Można dostać zadanie poczytania na konkretny temat. Natomiast podejście psychoanalityczne i humanistyczne zazwyczaj bardziej skupia się na rozmowie niż na robieniu.  Można spędzić sesję terapeutyczną omawiając swoje wcześniejsze doświadczenia  by pomóc sobie zrozumieć źródło powodujące aktualny problem.

Psycholog może łączyć elementy z kilku stylów psychoterapii. W rzeczywistości większość terapeutów nie wiąże się z jednym podejściem. Łączą  elementy różnych podejść i dostosowują ich stosowanie w zależności od potrzeb każdego klienta. Najważniejsze, aby wiedzieć, to czy psycholog ma doświadczenie w obszarze, w którym wymagana jest pomoc i czy psycholog czuje czy może pomóc.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy