Trwa ładowanie...

Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii

Czy kiedykolwiek czułeś się zbyt bezradny, żeby radzić sobie ze swoimi problemami? Jeśli tak, to nie jesteś sam. W Polsce na zaburzenia psychiczne choruje 8 milionów dorosłych Polaków w wieku od 18 do 64 lat. Gdyby włączyć dzieci, młodzież i osoby powyżej 64. roku życia, liczba pacjentów mogłaby wzrosnąć o kolejne 4 miliony. Niektórzy potrzebują pomocy w radzeniu sobie z poważną chorobą, utratą wagi lub zaprzestaniem palenia. Jeszcze inni z radzeniem sobie z kłopotami w związku, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby, stresem lub nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to leczenie oparte na relacji pomiędzy jednostką, a psychoterapeutą. Ta metoda pozwala na otwartą rozmowę z kimś, kto jest obiektywny, neutralny i nieoceniający.

Klient i psychoterapeuta pracują razem, aby zidentyfikować i zmienić wzorce myślenia, a także zachowania, które nie pozwalają czuć się lepiej. Do czasu ukończenia terapii rozwiążą nie tylko obecne problemy, ale też nauczą się nowych umiejętności, dzięki którym można lepiej poradzić sobie z wyzwaniami, jakie pojawią się w przyszłości.

2. Kto potrzebuje psychoterapii?

Ze względu na stereotypy o psychoterapii wiele osób nie próbuje jej podjąć. To błąd, ponieważ psychoterapia może pomóc i znacząco poprawić jakość życia. Najczęściej na psychoterapię decydują się ludzie, którzy cierpią na depresję, lęk lub złość przez długi czas.

Inni oczekują natomiast pomocy przy chorobach przewlekłych, które zakłócają ich emocjonalne i fizyczne samopoczucie. Jeszcze inni mogą mieć krótkoterminowe problemy i potrzebują porady.

Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę terapii:

 • uczucie przytłoczenia długotrwałym poczuciem bezradności i smutku,
 • problemy nie znikają pomimo wysiłków i pomocy rodziny oraz przyjaciół,
 • trudno jest skupić się na zadaniach w pracy lub na codziennych obowiązkach,
 • nadmierne zamartwianie się,
 • oczekiwanie najgorszego,
 • uczucie bycia ciągle na krawędzi,
 • szkodzenie sobie lub innym,
 • picie zbyt dużej ilości alkoholu,
 • zażywanie narkotyków,
 • agresja.
Fakty i mity dotyczące psychoterapii
Fakty i mity dotyczące psychoterapii [10 zdjęć]

Terapia polega na rozmowie z psychologiem bądź psychoterapeutą, która umożliwia zrozumienie i odnalezienie...

zobacz galerię

3. Rodzaje psychoterapii

3.1. Psychoterapia psychodynamiczna

Ten rodzaj terapii polega na wyeliminowaniu problemów emocjonalnych, które często znajdują się poza świadomością chorego. Jej celem jest poprawa samopoczucia oraz codziennego funkcjonowania.

Kluczowa jest dobra relacja między pacjentem, a terapeutą. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku depresji, nerwicy i zaburzeń lękowych.

3.2. Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Według psychoterapii poznawczo-behawioralnej wszystkie zaburzenia psychiczne są wyuczonymi schematami zachowania. Metoda skupia się na usunięciu lęków, pojawiającymi się na skutek realnych lub wymyślonych sytuacji.

Zazwyczaj jest stosowana krótkowale u osób z zaburzeniami nastroju, depresją, fobią społeczną lub chorobą afektywną dwubiegunową.

3.3. Psychoterapia Gestalt

Psychoterapia Gestalt zakłada, że aby odczuć całkowite spełnienie, należy uwolnić wszystkie emocje (gniew, smutek, radość). Pacjent uczy się samodzielności i brania odpowiedzialności jedynie za siebie.

Terapia może przybierać formę sesji indywidualnych lub grupowych. Sprawdza się u osób z zaburzenia odżywiania, depresją, zaburzeniami emocjonalnymi czy nerwicą natręctw.

3.4. Psychoterapia psychoanalityczna

Celem tej metody jest analiza procesów podświadomych i odkrycie rzeczy, których o sobie nie wiemy. Terapeuta musi stworzyć odpowiednie warunki, aby pacjent mógł swobodnie mówić i przypominać sobie różne wydarzenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza