Trwa ładowanie...

Metody antykoncepcyjne dla każdego

Avatar placeholder
22.02.2020 23:25
Metody antykoncepcyjne dla każdego
Metody antykoncepcyjne dla każdego (iStock)

Termin antykoncepcja obejmuje wszelkie działania zapobiegające zajściu w ciążę. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele metod antykoncepcji, a ich wybór zależy od indywidualnych przekonań lub wskazań lekarza. Do określenia stopnia skuteczności antykoncepcji stosuje się tzw. wskaźnik Pearla. Został on opracowany w 1932 roku przez Raymonda Pearla.

spis treści

1. Metody antykoncepcji

Wszystkie rodzaje antykoncepcji można podzielić na 4 grupy, wśród których wyróżnia się:

  • metody naturalne,
  • metody hormonalne,
  • metody mechaniczne,
  • metody chemiczne.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Metody naturalne

Naturalne metody antykoncepcji opierają się na określeniu dni płodnych kobiety, w których partnerzy powstrzymują się od współżycia. Dzięki tym metodom możemy określić dokładną datę poczęcia dziecka i poznać naturalny rytm płodności, który ma duże znaczenie w diagnozowaniu kobiecych przypadłości. Niestety naturalne zapobieganie ciąży wykazuje małą skuteczność i nie jest zalecane jako skuteczna metoda uniemożliwiająca zapłodnienie. Wśród naturalnych rodzajów antykoncepcji wyróżniamy:

  • metodę kalendarzową Ongino-Knaussa,
  • metodę termiczną,
  • metodę obserwacji śluzu,
  • metodę laktacyjną.

Z racji abstynencji seksualnej wiele osób nie uznaje naturalnych metod zapobiegania ciąży za formę antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna

Polega na zastosowaniu rożnych środków farmakologicznych, które powstały na bazie żeńskich hormonów: estrogenu i progesteronu. Do hormonalnych metod antykoncepcji należą:

  • pigułki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • zastrzyki hormonalne,
  • wkładki domaciczne.

Tabletki antykoncepcyjne i zastrzyki należą do tzw. metod jednoskładnikowych, zawierających tzw. gestagen, którego działanie polega na hamowaniu owulacji. Pozostałe preparaty hormonalne należą do tzw. środków dwuskładnikowych, które poza gestagenem zawierają także etynyloestradiol, który uniemożliwia dojrzewanie pęcherzyków Graffa. Ponadto zmieniają one śluz szyjki macicy, utrudniając wnikanie plemników do dróg rodnych kobiety.

Metody mechaniczne

Do mechanicznych rodzajów antykoncepcji należą:

Istotą mechanicznych metod antykoncepcji jest uniemożliwienie wniknięcia spermy do macicy. Niestety, nie dają one całkowitej pewności uniknięcia zapłodnienia, dlatego specjaliści uważają, że całkowicie bezpieczny seks ma miejsce tylko wtedy, gdy stosuje się je w połączeniu z metodami chemicznymi. Z drugiej strony niewątpliwą zaletą prezerwatyw i innych mechanicznych metod zapobiegania ciąży jest możliwość ich natychmiastowego użycia bez żadnego uprzedniego przygotowania czy konsultacji z lekarzem.

Metody chemiczne

Chemiczna antykoncepcja opiera się głównie na stosowaniu środków plemnikobójczych, czyli tzw. spermicydów. Należy do nich m.in. globulka dopochwowa ze środkiem plemnikobójczym, którą wprowadza się do pochwy na ok. 15 min przed stosunkiem. Pod wpływem ciepła zmienia się w pianę, która stanowi barierę dla plemników.

Do niedawna sądzono, że metodą dająca 100-procentowe zabezpieczenie przed ciążą było podwiązanie jajowodów u kobiet lub nasieniowodów u mężczyzn. Jak się jednak okazało ta forma antykoncepcji ma swoje wady, ponieważ odnotowano przypadki samoistnego rozwiania się jajowodów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze