Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania

Obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckego) to reakcja alergiczna podobna do pokrzywki, ale głębiej umiejscowiona. Obrzęk tkanki podskórnej jest w nim bolesny, rozlany, bez wyraźnych granic. Zwykle dotyczy twarzy, ale może obejmować też inne części ciała, na przykład narządy płciowe, ręce oraz stopy. Obrzęk może utrzymywać się od 1 do 3 dni, skóra jest najczęściej blada, nie ma świądu. Jeśli choroba nawraca, najczęściej występuje w tym samym miejscu, a z czasem skóra ulega rozciągnięciu. Obrzęk naczynioruchowy zajmujący błony śluzowe głośni lub krtani jest niebezpieczny – może doprowadzić do śmierci przez uduszenie. Mniej groźny jest obrzęk śluzówki przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "Alergie skórne"

Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny i odmiany

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk naczynioworuchowy dotyczy najczęściej twarzy.

Przyczyny choroby to m.in.:

 • alergie,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • czynniki niealergiczne (np. niektóre leki, konserwanty zawarte w żywności itp.),
 • samoistna skłonność do obrzęku naczynioruchowego (wrodzony lub nabyty niedobór inhibitora składnika C1 dopełniacza).

Ze względu na przyczynę wystąpienia choroby wyróżnia się następujące jej rodzaje:

 • Alergiczny obrzęk naczynioruchowy – to najczęściej spotykana postać choroby, która zwykle dotyka osoby uczulone na niektóre produkty spożywcze. Alergia na pokarm zdarza się u 5–8 proc. dzieci i 1–2 proc. dorosłych. Bardzo poważna reakcja alergiczna po spożyciu konkretnego produktu może objawiać się obrzękiem, trudnościami z oddychaniem i nagłym spadkiem ciśnienia krwi. W większości przypadków po zidentyfikowaniu alergenu łatwo jest uniknąć problemów przez unikanie danego produktu spożywczego.

 • Idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy – jego przyczyna nie jest znana, ale niektóre czynniki, na przykład stres, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12 oraz infekcje, mogą przyczyniać się do wywołania niepożądanych objawów. W wielu przypadkach idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy bywa mylnie diagnozowany jako obrzęk alergiczny. Dość powszechnym zjawiskiem jest przewlekły idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy. Dotyka on jedną osobę na 2000.

 • Obrzęk naczynioruchowy wywołany lekami – jego objawy są spowodowane skutkami ubocznymi niektórych środków farmaceutycznych, na przykład inhibitorów stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Obrzęk może pojawić się w dowolnym momencie po rozpoczęciu leczenia danym lekiem, a objawy mogą utrzymywać się nawet przez 3 miesiące po odstawieniu medykamentu. Wbrew pozorom ten rodzaj obrzęku naczynioruchowego różni się od reakcji alergicznej mechanizmem wystąpienia symptomów. Reakcja alergiczna pojawia się od kilku minut do godziny po kontakcie z alergenem, a obrzęk naczynioruchowy wywołany lekami może dać o sobie znać po znacznie dłuższym czasie.

 • Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy – jest spowodowany nieprawidłowościami w genach przekazanych przez rodziców. Ten rodzaj obrzęku jest niezwykle rzadki. Objawy pojawiają się powoli i mogą dotyczyć gardła oraz jelit. W wyniku obrzęku jelit chory odczuwa ból brzucha. Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy zwykle daje o sobie znać po okresie dojrzewania. Na wystąpienie symptomów mogą wpływać następujące czynniki: uraz lub infekcja, stosowanie doustnej antykoncepcji, ciąża.

Obrzęk naczynioruchowy - leczenie i rokowania

Obrzęk Quinckego leczy się lekami przeciwhistaminowymi oraz sterydami przyjmowanymi doustnie, a wrodzoną postać choroby – atenuowanymi androgenami. Prognoza dla osób dotkniętych alergiczną postacią obrzęku naczynioruchowego jest ogólnie dobra. Objawy ustępują zwykle w ciągu od 1 do 3 dni, ale istnieje prawdopodobieństwo nawrotów.

Rokowania dla osób z idiopatycznym obrzękiem naczynioruchowym nie są szczególnie optymistyczne. Mimo że symptomy nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, ich częste występowanie może być nieprzyjemne i frustrujące. Natomiast obrzęk spowodowany przyjmowanymi lekami może być skutecznie leczony przez zmianę stosowanych środków. Także w przypadku wrodzonej postaci obrzęku możliwe jest zapanowanie nad objawami przez zastosowanie leków, które zapobiegają wystąpieniu niepożądanych symptomów.

Joanna Brodziak, Małgorzata Kamińska, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Kaszuba A. (red.), Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-039-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6
 • Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7

Pulmonologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania
Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk naczynioworuchowy dotyczy najczęściej twarzy.

Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania

Sposoby na opuchliznę

Sposoby na opuchliznę

Obrzęk - jak sobie z nim radzić? Opuchlizna potrafi przyspożyć wiele problemów. Koniecznie trzeba zapoznać się ze sposobami zwalczania obrzęków.

Objawy alergii - podział i symptomy

Obrzęk Quinckego - przyczyny, objawy, leczenie

pokrzywki. Obrzęk Qunickiego - przyczyny Choroba skóry i błon śluzowych, którą nazywamy obrzękiem naczynioruchowym Quinckego charakteryzuje (...) Obrzęk naczynioruchowy...

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Zanokcica - przyczyny, objawy, leczenie

Zanokcica stopy

Zanokcica stopy

Zanokcica to bolesne schorzenie, typowy w zanokcicy jest obrzęk ze zmianami wału paznokciowego.

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Etiologia raka nerki (WIDEO)

Etiologia raka nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

od siebie raków, o różnej budowie i wrażliwości na leczenie, które dotykają nerek i są dla uproszczenia określane jednym terminem. Co jest przyczyną (...) ), jest on już często zaawansowany, a w związku z tym jego leczenie...

Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

Maseczka ochronna (WIDEO)

Maseczka ochronna (WIDEO) Odtwórz wideo

profilaktyki Ah1N1 może w konsekwencji doprowadzić do pandemicznej odmiany tego wirusa. Aby pomóc w niedopuszczeniu do rozprzestrzeniania się grypy należy