Trwa ładowanie...

100 sprawdzonych sposobów na pozbycie się bólu bez leków

 Aleksandra Miłosz
30.04.2020 15:51
100 sprawdzonych sposobów na pozbycie się bólu bez leków
100 sprawdzonych sposobów na pozbycie się bólu bez leków (Grafika / Shutterstock)

Chroniczny ból dotyka każdego dnia miliony osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że w każdym kraju, także w Polsce, z roku na rok rośnie liczba zażywanych tabletek przeciwbólowych. I chociaż przyjmowanie medykamentów pod opieką lekarza jest bezpieczne, to w walce z bólem znacznie lepiej jest sięgać po naturalne metody. Przedstawiamy listę 100 sposobów, które pomagają zwalczyć różne rodzaje bólu. Wystarczy znaleźć ten, który nam dokucza i wybrać jedną ze skutecznych metod. Oto one.

1. Ból pleców

Ból pleców może pojawić się niemal w każdej chwili dnia. Wystarczy niewygodna pozycja, w której spaliśmy w trakcie nocy czy podniesienie zbyt ciężkiego pudełka. Każdego dnia nasz kręgosłup narażony jest na setki kilogramów przeciążeń, ponieważ to on dźwiga nasze ciało i utrzymuje je w pionowej pozycji. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z bólem pleców, aby w przyszłości uniknąć konsekwencji zaniedbania ich zdrowia.

2. Chłodzenie

W ciągu 48 godzin od pojawienia się bólu w plecach warto przyłożyć w to miejsce worek z mrożonym groszkiem lub skruszonym lodem. Schłodzenie zamyka naczynia włosowate i zmniejsza przepływ krwi do obszaru, w którym zaczął powstawać stan zapalny. Zimno zmniejsza także zdolność nerwów do przesyłania sygnałów bólowych.

3. Nagrzewanie

Po 48 godzinach od powstania bólu nie należy schładzać już obolałego miejsca, a raczej je ogrzewać. Bolące plecy warto rozgrzać poduszką elektryczną. Wytwarzane przez nią ciepło rozluźnia napięte mięśnie, poprawia krążenie i przyspiesza gojenie.

4. Masaż

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ból pleców to dobry pretekst, aby oddać się chwili relaksu i udać na masaż do specjalisty. Badania pokazały, że regularny masaż wykonywany przez 10 tygodni znacznie zmniejsza ból pleców i poprawia sprawność ruchową.

5. Miękki materac

Chociaż położenie się na twardym materacu przynosi chwilową ulgę w cierpieniu, to na dłuższą metę, przy przewlekłym bólu pleców lepiej spisze się ten bardziej miękki. Jeśli więc każdego dnia odczuwasz dokuczliwe dolegliwości, zwróć uwagę, na jakim materacu śpisz w nocy.

6. Rozluźnienie

Nawet jeśli to nie ból głowy sprawia, że nie możesz normalnie funkcjonować, tylko dolegliwości pleców, to wiedz, że i tak siedzą one w twojej głowie. Obwody mózgowe odpowiedzialne za strach i lęk mogą wywołać rzeczywisty ból. Zacznij więc głęboko oddychać i spróbuj się uspokoić, odganiając czarne myśli.

7. Akupunktura

Na podstawie wyników badań prowadzonych na 1100 osobach brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że wywodząca się z chińskiej medycyny akupunktura zmniejsza odczuwalny ból pleców równie skutecznie, co niektóre zabiegi rehabilitacyjne. Wynika to ze zmiany reakcji nerwów na wbijane w ciało igły – nie wysyłają do organizmu informacji o bólu, dzięki czemu hamują powstawanie stanu zapalnego.

8. Pozycja spania

Odpowiednia pozycja spania pozwala na pozbycie się bólu
Odpowiednia pozycja spania pozwala na pozbycie się bólu

Umieść poduszkę pod kolanami, gdy śpisz na bolących w ciągu dnia plecach lub między nimi, gdy śpisz na boku. Poduszka w odpowiednim miejscu pozwala utrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, a co za tym idzie, zmniejsza ucisk na kręgi, niwelując ból. W czasie nocy staraj się za to nie spać na brzuchu – to najgorsza pozycja dla twojego kręgosłupa.

9. Pozycja za kierownicą

Zadbaj o to, żeby za kierownicą siedzieć tak prosto, jak to tylko możliwe. Nie wychylaj się fotelem ani w przód, ani w tył, ponieważ każde wychylenie to obciążenie dla twoich pleców. Jeśli jednak nawet odpowiednie ustawienie fotela powoduje bóle pleców, za każdym razem, gdy wsiądziesz do samochodu, między lędźwie a fotel podkładaj małą poduszeczkę.

10. Torebka

Zrób eksperyment: na wagę postaw torebkę, którą nosisz każdego dnia. Gwarantuję, że złapiesz się za głowę, gdy zobaczysz, ile kilogramów dziennie dźwigasz na swoim ramieniu. Jeśli każdego dnia towarzyszy ci ból pleców, to już wiesz, co jest jego przyczyną. Żeby mu zaradzić, opróżnij swoją torbę i włóż do niej rzeczy, które rzeczywiście mogą ci się przydać w ciągu dnia.

11. Zmiana ramienia

To dotyczy nie tylko codziennej torebki, ale też materiałowych siatek na zakupy czy toreb podróżnych. Noszenie ciężkich rzeczy tylko na jednym ramieniu wymusza na kręgosłupie utrzymanie nienaturalnej pozycji, która może skutkować bólem pleców. Dlatego lepiej co pewien czas zmieniać ramiona, aby obciążenie kręgosłupa rozłożyło się równomiernie.

12. Uchwyt papieru

Może to zabrzmi śmiesznie, ale za twój ból pleców może być odpowiedzialne umiejscowienie wieszaka na papier toaletowy. Pomyśl tylko, ile razy dziennie korzystasz z toalety. Jeśli musisz się wykrzywić, aby dosięgnąć do papieru, twój kręgosłup może dawać ci już o tym znać.

13. Kanapa

Wszyscy wiemy, że miękka kanapa, w którą dosłownie się „wtapiamy”, to idealne miejsce na relaks. Jeśli jednak nasz kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia, będzie dawał nam o tym znać pojawieniem się bólu. Pamiętaj więc, że zarówno na kanapie, jak i na krześle w jadalni czy w pracy powinieneś przyjmować wyprostowaną pozycję i zadbać o odpowiednie podparcie pleców.

14. Podłoga

Stanie na twardej podłodze wyłożonej terakotą może potęgować ból dolnej części naszych pleców. Do łazienki wybierz matę antypoślizgową lub dywanik i nie doprowadzaj do długiego stania bosymi stopami na zupełnie twardej podłodze. Nawet najcieńszy dywanik będzie w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe.

15. Zmiana nogi

Gdy stoisz w miejscu, np. zmywając, i ciężar ciała przez cały czas opiera się tylko na jednej nodze, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że właśnie po tej stronie pleców pojawi się ból. Sposobem na to jest cykliczne zmienianie nogi i przenoszenie ciężaru ciała z jednej strony na drugą.

16. Ból stawów

Ból stawów nie jest wyłącznie domeną osób starszych – może pojawić się w każdym wieku. Uraz mechaniczny, częste treningi sportowe czy nadwaga to najczęstsze przyczyny bólu, który pojawia się w naszych stawach. Zaniedbanie ich zdrowia może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób zwyrodnieniowych, które mogą ograniczyć naszą zdolność poruszania się w przyszłości.

17. Piwo

Nie wyobrażasz sobie upalnego wieczoru bez szklanki chłodnego piwa? Jeśli w dodatku dokuczają ci bóle stawów – mamy dobre wieści! Amerykańscy naukowcy odkryli, że kobiety, które spożywały umiarkowane dawki alkoholu, miały o 22 proc. niższe ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów w porównaniu do tych, które stroniły od tego złotego płynu.

18. Sok wiśniowy

Wypijanie 250 ml soku wiśniowego dwa razy na dobę według specjalistów znacznie zmniejsza bolesność mięśni. Prawdopodobnie związane jest to z wysokimi poziomami antyocyjanów, czyli związków fitochemicznych, których duże stężenie znajdziemy właśnie w wiśniach.

19. Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest bardzo zdrowa
Dieta śródziemnomorska jest bardzo zdrowa

Jak stwierdzono, najlepszą dietą do walki z zapaleniem stawów jest dieta śródziemnomorska, bogata w przeciwzapalne składniki, które znajdziemy w oliwie z oliwek, oliwkach, rybach oraz świeżych owocach i warzywach.

20. Olejki eteryczne

Smarowanie bolącego miejsca olejkiem eterycznym skutecznie zmniejszy bolesność rozwijającego się stanu zapalnego. Warto przygotować go samemu w domu: do 2 szklanek oliwy z oliwek dodaj 2 łyżki posiekanego świeżego imbiru. Podgrzewaj na małym gazie przez kilka minut, a po ostygnięciu przecedź przez gazę. Dodaj 24 krople olejku eukaliptusowego, wymieszaj i zamknij substancję w słoiku. Smaruj nią obolałe miejsce jak najczęściej.

21. Ostra papryka

Papryka, która doprowadza cię do łez podczas jedzenia, może także pomóc w złagodzeniu bólu stawów. Zawarta w papryczce kapsaicyna niweluje ból poprzez stymulację zakończeń nerwowych. Kapsaicyna jest obecna także w większości kremów i maści przeciwbólowych, jednak lepsze efekty uzyskasz, gdy dodasz chili do swojej codziennej diety.

22. Soja

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie podawali pacjentom cierpiącym na zapalenie kości i stawów 40 g białka sojowego dziennie przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie okazało się, że ból chorych znacznie się zmniejszył w porównaniu do pacjentów, którzy każdego dnia dostawali porcję białka zwierzęcego.

23. Witamina C

10-letnie badania bostońskiego uniwersytetu udowodniły, że przyjmowanie mniej niż 150 mg witaminy C dziennie trzykrotnie zwiększa szybkość rozpadu tkanki chrzęstnej. Warto więc wzbogacić swoją dietę o bogate w witaminę C produkty, takie jak papryka, cytrusy czy natka pietruszki.

24. Owoce morza

Obecna w krabach, rakach, małżach i krewetkach glukozamina nie tylko działa przeciwbólowo na stawy, ale przyspiesza też odbudowę ich tkanek. Badania potwierdziły, że skuteczność przyjmowania glukozaminy może być porównywalna ze skutecznością aspiryny czy ibuprofenu.

25. Ból głowy

Ból głowy to najczęstszy rodzaj bólu, z którym zmagamy się każdego dnia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że czynności, które wykonujemy na co dzień, mogą przyczynić się do powstania uporczywego pulsowania w naszej głowie. Zamiast łykać kolejne tabletki przeciwbólowe, warto poznać inne metody, które pozwolą nam pożegnać się tą dolegliwością.

26. Rezygnacja z wina

Niemieccy naukowcy przebadali około 950 osób pijących wino. Okazało się, że co najmniej 25 proc. spośród nich wykazywało łagodne objawy nietolerancji alkoholu, a głównym z nich był ból głowy. Jeśli towarzyszy mu świąd, przekrwienie oczu oraz katar, to całkowicie zrezygnuj z picia wina.

27. Rezygnacja z serów

Rezygnacja z serów może być dobrym sposobem na pozbycie się bólu
Rezygnacja z serów może być dobrym sposobem na pozbycie się bólu

Wędzone, żółte czy pleśniowe – niektóre z nich zawierają siarczyny, które rozszerzają naczynia krwionośne i sprawiają, że ból głowy narasta. Oprócz serów warto też unikać salami i wędzonego łososia.

28. Rezygnacja z gumy do żucia

Badania izraelskich naukowców potwierdziły, że częste żucie gumy może być przyczyną przewlekłej migreny. Dlaczego? Żucie gumy powoduje napięcie i częsty ruch stawu skroniowo-żuchwowego, który może objawiać się uporczywym bólem głowy.

29. Ryby

Tłuste ryby, takie jak makrela, tuńczyk, łosoś czy sardynki, są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy te przekształcają się w związki, które blokują sygnalizację bólu w układzie nerwowym.

30. Imbir

Imbir uznawany jest za naturalną aspirynę o działaniu przeciwzapalnym. Jego jedzenie może więc przynieść ulgę w migrenach i bólach głowy. Ścieraj korzeń imbiru na tarce, dodawaj do zup, dań mięsnych i koktajli, a po pewnym czasie zauważysz, że bóle głowy pojawiają się znacznie rzadziej.

Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy
Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy [10 zdjęć]

Wszystko, co zwiększa poziom stresu może przyczynić się do bólu głowy lub migreny. Dokładna przyczyna

zobacz galerię

31. Kawa

Kawa nie musi być jedynie napojem na poranne pobudzenie. Równie skutecznie zadziała na nawet najsilniejszy ból, pojawiający się w skroniach. Kofeina zwęża rozszerzone naczynia krwionośne, które są główną przyczyną bólu głowy. Zafunduj więc sobie małą czarną, gdy tylko poczujesz pulsowanie w swojej czaszce.

32. Olejek miętowy

Wykazano, że olejek miętowy skutecznie działa na ból głowy, gdy stosowany jest zewnętrznie. Jedną lub dwie krople olejku wylej na dłoń, ogrzej i pocieraj nim skronie i nadgarstki. Jego wdychanie rozluźni twoje ciało i usunie ból głowy.

33. Masaż

Spróbuj wykonać automasaż w swoim domu. Znajdź mięsień czworoboczny, który łączy ramiona z szyją. Kciukiem naciskaj go na całej długości, tak daleko jak sięgniesz – w ten sposób będziesz stymulować „punkty spustowe” i łagodzić napięcie szyi, które jest częstą przyczyną bólu głowy.

34. Oddziaływanie piorunów

Ponad połowa osób cierpiących na przewlekłe migreny jest wrażliwa także na spadki ciśnienia i wysokość temperatury. Ostatnie badania pokazały, że ból głowy może być wywołany przez szalejące w okolicy burze. Pioruny emitują fale elektromagnetyczne, wytwarzające ozon w atmosferze, który może być przyczyną bólu głowy. Kryj się!

35. Płatki owsiane

Pomijasz śniadania? Pewnie już wiesz, że dzięki temu twoja waga może znacznie wzrosnąć. Okazuje się jednak, że odpowiednie śniadanie pomoże ci uniknąć bólu głowy w ciągu dnia. Wystarczy, że sięgniesz po miskę płatków owsianych, które zapobiegną spadkowi cukru we krwi, a przez to i bólowi głowy.

36. Zioła

Zamiast sięgać po leki przeciwbólowe możesz wypróbować picie naparów z ziół. Właściwości szałwi, miłorzębu czy rumianku skutecznie niwelują ból głowy związany z ciągłym stresem czy nerwami. Jeśli więc w twojej głowie pojawi się pulsujący ból, zalej wrzątkiem torebkę z ziołową herbatą, odczekaj aż się zaparzy i wypij.

37. Notowanie

Notowanie może być środkiem prowadzącym do pozbycia się bólu głowy
Notowanie może być środkiem prowadzącym do pozbycia się bólu głowy

Jeśli próbowałeś już wszystkiego, a ból głowy wciąż się pojawia, zacznij spisywać wszystko, co robisz i jesz danego dnia. Dym papierosowy, jasne światło, kofeina, żywność z azotanami czy za dużo mięsa w diecie mogą być przyczyną codziennych bólów głowy. Notowanie wszystkich informacji pozwoli ci odnaleźć problem i wyeliminować go ze swojego dnia.

38. Ból kolana

Bieganie, uraz w trakcie treningu czy częste noszenie butów na wysokim obcasie to najczęstsze przyczyny bólu kolana. Lekceważony może doprowadzić do poważnych zwyrodnień, których jedyną metodą leczenia jest operacja.

39. Chłodzenie

Kolana zaczynają boleć, gdy tworzy się w nich stan zapalny. Żeby go złagodzić, sięgnij po woreczek z chłodzącym żelem lub mrożonką warzywną i połóż go na bolący staw. Taki 20-minutowy okład zmniejszy stan zapalny i pomoże pozbyć się obrzęku.

40. Ćwiczenia

Nie zawsze, gdy w kolanie pojawi się ból, musimy zaniechać wszelkiej aktywności fizycznej. Wprost przeciwnie – jeśli nie był on spowodowany urazem, powinniśmy zadbać o odpowiednią aktywność. Pływajmy, spacerujmy i trenujmy na rowerze. Dzięki temu rozbudujemy mięśnie wspierające staw kolanowy.

41. Mleko

Picie mleka o niskiej zawartości tłuszczu spowalnia postęp choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych u kobiet – tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Arthritis Care & Research. Kobiety, które piją przynajmniej 7 szklanek mleka w tygodniu, znacznie rzadziej doświadczają osteoporozy niż te, które go nie piją.

42. Jogurt

Jogurt to wartościowe połączenie wapnia i witaminy D, która hamuje utratę gęstości kości. Dzięki temu obniża ryzyko złamań i zmniejsza dolegliwości bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.

43. Schudnięcie

Każdy kilogram ciała to dla kolan niemal dwukrotnie większe obciążenie. Jeśli zmagasz się z nadwaga lub otyłością, to nic dziwnego, że twoje kolana sobie z tym nie radzą i dają znać bólem. Postaraj się więc zrzucić nadprogramowe kilogramy, a twoje kolana z pewnością ci za to podziękują.

44. Chodzenie

Regularne spacery pozwalają na pozbycie się bólu
Regularne spacery pozwalają na pozbycie się bólu

Jednym z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na schudnięcie, a co za tym idzie – zmniejszenie dolegliwości bólowych kolan, jest wyposażenie się w pedometr. Aplikacja na smartfona lub opaska na rękę sprawi, że chętniej będziesz wykonywać kolejne kroki, które będą korzystne dla twoich kolan.

45. Wzmocnienie bioder

Według wieloletnich badań ortopedów i fizjoterapeutów to słabe biodra są najczęstszą przyczyną urazów i bólu kolan. Dlatego – żeby uniknąć bólu kolan – warto wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie bioder.

46. Ból karku

Ból karku to choroba współczesności. Mało ruchu, długie siedzenie przed komputerem lub telewizorem to najczęstsze przyczyny stanu, w którym ciężko jest nam obrócić głowę. Regularne masaże i odpowiednia pozycja ciała to skuteczne sposoby na pozbycie się bólu karku.

47. Uciskanie palcami

Kciukami mocno uciskaj miejsce między obojczykiem i szyją, a palce dłoni zapleć na karku. Teraz powoli obracaj głowę raz w jednym, raz w drugim kierunku. Następnie przyciągaj brodę do klatki piersiowej i odginaj głowę do tyłu. Tylko kilka powtórzeń sprawi, że sztywność karku minie.

48. Uciskanie piłeczką

Innym sposobem na sztywność karku jest ćwiczenie z piłeczką tenisową. Stań tyłem do ściany i pomiędzy nią a plecy włóż piłkę. Teraz tylko przesuwaj się, wykonując okrężne ruchy, a piłeczka będzie masowała twój obolały kark.

49. Ból szyi

Ból szyi, podobnie jak ból karku, powstaje wtedy gdy nasza szyja przez długi czas narażona jest na niewygodną pozycję. Jeśli więc każdego ranka budzisz się i masz trudności z przekręceniem głowy, to przyjrzyj się swojemu materacowi - być może to w nim tkwi źródło twojego problemu.

50. Wygodna pozycja

Siedzenie przez 8 godzin przy biurku może spowodować powstanie uciążliwego bólu szyi. Aby tego uniknąć, trzymaj stopy płasko na podłodze. Monitor powinien być umiejscowiony na poziomie oczu. Upewnij się, że krzesło biurowe odpowiednio podpiera dolną część pleców i przestrzeń między łopatkami.

51. Wyprostowana pozycja ciała

Stań przed lustrem i przyjrzyj się, jak wygląda pozycja twojego ciała. Teraz wyprostuj plecy i ściągnij łopatki. Zawsze staraj się utrzymywać prawidłową postawę, a unikniesz dolegliwości bólowych nie tylko szyi, ale też karku i kręgosłupa.

52. Kręcenie głową

To proste ćwiczenie zniweluje bolesność szyi i napięcie karku. Przez 30 sekund zakreślaj głową okrąg zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie zmień kierunek i kręć przez kolejne pół minuty. Nie martw się, gdy przy tej czynności usłyszysz charakterystyczne dźwięki dochodzące z szyi – to znak, że kręgi szyjne nie ruszały się przez długi czas.

53. Rozciąganie szyi

Połóż prawą rękę na głowę przy lewym uchu. Delikatnie ciągnij głowę w dół w kierunku prawego ramienia i przytrzymaj przez 10 sekund. Tę samą czynność powtórz po drugiej stronie.

54. Lżejsza torba

Odczuwasz ból? Może warto zmienić torbę na lżejszą
Odczuwasz ból? Może warto zmienić torbę na lżejszą

Jeśli nosisz każdego dnia na ramieniu ciężką torbę, nasilenie bólu twojej szyi i karku może znacznie wzrosnąć. Recepta na te dolegliwości jest prosta: opróżnij torebkę ze wszystkich zbędnych przedmiotów. Zadbaj też o to, żeby miała regulowany pasek – dzięki temu dopasujesz ją do swojej sylwetki i wzrostu.

55. Napięty brzuch

Aby dodatkowo zminimalizować ból szyi wywołany ciężarem torebki, napnij brzuch i trzymaj go w takiej pozycji najdłużej, jak to tylko możliwe. Staraj się także złączyć łopatki – taka pozycja uchroni cię przed bólem nie tylko szyi, ale też całych pleców.

56. Ból stóp

Ból stóp w największej mierze dotyka kobiet. Co ważne, winne mu są nie tylko wysokie szpilki, ale też całkiem płaskie buty. Najzdrowszą wysokością  jest obcas ok. 5-centymetrowy.

57. Rozciąganie

Jeśli odczuwasz ból pięty lub powięzi podeszwy stopy, stań boso twarzą do ściany w pewnej od niej odległości. Przyciskaj rozłożone dłonie do ściany tak, jakbyś robił pompki. Twoje stopy powinny wznosić się na palce, a jednocześnie rozciągać. Utrzymaj je w naciągniętej pozycji przez 30 sekund i przez chwilę odpocznij.

58. Masowanie

Półlitrową butelkę schłodzonej wody połóż na podłodze, umieść na niej stopę i zacznij rolować butelkę. Po 5 minutach takiego masażu zmień stopę. Dzięki temu podeszwy się rozluźnią, a chłód butelki sprawi, że opuchlizna zacznie zanikać.

59. Siadanie na stopach

Rozłóż ręcznik na podłodze, uklęknij, zawiń palce i podłóż stopy pod pośladki. Wytrzymaj w takiej pozycji od 30 sekund do 2 minut, a następnie chwilę rozluźniaj stopy i powtórz ćwiczenie.

60. Rozciąganie ścięgna

Proste rozciąganie ścięgna Achillesa może pomóc w uniknięciu zapalenia
Proste rozciąganie ścięgna Achillesa może pomóc w uniknięciu zapalenia

Przechodzenie od wysokich obcasów do całkiem płaskich butów nie jest korzystne dla twoich stóp i ścięgien. Możesz w ten sposób doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego ścięgna Achillesa. Aby się przed tym uchronić, wykonuj proste ćwiczenie: stań na płaskiej powierzchni i powoli wspinaj się na palce, równie powoli opadając.

61. „Pozycja psa”

Długie chodzenie na obcasach skraca mięśnie łydek, co może skutkować poważnymi problemami ze stopami. Aby tego uniknąć, wypróbuj klasyczną pozycję jogi, zwaną „pozycją psa”. Siądź na czworaka na macie i wypinaj grzbiet, jednocześnie mocno przyciskając pięty do podłoża.

62. Ból nerwu kulszowego

Ból nerwu kulszowego potrafi unieruchomić nas na kilka dni. Warto wiedzieć, że zaniedbany może doprowadzić do poważnych komplikacji, które w przyszłości skutkować będą problemami w poruszaniu się.

63. Dziurawiec

Olej lub pasta z dziurawca to jeden z najbardziej znanych naturalnych leków na ból w okolicy nerwu kulszowego. Aby całkowicie pozbyć się dolegliwości, należy bolące miejsce smarować 2-3 razy na dobę.

64. Pieprz cayenne

Inną opcją na złagodzenie bólu jest zastosowanie maści, w której składzie znajdziemy kapsaicynę, naturalnie występującą w pieprzu cayenne czy ostrej papryczce. W okresie bólu warto też zadbać o nieco większą ostrość diety, aby przeciwbólowa kapsaicyna działała także od środka.

65. Profesjonalny masaż

Niemal 60 proc. osób, które zmagają się z nawracającym bólem rwy kulszowe, doznaje ulgi, gdy oddają się pod opiekę zawodowego kręgarza. Wystarczą 3 zabiegi w tygodniu przez okres miesiąca, aby poczuć poprawę. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z usług doświadczonego kręgarza, w przeciwnym wypadku możemy trafić na osobę, której działanie wyrządzi nam więcej szkody niż pożytku.

66. Ruch

Ruch zwiększa przepływ krwi do nerwu kulszowego i dysku, ale też pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji powodujących powstanie stanu zapalnego. Wystarczy już 30 minut dziennie, aby poczuć się lepiej. Jeśli jednak chodzenie sprawia ci dużo bólu, wypróbuj wodny aerobik lub basen.

67. Joga

Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że osoby zmagające się z nawracającym bólem nerwu kulszowego, które praktykowały jogę przez 16 tygodni, cieszyły się o 64 proc. mniejszym bólem niż przed rozpoczęciem ćwiczeń. Joga nie tylko wzmocniła ich mięśnie, ale też poprawiła elastyczność i pomagała utrzymać prawidłową postawę.

68. Akupunktura

Wykonanie akupunktury przez wyspecjalizowaną osobę może przynieść ulgę w bólu nawet po pierwszej sesji, chociaż warto przeprowadzić 12 zabiegów, aby ból minął na dobre. Jeśli więc nie boisz się igieł, spróbuj tej metody leczenia.

69. Pazur diabła

Roślina o zagadkowej nazwie „pazur diabła” to silny naturalny środek przeciwzapalny, działający jak ibuprofen. Zazwyczaj lekarze zalecają przyjmowanie go w dawkach od 1500 do 2000 mg dwa razy na dobę. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy ekstrakt z tej rośliny, jednak nie powinny po niego sięgać osoby z wrzodami układu pokarmowego.

70. Nacisk

Kiedy złapie nas atak bólu nerwu kulszowego, każdy ruch to nie lada wyzwanie. Nie ma wtedy na co czekać, należy naciskać na miejsce powstania bólu. Nerw kulszowy umiejscowiony jest pod mięśniem pośladkowym. Kiedy mięsień jest napięty, tworzy nacisk na nerw, czego skutkiem jest drętwienie kończyn. Naciskanie napiętego mięśnia pomoże szybciej pozbyć się bólu.

71. Ból układu pokarmowego

Nieodpowiednia dieta, zbyt dużo alkoholu i bakterie to najczęstsze przyczyny bólu pochodzącego z układu pokarmowego. Jeśli poczujesz niepokojące dolegliwości, warto wiedzieć, jak w naturalny sposób możesz sobie z nimi poradzić.

72. Mięta pieprzowa

Mentol z mięty pieprzowej zapobiega skurczom mięśni. To jeden z powodów, dla których olejek miętowy skutecznie radzi sobie z dolegliwościami zespołu jelita drażliwego. Mięta działa też na ból żołądka. Wystarczy wysuszone liście tej rośliny zalać wrzątkiem i pić, gdy napar lekko się ochłodzi.

73. Probiotyki

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z naszych dolegliwości układu pokarmowego to objawy zespołu jelita drażliwego. Nie wiedząc o tym, nie modyfikujemy naszej diety, w wyniku czego objawy są jeszcze bardziej dokuczliwe. Aby zapobiec zgadze, wzdęciom i biegunkom, każdego dnia warto wypijać jogurt wzbogacony w probiotyki chroniące nasz układ pokarmowy.

74. Kminek

1 łyżeczkę kminku zalej 250 ml wrzącej wody. Wypicie takiego naparu zahamuje wydzielanie enzymów powodujących uciążliwe wzdęcia.

75. Rumianek

Kiedy słyszysz, że twoja jama brzuszna wydaje charakterystyczne dźwięki, a w dodatku pojawiły się skurcze brzucha, możesz przypuszczać, że w niedługim czasie pojawi się też biegunka. Aby tego uniknąć, przygotuj napar z rumianku - zahamuje skurcze i zapobiegnie biegunce.

76. Sok żurawinowy

Większość wrzodów powstaje z powodu obecności w organizmie bakterii H. pylori, który atakuje błonę ochronną w żołądku i jelicie. Aby zapobiec jego wyniszczającemu działaniu, wystarczy wypijać 225 ml soku żurawinowego dziennie przez 3 tygodnie. Pamiętaj jedynie, aby upewnić się, że pijesz 100 proc. niesłodzony sok żurawinowy.

77. Zimna woda

Często skurcze brzucha pojawiają się samodzielnie i nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości. Jeśli czujesz, że w twoim brzuchu dzieje się coś niepokojącego, plastikową butelkę napełnij wodą i przyłóż do brzucha. Chłód wody powinien uspokoić wzburzony układ pokarmowy.

78. Rozpisanie diety

Problemy z układem pokarmowym wynikają niekiedy z częstej zmiany diety. Jeśli nie wiesz, co wywołuje przykre dolegliwości twojego żołądka, codziennie notuj, jakie produkty zjadłeś. Zwróć uwagę, jak wiele jest w twojej diecie składników wywołujących wzdęcia i niestrawność, takich jak kapusta, brokuły, rośliny strączkowe, kofeina, alkohol, nabiał czy tłuste jedzenie.

79. Fibromialgia

Ból całego ciała towarzyszy ci niemal od początku dnia? To może być fibromialgia. Jeśli lekarz zdiagnozował u ciebie to schorzenie, to poznaj naturalne sposoby, które pomogą ci pozbyć się uporczywego bólu.

80. Aktywność fizyczna

Fibromialgia to choroba reumatologiczna, objawiająca się bólem niemal każdego mięśnia, stawu i kości w ciele. Jeśli każdego dnia wstajesz obolały i zmęczony, to możliwe, że są to początki fibromialgii. Okazało się jednak, że wystarczy tylko 15-30 minut aktywności fizycznej dziennie, aby zmniejszyć odczuwanie przewlekłego bólu.

81. Magnez

Fibromialgia to schorzenie występujące głównie u kobiet i charakteryzuje się nie tylko bólem, ale też chronicznym zmęczeniem i małą odpornością na ból. Aby złagodzić te dolegliwości, warto zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości magnezu. Zapewnią go pestki dyni, migdały, gorzka czekolada, kakao oraz otręby pszenne.

82. Joga

Wyniki badania pokazały, że kobiety, które uczestniczyły w tygodniowym kursie jogi, obejmującym codzienny 30-minutowy trening, cieszyły się nawet o 31 proc. łagodniejszymi objawami choroby w porównaniu do tych, które nie uczyły się odpowiednich technik oddychania.

83. Oddychanie

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że złagodzenie objawów fibromialgii korzystnie wpłynęło na zmniejszenie ryzyka depresji i poprawę jakości snu. Według nich, aby to osiągnąć, wystarczy kontrolować swój oddech i skupić się na każdym wdechu i wydechu. Ta prosta czynność jest w stanie przerwać cykl bólu.

84. Masaż

Masaż to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia fibromialgii. Hiszpańscy naukowcy odkryli, że rozluźnianie masażem tkanki mięśniowo-powięziowej, która otacza mięśnie i organy, skutecznie zmniejsza ból.

85. Akupunktura

Akupunktura pomaga z leczeniu bólu
Akupunktura pomaga z leczeniu bólu

Akupunktura zwiększa aktywność receptorów mózgowych tłumiących sygnały bólowe. Wynika tak z badań amerykańskich naukowców, którzy obserwowali aktywność mózgu kobiet z fibromialgią. Te z nich, które skorzystały z akupunktury, znacznie lżej odczuwały dolegliwości bólowe niż pozostałe.

86. Zmniejszenie wagi

Co ciekawe, zbyt wiele nadprogramowych kilogramów może mieć istotny wpływ na rozwój fibromialgii. Jedno z badań wykazało, że kobiety z nadwagą lub otyłe były o 60-70 proc. bardziej narażone na ryzyko tej choroby niż pozostałe. Warto więc pozbyć się kilku kilogramów powodujących przemęczenie stawów i mięśni.

87. Pomoc psychologa

Czasem fibromialgia jest wynikiem problemów natury psychologicznej. Niekiedy wmawiamy sobie, że boli nas całe ciało i tak też czujemy. Jeśli przyczyną naszego problemu jest podłoże psychiczne, to powinniśmy zgłosić się na terapię do psychiatry lub psychologa.

88. Ból układu moczowego

Czasem nic nie zapowiada infekcji układu moczowego. Wieczorem kładziemy się spać, a rano oddawanie moczu przychodzi nam z nie lada wysiłkiem. Warto wtedy wiedzieć, co zrobić, aby ból i pieczenie ustąpiły.

89. Jagody

Badania pokazują, że dieta bogata w jagody może pomóc niemal w każdym problemie – od infekcji intymnych po problemy z pamięcią. ½ szklanki jagód dziennie to ogromna porcja przeciwutleniaczy, które równie skutecznie co antybiotyki poradzą sobie z zapaleniem pęcherza.

90. Soda

Soda sprawia, że środowisko w pęcherzu staje się bardziej zasadowe, co zapobiega namnażaniu się bakterii. W szklance wody rozpuść ¼ łyżeczki sody oczyszczonej. Taką miksturę pij przez cały dzień małymi łyczkami.

91. Ból rotatorów

Nadwyrężenie ręki na siłowni lub zbyt ciężkie siatki noszone na ramieniu to najczęstsza przyczyna bólu rotatorów. Na szczęście są sposoby, które w łatwy sposób pomogą ci pozbyć się bólu.

92. Ćwiczenia

Jeśli podnosząc rękę, czujesz ból barku, możesz mieć do czynienia ze stanem zapalnym w rotatorze ścięgien. To ograniczające ruchy schorzenie łatwo jednak zniwelować, wykonując określone ćwiczenia. Wyprostuj rękę i zginaj ją, dotykając ramienia, wykonuj okręgi całą ręką i przesuwaj nią po ścianie z góry na dół.

93. Joga

Proste ćwiczenia znane z zajęć jogi pozwalają na zmniejszenie bólu nawet o 90 proc. Złącz dłonie i mocno je do siebie przyciśnij, a przedramiona oprzyj o ścianę, tworząc trójkąt. Stojąc ok. 40 cm od ściany, wędruj po niej z góry na dół z przedramionami mocno przyciśniętymi do jej powierzchni. Powtarzaj to ćwiczenie każdego dnia przez 3 tygodnie.

94. Ból gardła

Chłodne wieczory, zbyt cienkie ubranie, a nawet intensywny wiatr mogą sprawić, że następnego dnia w twoim gardle pojawi się ból i drapanie. Zamiast sięgać po sztuczne substancje, lepiej wypróbować naturalne sposoby, które stosowały już nasze babcie.

95. Czosnek

Płucz obolałe gardło wywarem przygotowanym z 6 wyciśniętych ząbków czosnku i szklanki ciepłej wody. Taki zabieg powtarzaj przez 3 dni, a bakterie powodujące ból gardła zostaną zneutralizowane przez antybakteryjne właściwości czosnku.

96. Domowa płukanka

Wymieszaj 1 rozgnieciony goździk z ¼ łyżeczki sproszkowanego imbiru, 1 łyżeczką startego świeżego imbiru= i ¼ łyżeczki cynamonu. Całość zalej 2 szklankami wrzącej wody i dodaj 2 łyżeczki naturalnego miodu. Taki napój popijaj małymi łykami przez cały dzień.

97. Ból po oparzeniu

Oparzenie słoneczne to jedna z najczęstszych letnich przypadłości. Kiedy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej przypominamy sobie już po fakcie, nie pozostaje nam nic innego, jak złagodzić bolesne pieczenie skóry. Dzięki tym naturalnym sposobom ulga przyjdzie dużo szybciej.

98. Aloes

Aloes to znakomity środek na poparzenia
Aloes to znakomity środek na poparzenia

Każdy z nas wie, jak boli poparzona słońcem skóra. Najłatwiejszym sposobem na złagodzenie poparzenia jest zerwanie kilku liści aloesu, stworzenie z nich pasty i smarowanie obolałego miejsca. Jeśli jednak nie masz tej rośliny w domu, żel z aloesem dostaniesz w każdej aptece. Przed użyciem schłódź go w lodówce, a uczucie ulgi będzie jeszcze większe.

99. Kąpiel z płatków owsianych

Do wanny wsyp 1 szklankę płatków owsianych, dodaj 1 szklankę pełnotłustego mleka, 2 łyżki miodu i 2 łyżki rozdrobnionego aloesu. Owsianka ma działanie przeciwzapalne, miód – antyseptyczne, mleko koi skórę, a aloes łagodzi ból.

100. Ogórek

Zimne ogórki z lodówki będą stanowiły naturalną ulgę na oparzenia słoneczne. Wystarczy rozgnieść je widelcem i nałożyć na podrażnioną słońcem skórę.

101. Ziemniak

Pokrój surowego ziemniaka na plasterki i przykładaj je do sparzonych słońcem miejsc. Zawarta w nim skrobia złagodzi podrażnienie i stan zapalny skóry.

102. Mleko

Beztłuszczowe mleko tworzy na skórze film z białka, który łagodzi dyskomfort wywołany przez oparzenie słoneczne. Czystą gazę zamocz w zimnym mleku i stosuj jako kompres na podrażnione miejsca, zmieniając opatrunek co 2-4 godziny.

103. Ocet

Zimny ocet winny działa tak samo, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli aspiryna i ibuprofen. Jeśli twoja skóra kolorem przypomina raka, przygotuj kompres z zimnego octu i przykładaj go do skóry. Pamiętaj jednak, aby nie stosować go, gdy na skórze pojawiły się bąble.

104. Ból menstruacyjny

Część kobiet co miesiąc przechodzi trudny okres. Jedne z nas przeżywają go łagodniej, inne nie potrafią poradzić sobie z uporczywym bólem. Jeśli należysz do drugiej grupy, przekonaj się, że naturalne sposoby łagodzenia bólu mogą być równie skuteczne, co tabletki przeciwbólowe.

105. Kalina koralowa

Przygotuj napar z kaliny koralowej. Jej wysuszone owoce zalej wrzątkiem i odczekaj ok. 15 minut, aż herbata się zaparzy. Badania pokazują, że apary z kaliny działają zwiotczająco i łagodzą bolesne skurcze.

106. Kontrola stresu

Kobiety żyjące pod wpływem stresu są prawie dwukrotnie bardziej narażone na bolesne skurcze menstruacyjne. Wynika to z zaburzeń hormonalnych, których przyczyną jest przewlekły stres. Masz bolesne miesiączk i obfite krwawienia? Wypróbuj techniki, które pomogą ci pokonać stres.

107. Relaks

Joga to nie tylko sposób na utrzymanie formy fizycznej, ale według najnowszych badań regularne treningi jogi mogą wpływać na zmniejszenie poziomu stresu w organizmie i ułatwić relaksowanie się. W dodatku pozwolą utrzymać prawidłową gospodarkę hormonalną w kobiecym organizmie.

108. Termofor

Czy jest coś przyjemniejszego niż ciepły, pachnący lawendą termofor i ciepła kołdra w trakcie uciążliwych bólów menstruacyjnych? Jeśli nie lubisz korzystania ze standardowych termoforów, do których trzeba wlać gorącą wodę, zaopatrz się w termofor wypełniony kwiatkami lawendy, który należy podgrzać w mikrofalówce. Ulga w bólu menstruacyjnym gwarantowana!

109. Olejek lawendowy

Wymieszaj 6 kropli olejku lawendowego z 3 kroplami olejku różanego i szałwiowego oraz kilkoma łyżeczkami olejku migdałowego. Tak powstałą mieszankę rozsmarowuj na brzuchu i wcieraj przez 15 minut. Kupując olejki, zwróć tylko uwagę, aby były w pełni naturalne i nie zawierały żadnych szkodliwych substancji.

110. Bolące rany

Nawet najmniejsze skaleczenie może powodować uporczywy ból, który narasta przy każdym ruchu. Zamiast czekać, aż skaleczenie się zagoi, zastosuj metody, które znacznie przyspieszą ten proces i zmniejszą ból.

111. Miód

W jednym z przeprowadzonych badań udowodniono, że miód znacznie szybciej leczy wrzodziejące rany niż specjalne maści zaliczane do grupy kortykosteroidów. Przemywaj bolącą ranę 3 razy dziennie wacikiem nasączonym czystą wodą, a następnie posmaruj ją naturalnym miodem.

112. Lukrecja

Chociaż nie każdemu podniebieniu przypadnie do gustu lukrecja, to pewne jest, że jest w stanie przyspieszyć gojenie niemal każdej rany, dodatkowo łagodząc ból. W sklepach ze zdrową żywnością szukaj lukrecji w proszku, zmieszaj ją z wodą i nakładaj na ranę.

113. Ból zęba

Czasem ból zęba pojawia się ni stąd, ni zowąd. Na wizytę u dentysty już za późno, a ty nie potrafisz poradzić sobie z bólem? Wypróbuj naturalne sposoby, które przyniosą ci ulgę.

114. Goździk

Jeśli nie możesz wytrzymać bólu zęba, a wizyta u dentysty dopiero za kilka dni, rozgryź w zębach goździk lub potrzyj bolące miejsce olejkiem goździkowym. Goździk ma działanie znieczulające, dlatego poradzi sobie nawet z największym bólem zęba.

115. Lód

O dziwo, wcale nie chodzi o chłodzenie bolącego miejsca, a o akupresurę kostką lodu. Jedno z badań pokazało, że na bolący ząb pomoże pocieranie lodem obszaru między kciukiem a palcem wskazującym. Dzięki tej metodzie intensywność bólu zęba odczuwalnie się zmniejsza.

116. Ból ucha

Bólu ucha nie sposób pomylić z żadnym innym. Pojawia się nagle, nie pozwala spać i doskwiera przez cały czas. Czy wiesz, jak najszybciej się go pozbyć? Oto niezawodne metody.

117. Olej czosnkowy

Często ból ucha to objaw zakażenia, które powinno zostać zdiagnozowane przez lekarza. Jeśli jednak wizyta zaplanowana jest za kilka dni, a ból ucha nie daje nam normalnie funkcjonować, warto podgrzać niewielką ilość oliwy z oliwek z sokiem z czosnku. Taką mieszkankę wlewa się do kanału słuchowego. Teraz wystarczy tylko poczekać, aż ekstrakt zacznie działać.

118. Olej z dziewanny

Dziewanna to roślina, której liście są powszechnie stosowane w celu łagodzenia kaszlu, bólu gardła i zatkanych zatok. Jednak jeśli namoczymy liście w oliwie i zastosujemy podobnie jak olej z czosnkiem, ból ucha minie, jak ręką odjął.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze