Wybór metody antykoncepcyjnej

Wybór metody antykoncepcyjnej jest bardzo szeroki. Na rynku są dostępne różne zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, przy czym antykoncepcja hormonalna (tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne lub zastrzyki antykoncepcyjne) jest wysoce skuteczna, a naturalne metody zapobiegania ciąży wykazują mniejszą skuteczność według skali Pearla. Wybór antykoncepcji można jeszcze uzupełnić o środki plemnikobójcze, wkładki domaciczne, a nawet metody chirurgiczne.

Naturalne metody antykoncepcji

Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze cechy...

Metoda termiczna

Metoda termiczna polega na mierzeniu temperatury. Kobieta musi to robić codziennie rano, o tej samej porze, tym samym termometrem, po co najmniej trzech godzinach snu, na czczo. Temperatura ciała rośnie zaraz po owulacji i utrzymuje się na podwyższonym poziomie aż do miesiączki (tuż przed menstruacją spada). Po trzech dniach od owulacji zaczyna się okres niepłodności pewnej poowulacyjnej.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów polega na obserwacji śluzu szyjkowego. Kobieta może zauważyć jego dwa rodzaje:

 • estrogenny – występujący w okresie płodnym. Jest jak białko jaja kurzego: przejrzysty, elastyczny, ciągnący się, szklisty i daje uczucie wilgoci w pochwie.
 • gestagenny – występujący w okresie niepłodnym. Jest mętny, gęsty, przyczepny, białawy lub żółty. Nie przepuszcza plemników, które giną pod wpływem kwaśnego pH pochwy po 8-12 godzinach.

Trudności z obserwacją śluzu mogą mieć kobiety po poronieniu, porodzie, w okresie okołomenopauzalnym, a także z ostrymi i przewlekłymi stanami zapalnymi pochwy. Pomocny w stosowaniu tej metody możne być tester płodności, który jest do kupienia w aptekach. Codziennie pobiera się kroplę śluzu i nakłada na szkiełko. Śluz płodny po wyschnięciu przybiera kształt liści paproci lub gałązek jodły.

Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna polega na połączeniu dwóch poprzednich metod z obserwacją szyjki macicy. Badania populacji niemieckiej, opublikowane w 2007 r. w Journal of Human Reproduction, dowiodły, że stosowana rzetelnie ma PI porównywalne z antykoncepcją hormonalną.

Stosunek przerywany

Bardzo nieskuteczna metoda, polegająca na wycofaniu prącia z pochwy tuż przed wytryskiem nasienia. Trzeba jednak pamiętać, że u mężczyzn występuje tzw. kropelkowanie, czyli wydostawanie się wydzieliny z członka jeszcze przed orgazmem. Tę śluzowatą, lepką substancję, powstającą pod wpływem długotrwałego i silnego podniecenia, w której również mogą występować plemniki, nazywamy preejakulatem. Ta metoda nie jest także komfortowa dla pań. Często zdarza się, że wywołuje ona u nich niechęć do współżycia, choć to niejedyny negatywny skutek. Napięcie powodowane przerywaniem stosunku w tym najważniejszym momencie może prowadzić do neurotycznego niepokoju, impotencji, oziębłości seksualnej i problemu z osiągnięciem orgazmu u obojga partnerów. Dalsze konsekwencje to: znerwicowanie, drażliwość i wrogie nastawienie do partnera.

Sztuczne metody antykoncepcji

Metody sztuczne z założenia ingerują w organizm kobiety, czasami w przebieg aktu miłosnego, ale nie w częstość stosunków.

Wśród nich znajdziemy takie, jak:

Antykoncepcję zawsze należy dobierać indywidualnie, zgodnie z potrzebami i sytuacją życiową kobiety.

Prezerwatywa

Jest prosta w użyciu, dostępna i tania, ale niektórzy mężczyźni nie lubią jej stosować, twierdząc, że zmniejsza przyjemność. Zdarza się też, że niektóre osoby są uczulone na lateks, w takim przypadku nie można stosować tej metody.

Środki plemnikobójcze

Globulki i kremy antykoncepcyjne mają paraliżować plemniki. W środkach tych jest nonoksynol-9, który utrudnia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Unieruchamia je i znacznie ogranicza ich żywotność, nie niszcząc przy tym materiału genetycznego. Globulki mogą jednak powodować uczucie pieczenia, a nawet palenia w pochwie, a także zaczerwienienie i objawy stanu zapalnego.

Tabletki antykoncepcyjne

Hormony zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych hamują dojrzewanie komórki jajowej oraz sprawiają, że śluz staje się gęsty, nieprzepuszczalny dla plemników. Niektóre z nich wywołują również zmiany w śluzówce macicy, uniemożliwiając komórce jajowej zagnieżdżenie. Pigułki hormonalne są dostępne tylko na receptę.

Plastry i zastrzyki antykoncepcyjne

Plaster nalepia się tylko raz na trzy tygodnie na plecy, brzuch lub pośladki. Po trzech tygodniach robi się siedem dni przerwy, a następnie znów przylepia środek. Natomiast zastrzyki przyjmuje się raz na trzy miesiące.

Wkładki domaciczne

Muszą być dopasowane przez lekarza. Wymienia się je co 3-5 lat. Spirala utrudnia plemnikom dotarcie do jajowodu i zmienia śluzówkę macicy tak, że rozwijająca się zapłodniona komórka jajowa nie może się w nią wszczepić. Istnieją też wkładki z pojemniczkami na hormony, które sprawiają, że śluz staje się nieprzepuszczalny dla plemników.

Sterylizacja

Polega na podwiązaniu nasieniowodów mężczyzny lub jajowodów kobiety. W Polsce zabieg ten stosowany jako metoda antykoncepcji jest nielegalny.

Wskaźniki Pearla dla najczęściej używanych metod antykoncepcyjnych

Wskaźnik Pearla został opracowany w 1932 roku, określa liczbę ciąż wśród setki kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku. Jednym słowem, wskaźnik Pearla podaje liczbę „wpadek” przy stosowaniu danej metody. Im mniej „wpadek”, tym metoda skuteczniejsza!

Jeśli wskaźnik Pearla dla danej metody antykoncepcji wynosi 5, to oznacza, że wśród stu kobiet, które ją stosowały w ciągu roku, w ciążę zaszło 5 z nich. Niektóre metody mają wskaźnik Pearla na poziomie 25 (25 kobiet ze stu, czyli jedna czwarta będzie spodziewać się dziecka!).

 • Metoda kalendarzowa - 14-50,
 • Metoda termiczna - 0,3-6,6,
 • Metoda Billingsa - 0,5-40,
 • Metoda objawowo-termiczna - 3,3-35,
 • Stosunek przerywany - 12-36,
 • Prezerwatywa - 3,1-3,9,
 • Mechaniczne środki dopochwowe - 12-17,
 • Chemiczne środki dopochwowe - 5-20,
 • Antykoncepcja wewnątrzmaciczna - 0,3-2,8,
 • Antykoncepcja hormonalna - 0,2-1.

Wartość wskaźnika Pearla podana jest często jako przedział liczbowy. Pokazuje to, że skuteczność metody antykoncepcyjnej w dużej mierze zależy od tego, czy para jest konsekwentna w jej stosowaniu oraz czy stosuje ją umiejętnie. Często wpływ ma także jakość używanego środka antykoncepcyjnego, np. marka prezerwatywy.

Martyna Kosienkowska, Lekarz Karolina Kropiewnicka-Buczek, ponad rok temu

Bibliografia

 • P. Frank-Herrmann, J. Heil and C. Gnoth et al., The effectiveness of a fertility awareness based method to avoid pregnancy in relation to a couple's sexual behaviour during the fertile time: a prospective longitudinal study, Hum Reprod 2007, 22.
 • Elizabeth Raith, Petra Frank i Guenter Freundl – Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny – Springer i PWN, Warszawa 1997.
 • Zdrojewicz Z. (red.), ANTYKONCEPCJA - którą metodę powinnam wybrać?, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-55-1
 • Stadnicka G. Opieka przedkoncepcyjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3647-3
 • Depko A. Pytania do seksuologa, Wiedza i Życie, Warszawa 2005, ISBN 83-7184-401-8
 • Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8

Antykoncepcja

Komentarze (10)
~Dominika
~Dominika 3 miesiące temu

Uważam, że warto rozważyć wazektomię. Kobieta w żaden sposób nie cierpi na tej metodzie. A nie od dziś wiadomo, że np. tabletki anty potrafią popsuć kobiece zdrowie. Sama wazektomia- to prosty bezbolesny krótki zabieg.

Odpowiedz
~Haniutek
~Haniutek 12 miesięcy temu

Moim zdaniem tabletki są zbyt często przepisywane bez szczegółowych badań i ginekolodzy rzadko przestawiają wszystkie możliwe metody antykoncpecji - a jest ich dość szeroki wachlarz obecnie. Ja dopiero po 10 latach brania pigułek dowiedziałam się o wkładce hormonalnej, a szkoda, bo założyłam wkładkę i żałuje, ze nie wiedziałam o takiej opcji sporo wcześniej.

Odpowiedz
~Doszi
~Doszi ponad rok temu

Wszystko się zmienia, medycyna idzie do przodu. Kiedyś np. nie polecano wkładek koietom, które jeszcze nie rodziły, a teraz z powodzeniem stosuje się te z hormonami chociażby w leczeniu obwitych krwawień i również u kobiet które jeszcze nigdy nie były w ciąży np. wkładka levosert.

Odpowiedz
~kacha33
~kacha33 ponad rok temu

Masz tu prawie wszystkie metody wymienione. Każda kobieta sama wybiera to co dla niej najwygodniejsze. Ja na przykład mam plastry, z których jestem bardzo zadowolona i nie zamierzam zamieniać na razie na nic innego.

Odpowiedz
~Derick
~Derick ponad rok temu

@~KaśkaM.: Ano szkoda, ale z tego co zauważyłem, to ta witryna opiera się na starych podręcznikach (celowo dla zysku?) a przez to niepełnej, mało szczegółowej wiedzy. Wiekowi lekarze seksuolodzy, ginekolodzy, opiniujący artykuły są mocno zapóźnieni. Pewnie myślą, że oni już nie muszą się doszkalać, albo takie jest założenie, bo komputery to silna konkurencją dla nich. Im mniej umie i wie pacjent, tym większy z niego zysk. :-)

Odpowiedz
~lewska
~lewska ponad rok temu

Ja mam komputer cyklu Lady-Comp - od dwóch lat stosuję, nie ma skutków ubocznych, a jest skuteczny - ani ja, ani nikt z moich znajomych nie zaliczył wpadki :) Trochę przykro, że autor artykułu nie pofatygował się, aby opisać też takie metody antykoncepcji. Wiele osób o tym nie wie, że sa komputery cyklu bo żadna firma farmaceutyczna ich nie produkuje, więc na tym nie zarabia. A to skuteczna metoda, bezinwazyjna i łykanie tabletek nie ma sensu, tak samo jak stosowanie prezerwatywy przez cały cykl

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wybór metody antykoncepcyjnej
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Problem

~Prrrrrroooobbbbbllll • ostatni post wczoraj

1
Artykuły Wybór metody antykoncepcyjnej
Wybór metody antykoncepcyjnej

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO)

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO) Odtwórz wideo

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze (...) , odwracalność efektu antykoncepcyjnego, możliwość...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja w planie

planuje ciążę, ale w trochę późniejszym terminie. Szuka więc metody antykoncepcyjnej, która byłaby skuteczna, nie zaburzała przebiegu stosunku (...) i nie miała wpływu na płodność w przyszłości. Badania ankietowe przeprowadzane...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Czy można zapomnieć o antykoncepcji?

Czy można zapomnieć o antykoncepcji?

najwyższej biologicznej płodności ( wiek 18-25 lat). Efekty hormonalnych metod planowania rodziny nie kończą się na działaniu antykoncepcyjnym (...) także krótsze i skąpe miesiączki, złagodzenie dolegliwości bólowych,...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Czego Polki oczekują od antykoncepcji?

Czego Polki oczekują od antykoncepcji?

dzieci, ale w dogodnym dla siebie momencie życia. Nic dziwnego, że oczekują od lekarza możliwości wyboru metody, która spełnia oczekiwania w zakresie (...) o tym, że Polki - wzorem swoich koleżanek z innych krajów -...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Metody antykoncepcyjne dla każdego

Termin antykoncepcja obejmuje wszelkie działania zapobiegające zajściu w ciążę. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele metod antykoncepcji, a ich wybór (...) , które powstały na bazie żeńskich hormonów: estrogenu i progesteronu....

Wybór metody antykoncepcyjnej

Rutyna i jej wpływ na relacje intymne w związku

Rutyna i jej wpływ na relacje intymne w związku

pomiędzy partnerami ma dobrze dobrana antykoncepcja, warto zwrócić się do lekarza o pomoc w wyborze najbardziej odpowiedniej metody. Wśród najprostszych (...) sprzyja kobietom, ponieważ uwzględnia potrzeby ich ciała...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

, mogą powrócić do tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, plastrów lub innej, stosowanej przed ciążą metody antykoncepcji. Dobór metody antykoncepcyjnej należy (...) się na antykoncepcję....

Wybór metody antykoncepcyjnej

Wpływ antykoncepcji na wagę

owłosienie, zmiana barwy głosu to możliwe skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych. Jednak czy prawdą jest, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie (...) . Antykoncepcja hormonalna Nie jest mitem pewna zależność...