Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Kolostomia - rodzaje, pielęgnacja

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 22.07.2021 15:06
Kolostomia
Kolostomia

Kolostomia polega na operacyjnym wyłonieniu jelita grubego na zewnętrzną powierzchnię skóry. Inaczej mówiąc, jest to stomia na jelicie grubym, czyli operacyjne wyprowadzenie światła jelita grubego na powierzchnię brzucha w celu umożliwienia wydalania treści jelitowej, gdy jest to niemożliwe drogą naturalną. Kolostomia zazwyczaj znajduje się po lewej stronie brzucha. Wykonuje się ją, gdy zachodzi konieczność wycięcia części jelita grubego lub odbytnicy.

spis treści

1. Rodzaje kolostomii

Ze względu na lokalizację anatomiczną wyróżnia się następujące rodzaje kolostomii:

  • coecostomia – kolostomia na kątnicy;
  • transversostomia – kolostomia na poprzecznicy;
  • sigmostomia – kolostomia na esicy.

2. Kolostomia może być:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • czasowa – wykonywana tylko na pewien okres (np. jako zabezpieczenie wykonanego zespolenia jelitowego), kiedy jelito grube i odbyt zostają zachowane; występuje wtedy uczucie parcia na stolec i wydzielanie śluzu przez naturalny odbyt; istnieje możliwość odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego;
  • definitywna – wykonywana na stałe, kiedy zachodzi konieczność usunięcia odbytu i odbytnicy łącznie ze zwieraczami; nie ma możliwości odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego.

Przed planowym założeniem kolostomii pacjent powinien wyrazić na nią pisemną zgodę oraz powinien być poinformowany o wszystkich czynnościach związanych z założeniem worka stomijnego. Przed operacją jest wyznaczane miejsce umieszczenia worka stomijnego, aby ułatwić dostęp do jego pielęgnacji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, najczęściej w połączeniu z innym zabiegiem w obrębie jamy brzusznej, jako jeden z etapów postępowania leczniczego.

3. Pielęgnacja kolostomii

Prawidłowa stomia powinna być nieco wypukła (od 0,5 do 1,5 cm powyżej skóry). Najważniejszą rzeczą jest pielęgnacja skóry wokół stomii. Jeżeli płytka lub przylepiec są odpowiednio dopasowane do wielkości i do kształtu stomii, wtedy mamy pewność, że skóra jest dobrze zabezpieczona. Stomię i skórę przy zmianie sprzętu stomijnego należy uważnie obserwować. Niepokojące zmiany, takie jak obrzęk, wysypka, zaczerwienie, obecność krwi lub zmiana zabarwienia śluzówki stomii, które nie znikają przy kolejnej zmianie worka, należy skonsultować z pielęgniarką stomijną.

4. Wymiana worków stomijnych

Jeśli chodzi o wymianę sprzętu stomijnego, należy ustanowić pewną rutynę. Przy kolostomii łatwo jest uzyskać regularność wypróżnień. Do wymiany sprzętu stomijnego potrzebne są: ciepła woda, gąbka lub myjka do zmywania skóry, ręcznik papierowy lub toaletowy do osuszania skóry, mydło, nożyczki, worek na odpadki, akcesoria potrzebne do pielęgnacji skóry, nowy worek. Płytkę lub przylepiec odkleja się powoli i delikatnie, od góry ku dołowi.

Stomia i skóra wokół niej wymaga dokładnego umycia ciepłą wodą, ściereczką lub gąbką. Po całkowitym zdjęciu sprzętu można umyć się pod prysznicem lub wykąpać w wannie. Przed założeniem sprzętu stomijnego należy delikatnie osuszyć stomię i skórę. Następnie należy przykleić pewny i wcześniej sprawdzony sprzęt. Zużyty sprzęt trzeba zawinąć w worek na odpadki i wyrzucić do kosza. Sprzęt stomijny jest refundowany przez NFZ.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze