NewsyNadciąga antycyklon. Zła wiadomość dla dwóch grup osób

Nadciąga antycyklon. Zła wiadomość dla dwóch grup osób

Polska znajdzie się w zasięgu silnego antycyklonu Beate, który w nadchodzących dniach spowoduje znaczny wzrost ciśnienia atmosferycznego. Nie tylko meteopaci mogą tego dnia poczuć się źle. Jakie choroby zaliczane są do schorzeń meteotropowych?

Jakie choroby mogą nasilać się zimą?
Jakie choroby mogą nasilać się zimą?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Antycyklon Beate nadciąga

Niż Charly, który ostatnio sprowadzał do Polski śnieżyce, powoli ustępuje miejsca antycyklonowi Beate zbliżającemu się od zachodu.

W ciągu kolejnej doby wpływ antycyklonu obejmie cały kraj, prowadząc do dalszego, gwałtownego wzrostu ciśnienia. Przewiduje się, że w poniedziałek przed południem na Dolnym Śląsku barometry wskażą 1045–1046 hPa, a na wschodzie 1038–1040 hPa, co oznacza wzrost o ponad 20 hPa w porównaniu z obecnymi wartościami.

Optymalna dla człowieka wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza to około 1013 hPa. Mimo wysokich prognozowanych wartości, rekord ciśnienia atmosferycznego w Polsce pozostaje bez zmian – wynosi on 1054 hPa i został zanotowany 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach.

WIDEO

Choroby, które nasilają się zimą

Dla meteopatów aura może być wyjątkowo niekorzystna
Dla meteopatów aura może być wyjątkowo niekorzystna© Getty Images

Złe wieści dla meteopatów

Tak szybki i gwałtowny wzrost ciśnienia może wywołać problemy zdrowotne u osób z nadciśnieniem i wrażliwych na zmiany pogody. Mogą wystąpić dolegliwości takie jak bóle głowy, senność czy rozdrażnienie.

- Co najmniej połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody, a niektóre statystyki mówią nawet o 70 proc. Taką wrażliwość organizmu na zmiany warunków atmosferycznych nazywamy meteopatią – mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog i internista z Centrum Medycznego Damiana.

Ekspertka wyjaśniała również, że istnieje wiele chorób meteotropowych, czyli takich, w przebiegu których pojawia się związek między "określonymi warunkami meteorologicznymi a przebiegiem choroby".

Należą do nich:

  • choroby reumatyczne,

  • choroby układu sercowo-naczyniowego - m.in. niewydolność serca czy choroba wieńcowa,

  • astma oskrzelowa,

  • alergiczny nieżyt nosa,

  • choroby infekcyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Wiadomości Onet

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie