Trwa ładowanie...

Śluz przed okresem - rola, wygląd, jak obserwować, śluz a ciąża

Wydzielanie śluzu z pochwy jest czymś całkowicie naturalnym. W zależności od stężenia hormonów, zwłaszcza estrogenu i progesteronu wydzielina z pochwy, zwana inaczej śluzem szyjowym może wyglądać inaczej. Przeczytaj jaka jest rola śluzu w organizmie kobiety i jak należy go prawidłowo obserwować.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Rola śluzu przed okresem

Wydzielina z pochwy, inaczej śluz szyjkowy pełni w organizmie kobiety wiele funkcji. Podczas dni płodnych śluz z pochwy ma za zadanie ułatwić proces zajścia w ciąże, natomiast w trakcie dni niepłodnych jego rola to ochrona szyjki macicy przed uszkodzeniem.

Obserwacja śluzu przed okresem ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji z wykorzystaniem metod objawowo-termicznych. Śluz przyjmuje inny wygląd w zależności od tego na jakim etapie cyklu menstruacyjnego jest kobieta.

2. Jak wygląda śluz przed okresem?

Śluz podczas owulacji jest przejrzysty i bardzo rzadki. Takie jego formułowanie ma sprzyjać dojściu plemników do komórki jajowej. Po owulacji zaczyna się druga faza cyklu.

Śluz przed okresem można opisać jako gęsty, lepki i galaretowaty o białawym lub lekko żółtym zabarwieniu. Wszystko za sprawą progesteronu, który dominuje wówczas w organizmie kobiety.

Śluz przed okresem przybiera taką a nie inną formę, gdyż organy rozrodcze wchodzą w fazę niepłodności i nieprzystępności dla plemników.

Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

3. Jak obserwować śluz przed okresem?

Śluz przed okresem powinno badać się w godzinach porannych, najlepiej zaraz po obudzeniu się. Często można przeczytać rady o stosowaniu papieru toaletowego albo metody wkładania palców głęboko do pochwy – działania takie nie są prawidłowe.

Najlepiej do badania nadaje się śluz pobrany z ujścia pochwy, następnie ocenie powinna zostać poddana jego lepkość, gładkość oraz kolor. Samą informacją dla nas jest też duża ilość śluzu lub jego brak. Osoby stosujące naturalne metody antykoncepcji powinny wszystkie informacje zapisywać.

Warto wiedzieć:

4. Śluz przed okresem a ciąża

Biały kolor śluzu przed okresem może być również oznaką ciąży. Jednak podstawową cechą śluzu po zapłodnieniu nie jest jego zabarwienie, ponieważ śluz ten nie ma jasno określonych cech – u każdej kobiety może być inny.

Obserwacja śluzu przed okresem ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji z wykorzystaniem metod objawowo-termicznych
Obserwacja śluzu przed okresem ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji z wykorzystaniem metod objawowo-termicznych (Shutterstock)

Podstawową cechą śluzu, pozwalającą na zaobserwowanie wczesnej ciąży jest to, że jest on „inny” niż śluz przed okresem, który zazwyczaj był obserwowany w tej fazie. Żeby jednak to określić konieczne jest posiadanie informacji o wyglądzie wydzieliny z poprzednich miesięcy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.