Wysypka u niemowląt - objawy, odra, ospa wietrzna, trądzik, potówki, pokrzywka
Wysypka u niemowlaka może pojawić się na twarzy, plecach, a nawet na całym ciele w postaci rozmaitych krostek, grudek i plamek. Z pewnością takie zmiany skórne mogą powodować zaniepokojenie mamy; są najczęściej niegroźne, ale wymagają obejrzenia przez pediatrę. Przyczynę wysypki nie zawsze łatwo zdiagnozować. Jeżeli niemowlę ma dłużej niż przez jeden dzień krostki, gorączkuje, płacze i jest przy tym osłabione, może mieć jedną z wielu chorób wieku dziecięcego.
1. Wysypka - objawy
Czy świąd da się zredukować? może pojawić się w określonym miejscu i ma specyficzny wygląd dla określonej choroby wirusowej. W takim wypadku niezmiernie ważna jest natychmiastowa wizyta u pediatry, który oceni chorobę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeżeli pragniesz mieć zdrowe niemowlę, naucz się obserwować swoje dziecko i rozpoznawać wysypki i wypryski alergiczne.
Atopowe zapalenie skóryjest przewlekłym zapaleniem skóry w postaci grudek o wyglądzie rumieniowym.
WIRUS BOSTOŃSKI
Czerwone plamy na ciele dziecka mogą świadczyć o chorobie bostońskiej . Poznaj inne objawy tego schorzenia oraz dowiedz się, na czym polega jego leczenie.
Atopowe zapalenie skóry pojawia się na policzkach, a potem na całej twarzy. W zgięciu łokci i na kolanach skóra ciemnieje, staje się sucha i swędzi. Jak ulżyć niemowlęciu? Na pewno przy takiej wysypce niemowlaka konieczne jest systematyczne nawilżanie skóry. Czasami lekarz zaleca leczenie sterydami.
Pieluszkowe zapalenie skóry jest częstym stanem zapalnym u dzieci, wywołanym przez noszenie pieluszki, która powoduje odparzenie i podrażnienie skóry przez mocz i stolec. Wysypka niemowlaka ma postać zaczerwienienia skóry, pojawia się pod pieluszką, na skórze oraz na udach. Pojawia się płacz niemowlęcia. Zmianom chorobowym należy ulżyć poprzez smarowanie maścią na odparzenia. Niemowlę powinno jak najwięcej czasu spędzać bez pieluszki, wówczas skóra będzie się goiła szybciej.
2. Wysypka a odra i ospa wietrzna u dzieci
Odra to wirusowa choroba zakaźna, narażone są na nią niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy. Wysypka u niemowląt ma postać nieregularnych mocno czerwonych plamek. Plamki pojawiają się na błonach śluzowych w buzi, a następnie na całym ciele dziecka. Chorobie towarzyszy: katar, kaszel, zapalenie spojówek i podwyższona temperatura. Gdy zobaczymy powyższe objawy, należy udać się do lekarza.
Warto zaznaczyć, że szczepienia na odrę zmniejszają ryzyko zachorowania, a u pacjentów, którzy zachorowali łagodzi przebieg choroby.
Ospa wietrzna u dziecka ma z reguły postać plamek o niesymetrycznym kształcie. Po kilku godzinach wysypka przekształca się w grudki, a potem w wypełnione płynem pęcherzyki, które z czasem odpadają. Strupki pojawiają się na głowie, potem na całym ciele, towarzyszy im silny świąd, a czasem gorączka. Jak pomóc maluchowi? Pomagają kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu.
3. Wysypka a trądzik i potówki u noworodka
Trądzik noworodka występuje na skutek działania hormonów mamy. To one pobudzają gruczoły łojowe niemowlaka. Trądzik niemowlęcy pojawia się na twarzy, nie wymaga specjalnej interwencji lekarza. Należy pamiętać, aby nie wyciskać krost, a skórę dziecka przemywać przegotowaną wodą.
Potówki u niemowlaka to drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Pojawiają się w miejscach narażonych na przegrzanie. Potówki nie są dokuczliwe, z czasem znikają.
4. Wysypka a wyprysk alergiczny i pokrzywka
To rodzaj uczulenia na alergeny znajdujące się w otoczeniu (sierść zwierząt, pyłki roślin etc.). Alergię mogą wywoływać substancje znajdujące się w proszku do prania, a wysypka ma postać pokrzywki, tzn. bąbli o płaskiej powierzchni. Skóra bardzo swędzi, występują bóle brzucha, katar, kaszel, kolki i wymioty. Jak pomóc dziecku? Zmienioną skórę warto smarować maścią łagodzącą świąd i ewentualnie podać leki antyhistaminowe, które zaleci lekarz.
Wysypki u niemowlaka nie można bagatelizować. Należy ją jak najszybciej rozpoznać, gdyż najczęściej jest symptomem choroby wirusowej czy zapalenia skóry.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.