Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Pierścień antykoncepcyjny

Avatar placeholder
19.02.2020 16:04
Pierścień antykoncepcyjny
Pierścień antykoncepcyjny (123RF)

Pierścień antykoncepcyjny to nowoczesna hormonalna metoda zapobiegania ciąży. Krążek dopochwowy może być alternatywą dla wszystkich kobiet, u których wystąpiły skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub które mają problemy z regularnym przyjmowaniem pigułek. Pierścień ten ma średnicę 54 mm, jest okrągły, przeźroczysty, elastyczny i miękki. Podczas stosowania uwalnia on hormony. Dzienna dawka estrogenu wynosi 15 mikrogramów - nie znajdziemy innego środka antykoncepcyjnego, który posiada tak małą dzienną dawkę tego hormonu. W pigułce jest go dwa, a nawet trzy razy więcej.

1. Co to jest pierścień antykoncepcyjny?

Jednym z najnowszych środków w antykoncepcji hormonalnej jest dopochwowy pierścień antykoncepcyjny. Połowa kobiet co miesiąc zapomina zażyć co najmniej jednej tabletki antykoncepcyjnej. Oprócz tego codziennego obowiązku inną niedogodnością tej metody antykoncepcji są skutki uboczne, które występują u jednej piątej kobiet. Wystarczy zapomnieć zażyć jednej pigułki, aby obniżyć skuteczność antykoncepcji.

Ta metoda antykoncepcyjna nie tylko nie przeszkadza we współżyciu, ale czasem może stanowić dodatkowy bodziec. Na podstawie wielu badań uznano, że dopochwowy pierścień antykoncepcyjny jest dobrze tolerowany przez kobietę i jej partnera seksualnego. Konieczna jest wizyta u ginekologa w celu wykluczenia przeciwwskazań do zastosowania pierścienia.

2. Sposób działania pierścienia antykoncepcyjnego

Ta nowoczesna metoda antykoncepcji hormonalnej dostępna jest w formie krążka dopochwowego. Pierścień jest wkładany do pochwy raz w miesiącu i pozostaje tam przez trzy tygodnie. Następnie jest wyjmowany na czas, w którym przypada krwawienie menstruacyjne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Krążek antykoncepcyjny jest elastyczny i bezbarwny, ma ok. 5 cm średnicy i 4 mm grubości. Stale wydziela niewielkie dawki hormonów uniemożliwiające zajście w ciążę. Umieszczenie pierścienia jest równie proste i bezbolesne, co umieszczenie tamponu. Założenie pierścienia antykoncepcyjnego nie wymaga pomocy, kobieta może zrobić to sama, do tego może go wyjąć w dowolnej chwili. Jednak należy zaznaczyć, że przerwa w jego noszeniu nie może być dłuższa niż trzy godziny, bowiem przestanie on działać. Osoby, które go używają, twierdzą, że dodatkowo potęguje on doznania podczas stosunku.

Ten rodzaj antykoncepcji należy stosować według określonego schematu. Założyć go należy w pierwszym dniu cyklu. Następnie należy go po 21 dniach usunąć i zrobić siedem dni przerwy. Zwykle po 3, może 4 dniach pojawia się miesiączka. Po tym czasie kolejny pierścień zakłada się na następne trzy tygodnie.

Metoda ta ma też swoje wady. Podobno najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc po założeniu pierścienia, zdarza się bowiem, że kobiety mają wtedy silne huśtawki nastroju oraz obfite krwawienia. Czasem do zahamowania tego krwawienia może nie wystarczyć zwykła wkładka higieniczna. Zdarzają się też obfite upławy oraz stany zapalne. Skuteczność pierścienia antykoncepcyjnego jest porównywalna do skuteczności klasycznej tabletki antykoncepcyjnej - z tą różnicą, że krążek dostarcza hormony w mniejszej dawce. Dzięki temu ograniczone jest występowanie skutków ubocznych antykoncepcji, takich jak migreny, nudności, bóle piersi czy problemy z cerą.

Nie istnieje również ryzyko przybrania na wadze. Krążek antykoncepcyjny nie wpływa także na jakość stosunków seksualnych. Stosowanie pierścienia antykoncepcyjnego jest porównywalne do noszenia prezerwatywy lub używania tamponów. Przeciwwskazania do stosowania tej metody są generalnie podobne do tych, które występują przy stosowaniu klasycznych tabletek antykoncepcyjnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze