Impotencja - przyczyny, diagnostyka, leczenie, epidemiologia

Impotent to mężczyzna mający długotrwałe problemy z uzyskaniem erekcji. Problem impotencji dotyczy najczęściej osób w dojrzałym wieku, jednak badania dowodzą, że zmagają się z nim coraz młodsi panowie. Zobaczcie, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że mężczyzna jest impotentem i w jaki sposób można leczyć tę dolegliwość.

Czym jest impotencja?  Jest to dysfunkcja seksualna, której główny objaw stanowi brak erekcji lub wytrysku nasienia, mimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej. Krótkotrwałe zaburzenia erekcji są rzeczą normalną i nie należy ich mylić z impotencją. Za impotencję najczęściej odpowiada nieprawidłowy przepływ krwi, co sprawia, że penis nie jest w stanie uzyskać pełnej i trwałej erekcji. Większość mężczyzn traktuje tę przypadłość jako objaw starzenia lub całkowicie ignoruje problem podczas wizyty u lekarza.

Polecane wideo:

Impotencja - przyczyny

Impotencja bywa określana na wiele różnych sposobów – zaburzenia erekcji członka, brak reakcji genitalnej, niepełne wzwody, brak wzwodu, dysfunkcja erekcyjna, zanik lub osłabienie reaktywności seksualnej. Jako czynniki ryzyka wymienia się - poza wiekiem biologicznym - cukrzycę, nadciśnienie, hiperlipidemię i palenie papierosów. Najczęstszymi przyczynami impotencji są czynniki:

 • psychogenne, np. lęk przed seksualnością, lęk przed posiadaniem dziecka, depresja, zaburzone relacje między partnerami, kompleks małego członka, nieświadome tendencje homoseksualne, psychastenia, czynniki ambicjonalne, stres sytuacyjny, zaburzenie identyfikacji z rolą męską, rygoryzm seksualny, lęk przed kobietami, ortodoksja religijna, niska samoocena;
 • neurogenne, np. urazy kręgosłupa, dyskopatie, cukrzyca, udar mózgu, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, stany pooperacyjne w obrębie miednicy, guzy mózgu, choroby neurologiczne (np. stwardnienie zanikowe boczne, tetraplegia, paraplegia, polineuropatia, zaawansowana postać SM);
 • hormonalne, np. obniżony poziom testosteronu, podwyższony poziom prolaktyny;
 • krążeniowe, np. nadciśnienie związane z paleniem tytoniu, cukrzyca, miażdżyca naczyń krwionośnych, zmiany w naczyniach prącia;
 • farmakologiczne, np. leki przeciwnadciśnieniowe, neuroleptyki, leki antydepresyjne z grupy SSRI i SNRI.

W przypadku zaburzenia somatogennego, impotent nie jest w stanie osiągnąć erekcji ze względu na wiek albo choroby (choroba Peyroniego, wady rozwojowe narządów płciowych, np. stulejka).

Impotencja

Impotencja to niemoc płciowa, która powoduje zmniejszanie sprawności seksualnej. Jeśli zaburzenia są krótkotrwałe, nie powinny stwarzać niepokoju. Impotencja,...

U około 25% mężczyzn impotencja ma podłoże mieszane, np. hormonalne i krążeniowe, co spotyka się częściej w przebiegu andropauzy. Przyczyny psychogenne powszechniejsze są u młodych mężczyzn – szczególnie w związku z nową, wymagającą partnerką.

Doświadczenie zaburzeń erekcji członka uderza w poczucie męskiej wartości, rodzi lęk i poczucie zagrożenia co do przyszłej sprawności.

Lęk przed impotencją może być tak silny, że niejeden mężczyzna nie dopuszcza do siebie takiej myśli, rozpoznaje inną przyczynę, np. zanik popędu, błędy popełniane przez partnerkę. Problem jest o tyle ważny, że poza impotencją mogą występować inne zaburzenia seksualne, np. zaburzenia wytrysku, obniżenie poziomu libido. Nie zawsze wiadomo, co było zaburzeniem pierwotnym, a co wtórnym. Impotencję na tle psychicznym można podejrzewać w wypadku, gdy pojawia się nagle, w konkretnej sytuacji, gdy między partnerami istnieją jakieś napięcia, lęki, a poranne erekcje członka są pełne. Impotencja na tle organicznym najczęściej rozwija się stopniowo, poranne erekcje są niepełne lub zanikają, nie ma zaburzeń wytrysku nasienia.

Impotencja - diagnostyka

Nie każde zaburzenie wzwodu jest początkiem impotencji, dlatego nie warto od razu wpadać w panikę. Znacznie częściej zdarzają się zaburzenia wywołane przemęczeniem i przepracowaniem, brakiem snu lub zbyt dużą ilością wypitego alkoholu. Impotencja mężczyzny to nie tylko jego problem. To także problem kobiety, która dzieli z nim seksualne porażki. Do rozpoznania przyczyn impotencji wystarczy dobrze zebrany od pacjenta wywiad, przeprowadzenie badań laboratoryjnych (poziom cukru, cholesterolu, testosteronu, prolaktyny, kreatyniny), USG jąder i prostaty. Jedynie w trudniejszych diagnostycznie sytuacjach konieczne jest zastosowanie bardziej specjalistycznych metod, np. dopplersonografii. Obecnie często spotykaną metodą diagnostyczną stała się próbna iniekcja w ciała jamiste członka. Problem w tym, że wielu mężczyzn odczuwa silny lęk przed takim zastrzykiem, jakkolwiek jest on mniej bolesny od iniekcji domięśniowych. Jest to jednak metoda ryzykowna pod względem powikłań. Przy stosowaniu takiej metody mogą wystąpić zwłóknienia w miejscach iniekcji, zasinienia, zgrubienia oraz skrzywienie prącia.

Impotencja - leczenie

Mężczyźni mający problemy ze wzwodem członka szukają często pomocy, zażywając cudowne leki, wierząc w magiczną moc afrodyzjaków lub specjalnej diety. Skuteczne leczenie impotencji musi opierać się na rozpoznaniu jej przyczyn. W zależności od źródła zaburzenia dobiera się stosowne metody. W przypadku impotencji na tle psychicznym stosuje się psychoterapię indywidualną lub małżeńską, metody treningowe ze współudziałem partnerki, techniki relaksacyjne, hipnozę, a także leki doustne (np. przeciwlękowe) i iniekcje w ciała jamiste członka. W przypadku impotencji na tle somatycznym stosuje się farmakoterapię (np. leki hormonalne, viagrę), pompę próżniową, fizykoterapię, zabiegi chirurgiczne udrażniające naczynia prącia, a w razie potrzeby – protezowanie członka (implanty). Nie warto rezygnować z satysfakcji seksualnej i żyć z wizją niesprawnego kochanka. Trzeba zasięgnąć porady lekarza seksuologa. Czasem wystarczy zmiana trybu życia, odstawienie papierosów i alkoholu, aby erekcja wróciła do normy.

Impotencja - epidemiologia

Zaburzenia wzwodu należą do najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn, gdyż dotyczą niemal co drugiego mężczyzny w wieku 40-70 lat. Około 10 proc. spośród tych mężczyzn jest całkowicie niezdolnych do osiągnięcia erekcji. Dość trudno jednak szczegółowo oszacować skalę problemu, ponieważ niewielu mężczyzn zgłasza się do lekarza, jedynie około 10 proc. Dane statystyczne dostępne z badań w Stanach Zjednoczonych sugerują, że na zaburzenia erekcji, o różnym stopniu nasilenia, skarży się 52 proc. mężczyzn w wieku 40-70 lat.

Zaburzenia erekcji są dużym problemem psychologicznym, który utrudnia lub wręcz niszczy życie prywatne, intymne, życie w społeczeństwie. Mężczyźni mają poczucie niespełnienia, poczucie bycia gorszym. Współczesna medycyna wychodzi jednak naprzeciw tym problemom. Szuka dogodnych rozwiązań w postaci nowoczesnych form leczenia. Konsultacja u specjalisty i rzetelnie przeprowadzona diagnostyka ułatwiają dobór właściwych metod leczenia, które mają obecnie wysoką skuteczność.

, Małgorzata Kamińska, Lekarz Tomasz Szafarowski, 5 miesięcy temu

Bibliografia

 • Lew-Starowicz Z., Leczenie zaburzeń seksualnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997, ISBN 83-200-2107-3.
 • Gregoir A. Impotencja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 832-00-185-36
 • Borkowski A. Urologia - podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3758-6
 • Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka), Urban & Partner, Wrocław 1997, ISBN 83-85842-71-3
 • Kępiński A., Z psychopatologii życia seksualnego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03354-7

Zaburzenia erekcji

Komentarze (2)
~viktor
~viktor 12 miesięcy temu

Mnie pomógł lek maxigra go, jak zacząłem mieć jakieś zaburzenia erekcji. Biorę go za każdym razem, jak chcemy się z żoną kochać i naprawdę się sprawdza. Mam normalny wzwód, który długi się utrzymuje

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia erekcji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Siusiak

~Tina67utre • ostatni post 7 godzin temu

7

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Potencja nie musi być problemem

Potencja nie musi być problemem

Niejeden mężczyzna ma problemy z potencją. Wielu z nich nie wie, że można sobie pomóc różnymi niemedycznymi sposobami w zaciszu własnego domu.

Zaburzenia erekcji

Czym jest impotencja?

Czym jest impotencja? Odtwórz wideo

cierpiący na impotencję mają problemy z uzyskaniem erekcji w różnych sytuacjach. Jest wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Przyczyny (...) się leczenie objawów zaburzenia...

Zaburzenia erekcji

Erekcja - zdjęcia

Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi się od niego ze względu na negatywne skojarzenia, jakie wywołuje.

Zaburzenia erekcji

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia zwiększa liczbę plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość, podnosi libido i likwiduje problemy z erekcją.

Zaburzenia erekcji

Problemy ze wzwodem

Problemy ze wzwodem Odtwórz wideo

Zaburzenia wzwodu są stosunkowo częstym problemem, zgłaszanym także przez młodych mężczyzn. W młodym wieku problemy z erekcją zwykle mają odmienne (...) erekcji dość łatwo odróżnić od zaburzeń...

Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Zaburzenia erekcji

Pomoc lekarska w zaburzeniach erekcji

Pomoc lekarska w zaburzeniach erekcji Odtwórz wideo

Zaburzenia erekcji wynikają w 85% z przyczyn fizycznych, zaś uwarunkowania psychologiczne stanowią 10% wszystkich przypadków. Niemoc płciowa to problem wielu mężczyzn. Przedłużające zaburzenia wpływają...

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) w szczególności odnosi się...

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Obniżone libido Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich między innymi: niska samoocena, stres, niepokój, a także niektóre leki. Czynniki te mogą znacząco obniżać libido. Nadużywanie alkoholu...

Zaburzenia erekcji

Leczenie zaburzeń organicznych

Leczenie zaburzeń organicznych Odtwórz wideo

Zaburzenia erekcji mogą mieć swoje źródło w psychice mężczyzny, jednak nie zawsze tak się dzieje. Przyczynami problemów z erekcją (...) są także zaburzenia organiczne. Pojawiają się...